Fredag er det Barnas dag under Olavsfestdagene. Da inntar denne gjengen Torvet med et helt ferskt Astrid Lindgren-show.
Endret: 01.08.2007 kl. 13:45
Under arrangementet får du se mange av de kjente figurene til forfatteren som blir feiret med 100-årsjubileum i år. De tolv unge skuespillere skal, i tillegg til moren til fire av dem, synge og spille i en ordentlig kavalkade. Barnas dag handler mye om pilgrimer og Olav den hellige som ble viking som 12-åring. Ansvarlig for barneprogrammet Liv Inger Grefstad mener at også barna i Astrid Lindgren sine bøker opponerer mot samfunnet og at det derfor passer bra å feire henne i forbindelse med dette. Liv Inger og instruktør Espen Børø forteller at de synes det er fint å ta fram bøkene til Astrid Lindgren på Barnas dag, hun kjempet nemlig for barns rettigheter.
Barn som kunstnere
Instruktøren har planlagt stykket før skuespillerne møttes for første gang mandag, de fikk manuset før helgen. Nå blir det øving hver dag fram til fredag for de unge aktørene som er plukket ut fra Børøs teaterskole og BUL.
– Vi skal leke oss gjennom stoffet, forteller instruktøren som mener at han har tolv regiassistenter til å hjelpe seg fram til premieren. Sangøvinger blir det også mange av, de skal synge 12 av sangene fra bøkene inkludert en som ikke er så kjent fra før.
Målet til Olavsfestdagene er å få inn barna som kunstnere, ikke bare som tilskuere.
– Og så vil vi gjerne vise fram ting som blir laget i løpet av festivalen, påpeker Liv Inger Grefstad.
Mange av de unge skuespillerne har et nært forhold til Astrid Lindgrens bøker. Tone Vesterhus (17) skal spille Pippi, en rolle som hun aldri har spilt før.
– Jeg har ikke gjort noe Astrid Lindgren før i det hele tatt, forteller hun som har lest mange av bøkene da hun var mindre. Favoritten er riktignok ikke verdens sterkeste jente, men «Mio, min Mio». Den skal de ikke gjennom i løpet av forestillingen, men det blir gjensyn med både Lotta spilt av Thale Kummeneje (8) og Rasmus på loffen spilt av Henrik Klevstuen (12).
– Jeg skal spille scenen der Rasmus rømmer fra barnehjemmet. Egentlig er det en litt kjedelig rolle, mener Henrik.
Han tror han har lest Pippi-bøkene, men han har ikke sett filmen om Rasmus som blir venner med en uteligger.
Thale skal spille scenen der Lotta sykler og faller av sykkelen.
Håper på publikum
– Vi skal kanskje ha en sykkel som er for stor for meg på scenen, forteller hun. Å lære seg rollen blir ikke vanskelig siden hun bare skal ha en replikk og en sang. Thale har lest mange bøker av Astrid Lindgren og hørt dem på lydbok, også historiene om Lotta. Men favoritten hennes er «Mio min Mio». I stykket deltar også de tre søsknene hennes og moren som skal spille tjenestepiken Lina.
– Pappa kunne jo spilt pappaen til Emil, mener Thale.
De mange unge og erfarne skuespillerne i stykket er ikke bekymret for om de kommer til å bli klare til å stå på scenen til fredag. Nå håper de bare at det kommer mange for å se på, selv om noen er litt bekymret for at det kan komme for mange. Det blir noe annet å spille med scenelys sånn at du ikke ser hvem som sitter i salen.
Under opplegget på Torvet kan du også møte Emil, se forestilling med drager og riddere og gjøre mye spennende i aktivitetsteltet.

