Prestisjefylt konferanse til NTNU

Studentorganisasjonen Start NTNU blir i mars 2007 vertskap for den internasjonale forretningsplankonferansen Global Startup Workshop.
 ELLEN SYNNØVE VISETH ELLEN SYNNØVE VISETH 072 00 ellen.viseth@adresseavisen.no
Publisert: 01.07.2006 kl. 10:24
Endret: 01.07.2006 kl. 13:29

- Utrolig artig at vi lykkes. Dette er en markering av Trondheim vi skal utnytte for alt den er verdt, stråler NTNU-rektor Torbjørn Digernes.

Studentenes fortjeneste

- Det er studentenes fortjeneste at NTNU nå får en internasjonal scene vi skal vise oss frem på, sier en stolt Digernes.

Han mener også det vil ha betydning for hvordan NTNU fremstår overfor potensielle studenter, og NTNU har stilt økonomisk garanti for de 1,3 millionene konferansen vil koste.

- Nyskaping gjennom studentene er viktig for oss. Ikke bare er det flere studenter enn ansatte, men de er også unge og uredde, og tør ha ambisjoner og satse. Dette har hele veien vært studentenes prosjekt, universitetet bare hjelper til med økonomi og faglig støtte, sier Digernes.

Foruten solide finansieringsavtaler, trekker de amerikanske arrangørene frem det innovative drivet og energien de møtte hos studentene i Start Norge. Fire personer fra MIT-miljøet var på besøk i Trondheim for å ta byen, universitetet, forskningsmiljøet og de potensielle arrangørene nærmere i øyesyn. Start-medlem Svein-Kjetil Haugset tar tildelingen som et kjempekompliment til organisasjonen.

- Dette er den første internasjonale anerkjennelsen Start-bevegelsen får, og dette er kjempeinspirerende for oss, sier Haugset.

Norge trenger hjelp

Han er ansvarlig for den norske delen av konferanseprogrammet, og har en stor oppgave foran seg. - Global Startup Workshop har til nå handlet om å utveksle erfaring fra det å arrangere forretningsplankonkurranser og nettverksbygging. Vi ønsker sammen med MIT å ta det et skritt lenger nå i jubileumsåret. Denne 10. konferansen vil også fokusere på hvordan vi kan inkludere de voksende markedene i den tredje verden, og det blir mye fokus på entreprenørskap som hjelp til selvhjelp.

Haugset mener også at Norge kan trenge hjelp på enkelte felt.

- Norge er flinke på teknologi og innovasjon, men ikke så flinke til å få ideene ut på markedet. Vi har ikke samme driv og entreprenørånd som man finner i USA. MIT er mye bedre enn NTNU på dette feltet, og på denne konferansen får vi sjansen til å lære av dem.

Han trekker frem som eksempel at NTNU i stor grad har solgt eller gitt bort teknologien sin, i stedet for å få den ut på markedet selv.

Et av Nordens største

Nå er det NTNU Technology Transfer AS som forvalter og kommersialiserer universitetets forskningsresultater. NTNUs senter for entreprenørskap har skapt 158 nye bedrifter, og de har lenge sendt studenter til Boston for å lære litt amerikansk forretningskultur. Nå kommer for første gang det internasjonale miljøet hit, og det syns professor ved senteret, Sigmund Waagø, er storartet.

- Det er en kjempestimulans! Nå får vi anledning til å knytte kontakter og vise frem hva vi driver med. Vi må også vise frem byen og trøndelagsdistriktet, og få frem at dette er et attraktivt sted for nyetableringer, sier Waagø.

Han forteller at Trondheim har et av Nordens største miljøer for entreprenørskap. Et miljø student Haugset mener er på full fart fremover.

- Siden jeg begynte å studere har jeg merket veksten i entreprenørskapsmiljøet på NTNU og i Trondheim. Visjonen om Kreative Trøndelag er ikke i mål, men vi er på rett vei.

Tips en venn
 

Hvem er denne jenta?

Og hva gjør hun som matros på «SDS Hansteen»? Les mer

 

Må klare seg uten skolebøker

Tiendeklasse på Huseby skole får ikke bøker til de fleste fagene. - Vi kunne ikke prioritert annerledes, sier rektor. Les mer

- Det var det eneste bildet jeg hadde

Her har du en finn.no-annonse utenom det vanlige. Les mer

Hun skal møte A-ha

Tone fra Melhus er den heldige vinner. Les mer

Mann pågrepet etter hærverk

Skader på biler og blomsterkrukker på Bakklandet. Les mer

- Fortsatt et godt stykke å gå

Mathilde Moland holder beina på jorda selv om Kongo åpner for utlevering. Les mer

Blir vertskap. Sigmund Waagø fra NTNU senter for entreprenørskap, Svein-Kjetil Haugset fra Start NTNU og rektor Torbjørn Digernes gleder seg til å få hundrevis av entreprenørskapsinteresserte studenter til Trondheim og NTNU. Foto: JENS SØRAA

Avviser samtaler om avispapirfusjon

Handelen med Norske Skogs aksjer var stanset store deler av torsdag. Les mer

 

Dette tjener du om tre år

Ekspertene tror de vet hva lønna og verdien på boligen din vil være de neste tre årene. Les mer

Mest vann i midtnorske magasin

Men i vår var kraftproduksjonen rekordlav. Les mer

 

«Skatteraid» fikk Fredriksen til å flytte

Aksjonen mot Seadrill var dråpen som fikk begeret til å renne over, forteller mangemilliardær John Fredriksen. Les mer

Boligprisene gjør et byks

Prisene i Trondheim steg med tre prosent i den siste sommermåneden. Les mer

 

Ledige stillinger

Se utlyste stillinger i Adresseavisen siste 14 dager

Må klare seg uten skolebøker

Tiendeklasse på Huseby skole får ikke bøker til de fleste fagene. - Vi kunne ikke prioritert annerledes, sier rektor. Les mer

 

Må finne en løsning

Kommunalråd Ole Kristian Lundereng mener det er uakseptabelt at elevene ved Huseby skole ikke får lærebøker. Les mer

Langt igjen til fredsavtale i Midtøsten

Washington (NTB-AFP): Fredssamtalene mellom israelerne og palestinerne fikk en god start i Washington denne uka, mener eksperter. Troen på en endelig avtale er derimot svak. Les mer

 

-18 millioner for å få Moland og French utlevert

Kinshasa (NTB): Prislappen for å få Tjostolv Moland og Joshua French utlevert er 3 millioner dollar - mer enn 18 millioner norske kroner, skriver VG. Les mer

Ber foreldre være forsiktige med smertestillende

Oslo (NTB): Både leder for helsesøstrene og Legemiddelverket oppfordrer gravide og småbarnsforeldre til å være restriktive med smertestillende medisiner. Les mer