Sigmund Astorsen tok seg fri fra jobb i en uke for å være med på folkemøtet mot vindkraftutbygging.
Endret: 24.01.2008 kl. 22:20
- Jeg hadde ikke fått ro i meg om jeg hadde sittet hjemme. Vindkraften opptar meg såpass mye. Kjemper jeg ikke nå, nytter det ikke å angre seg i ettertid, sier Sigmund Astorsen.
Han er vokst opp i Osen, men jobber til daglig i Bardufoss. Hele denne uka har han vært i Trøndelag for å forberede seg til gårsdagens folkemøte på Brandsfjord skole i Roan.
- Dette er områder jeg har brukt hele barndommen min. Jeg kan ikke sitte å se på at det forsvinner.
Travel uke
Sammen med broren Mads er Sigmund Astorsen opphavsmannen til oppropet som har samlet inn over 1300 underskrifter bare i løpet av januar måned. I løpet av uka har han deltatt på møte på Stjørdal om kraftkrisen i regionen. I Steinkjer møtte han naturvernforbundets fylkesslag. Og på tampen av uka skal han innom kommunestyremøte i Osen, der de skal gå gjennom høringsuttalelsene fra kommunen vedrørende den planlagte kraftlinjen mellom Namsos og Roan.
Regional oppslutning
Initiativtakerne bak folkemøtet var spente på hvor mange som ville komme. Men de var mest spente på hvem som kom. Opprinnelig startet det hele som et lokalt engasjement i Roan. På folkemøtet møttes nesten hundre vindkraftmotstandere fra kommuner på hele Fosen; Åfjord, Roan, Osen, Bjugn og Flatanger.
- Vi vil ikke stå frem som noen ekstremister eller en arrangert lenkegjeng. Vi skal være et organ som skal samle informasjon om vindkraftutbyggingen. Samtidig skal vi drive en samlet lobbbyvirksomhet mot ytterlig utbygging av vindparker, sier John Forfod.
Etablerte styre
Forfod og resten av initiativtakerne som jobber mot den videre utbyggingen av vindkraft på Fosen, har følt at mange av sine sambygdinger har vært redde for stå opp for hva de står for. De tror hovedårsakene til skepsisen er feil oppfatning av oppropet, for dårlig og uklar informasjon om vindkraftprosjektene og mange ukjente begrep som folk flest ikke er vant med.
Hensikten med folkemøtet i Roan var derfor å danne et styre som skal jobbe med å koordinere informasjonen. Både ut mot folket og regionale og statlige myndigheter.
Arven etter oss
- Vi vil prøve å fortelle osningene om hva dette betyr for naturen vår og arbeidsplassene våre. Vi i utkanten har ikke mye å velge mellom. Vi sliter med fraflytting, og den uberørte naturen er det eneste vi har. Bygger vi ut naturen, har vi ingenting igjen. Det er litt av en arv å gi videre, frykter Forfod.
Diskuter denne saken
Innsendt av Svein Otto Nilsen, 25.01.2008 23:04:30
Demokratene tar sterk avstand fra vindmølle-tvang.
Partiet Demokratene i Sør-Trøndelag er svært kritisk til at kommuner kan bli tvunget til å akseptere vindmølleparker.Norges Vassdrags- og Energidirektorat(NVE) sier at det kan bli aktuelt å tvinge kommuner til å akseptere vindmølleparker.Demokratene kan ikke akseptere slik maktarroganse.Det må være kommunene selv som avgjør om det skal bygges vindmølleparker innenfor kommunegrensene.Bruk av tvang ved vindkraftutbygging er helt uakseptabelt og ikke i tråd med regjeringens løfter om å styrke lokaldemokratiet.Det er samtidig et stort paradoks at kommuner som ikke får røre strandsonen til hyttebygging og annen næringsutvikling, nå står i fare for å få hele kystprofilen ødelagt, og det mot lokaldemokratiets vilje.Svein Otto NilsenFylkesleder for Demokratene i Sør-TrøndelagInnsendt av Dom Kisjott, 25.01.2008 20:50:20
disse klovne-gorillaene! Sutring og klaging er alt de kan. På tide at vi får oss litt alternativ kraft her til lands.
Innsendt av Fredda, 25.01.2008 02:21:11
Ta gjerne plassen jeg vokste opp på å lag vindmølle der! La disse idiotene sitte der å fly fra bardufoss til trondheim for å demonstrere. eller sabotere om du vil. dumskap er vel rette ordet for å beskrive idiotien som ligger bak.
Ikke ødelegg plassen "JEG" vokste opp på, ødelegg hele jorda istedet.Innsendt av pk, 25.01.2008 18:47:29
Makan til stusselig innlegg i noen debatt skal man lete lenge etter. Fredda er herved kåret til sjefsapa. Her har man ikke satt seg inn i problematikken i det hele tatt og skyter fra hofta. Norge har overskudd av fornybar kraft...
Innsendt av fredda, 25.01.2008 19:48:00
kjære PK, Norge er ikke hele verden. Om Norge har råd til å bidra til at jorda får renere luft (ikke bare Norge) så burde vi seff det.
Aper eller ikke, det trengs en global innsats og det er fint om Norge er først ute.Innsendt av pk, 26.01.2008 19:35:37
Ta med deg cafe-latten din ut til Fosen og se hva som skal raseres. Du mener altså at de få inngrepsfrie områdene som er igjen på Fosen skal gjøres om til industriområder for å sende kraften til Sverige. Bærekraftig utvikling handler om langt mer enn å skaffe til veie "grønn" energi (vindkraft på denne måten er skitten). Det handler om å ta vare på biologisk mangfold, samisk eksistens, folks turområder osv. Strømmen må produseres mest mulig lokalt, så slipper vi gigantinngrep med svære strømkabler gjennom villmarka vår. Det kan ikke være riktig å bygge ned friområdene til flere bygder for å skaffe strøm til Ormen Lange, eller å eksportere den til Sverige for den saks skyld. Her må man ha lokale energiløsninger og ikke legge hele kystlinja på fosen brakk med de ulemper dette medfører for folk og dyr. Det er irreversible inngrep og ikke mulig å "bare spa litt torv over" når inngrepene blir gjort over tregrensa i en karrig natur. Det lille jordsmonnet som finnes har blitt dannet gjennom tusenvis av år. Om 1000 år vil etterkommerne våre klå seg i hodet og spørre: Hva i all videste verden tenkte man på når man lagde industriområder av disse fjellene? Svaret blir da at man mistet helt evnen til å tenke klart når det ble kjent at gjennomsnittstemperaturen på jorda hadde steget to grader. Her gjelder det å sarve ned de inngrepsfrie områdene vi har igjen for å berge skinnet vårt. Nei, bærekraftig utvikling er noe helt annet enn å ringe inn de mest verdifulle friluftsområdene, jaktområdene, leveområder for truede dyr/fugler og samisk beiteland og gjøre dem til planerte, utsprengte industriparker. I tillegg mister disse fraflyttingstruede bygdene den eneste virkelige vettuge grunnen til å flytte dit, nemlig nærhet til urørt natur. Mer Latte?
Innsendt av Gunnar Singsaas, 25.01.2008 09:18:01
Før du uttaler deg så pessimistisk mot oppropet mot vindkraft i uberørt natur, så sett deg litt bedre inn i saken.... "Demonstrere og sabotere" er sterke ord! Har vi kraftkrise i Midt Norge? Om vi så har, så bør vi oppgradere det vi har før vi bygger nytt, er ikke det mest miljøvennlig? Kanskje kan oppgradering av eksisterende vannkraft være nok til at vi kan eksportere strøm - uten et eneste nytt inngrep som ødelegger jorda (som du viser til). Utred dette først! Ingen av de jeg har snakket med i denne debatten har vært i nærheten av å snakke om forurensende energi som alternativ. Vindmølletilhengere henger seg opp i forurensende energi. Kanskje ikke så rart at det er de som gjør det, når de ikke klarer å se konsekvensene av det overgrepet som NVE, Statskraft m.fl er i gang med. Resultatet blir ødelagt natur, LITT mere strøm til MYE dyrere pris. Prisen må du og jeg betale. Initiativtakerne til "idiotene" er det beste enkeltinitiativet som er tatt på Fosen på en årrekke!! Godt jobba!
Innsendt av Bevaring, 24.01.2008 22:27:28
Kålles ska det bli`?
Me vindmølla,dæm e svær!!My tå deinnj fine natur`n fersvinnj vess dæm ska sætt opp sånne svære "venga" langs kystn vårres.Å ka me føgglan? Å ainnja dyr,dæm skræmmes vel bort...(har nånn peiling på kårr mang føggla som blir dræpt av vindmøllan pr.år?)Tænk dæ: Du tar me sønn,eller dattera eller forsåvidt barnebarne dett på tur,du ska fertæl att her e du oppvoksi,på deinnj herre fine plassn..da føgglan kvitra å du koinnj hør bækken........æ e itj så sekker på om ongan å barnebarnan vårres e så eni vess vi får vindmølla! Kansje vi itj hørre værken bækken eller føgglan længer da.....Innsendt av miljøvingleren Vind og gass., 25.01.2008 22:38:43
Naturen forsvinner ikke,det er bare det at man bruker et avgrenset område til produksjon av energi. Hvorfor skal vi i midtnorge straffes fordi vi har fabrikker her også ,som i andre landsdeler som produserer varer til hele Norges befolkning og mange flere? Vannkraften vi produserer blir eksportert billig til utlandet. Gassen blir eksportert til utlandet,brent der og vi kjøper den igjen dyrt fra utlandet. Etterhvert ser det ut til at ingen har kontroll over noe lenger. I verste fall er det bare å bikke disse vindmøllene overende å strø noe torv over så er støyen og "den ødelagte naturen tilbake til begynnelsen. Det er rart at vi ikke kan brenne denne gassen i Norge også,send den til Storbritania og Tyskland og forurensningen blåser tilbake i løpet av 2 døgn. Dobbelmoral i dette landet overalt.

