Profilerte lederstillinger

Kronprinsen roste Sintef

Kronprins Haakon roste Sintef opp i skyene etter å ha invitert seg selv til forskningsinstitusjonen i Trondheim.

KNUT OKKENHAUG
Publisert: 24.09.2007 kl. 22:59
Endret: 25.09.2007 kl. 07:49

- Sintef ligger helt i tetsjiktet når det gjelder teknologiutvikling. Derfor er det spennende å lære mer om hva de gjør på dette stedet, hvor både offshoreteknologi og marinteknologi blir testet på et laboratorium, sa kronprins Haakon til Adresseavisen på spørsmålet om hva som hadde imponert ham mest under gårsdagens besøk på Sintefs maritime forskningsenhet, Marintek.

Kronprinsen hadde spesielt bedt om å få komme til Sintef under sitt Trondheims-opphold. Han ønsket en statusvurdering fra forskningsmiljøet på hvor langt Norge er kommet innen CO{-2}-håndtering, vind- og solenergi.

Svarene kronprinsen fikk fra miljøforskerne i Trondheim må ha interessert ham: Marintek-besøket varte over 20 minutter lengre enn planlagt. Rundturen inne i Marintek sine lokaler var stengt for media, bortsett fra omvisningen på havlaboratoriet. Men det var tydelig at kronprinsen fulgte nøye med under denne omvisningen.

Konsernsjef Unni Steinsmo ved Sintef opplevde kronprinsen som en svært interessert gjest.

- Vi la programmet opp etter kronprinsens egne ønsker og han stilte gode spørsmål til de aktuelle temaene, sier Unni Steinsmo.

Ett av temaene det ble viet spesiell oppmerksomhet rundt, var forskning rundt CO-2-håndtering. Sintef og NTNU-miljøet skal være verdensledende i teknologiutvikling på det å håndtere CO-2, gjennom å fange og lagre disse miljøutslippene.

Kronprinsen fikk også informasjon om teknologieventyret Nacre; oppfinnelsen av hørselsvern som gjør det mulig å høre en vanlig samtale i et svært støyende miljø. Nylig ble oppfinnelsen som sprang ut som et knoppskudd fra Sintef-miljøet, solgt for 750 millioner kroner.

Etter besøket i Marintek var kronprinsen godt fornøyd.

- Det er hyggelig å være tilbake i Trondheim. Både under dommerkonferansen og her på Sintef har jeg lært mye nytt. Og jeg er veldig imponert over det jeg har sett, sa kronprins Haakon til Adresseavisen.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Ivers har kontaktet RBK for comeback

Og Erik Hoftun holder døra på gløtt. Les mer

 

FALT 35 METER på Kværner Verdal

- Vi er rystet

Lederen i selskapet til én av de skadde er sterkt preget av ulykken. Les mer

Terrorangrepet

Breivik bestrider ikke diagnosen

Mener likevel rapporten er full av feil. Les mer

Terrorangrepet

- Ikke kall dem «Utøya-overlevende»

Fylkeslegen kritisk til ordbruken. Les mer

Pansrede kjøretøyer inn i Homs

Bombardert med artilleri for fjerde dag på rad. Les mer

Kronprins Haakon ble godt mottatt av konsernsjef Unni Steinsmo i Sintef. Foto: GLEN MUSK

Stillingssøk

Siste stillinger

Profilerte stillinger

Fokus-resultatet nesten halvert

Fokus Banks resultatet før skatt ble nesten halvert i fjor, sammenlignet med toppåret 2010. Les mer

 

Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud

Åtte av ti ingeniørstudenter har jobb før de er ferdig utdannet. Les mer

I dag når bensin- prisen en ny topp

Nå må du betale nærmere 15 kroner literen. Les mer

 

Skal bygge skip for 800 millioner kroner

Bergen Group Fosen i Rissa har fått kontrakt på et nytt offshoreskip. Les mer

Norge langt bak i ingeniørutdanning

Det trengs mange tusen flere ingeniører i Norge, men vi utdanner langt færre enn nabolandene. Les mer