Til tross for varierende vær i fjellet melder vertene for Turistforeningens betjente hytter om mye sprekt påskebesøk.
Endret: 02.04.2010 kl. 21:00
- Besøksmessig har det vært litt opp og ned. En natt hadde vi bare 11 besøkende, mens en annen natt lå det hele 79 stykker her og vi har bare 60 sengeplasser, sier vertinne på Nedalshytta i Tydal, Svava Opheim, til adressa.no.
Plass til alle
Hun understreker imidlertid at alle får sengeplass.
- Vi har da både ekstra madrasser og mange sofaer, ler hun.
Nedalshytta ligger innunder det mektige Sylmassivet. Fra hytta har man utsikt mot Skarddørsfjella og utover Nedalen og Nesjøen.
- Den korteste ruten for å komme hit ligger på 15-16 kilometer. Det sier seg derfor selv at besøkstallet avhenger av været. I dag er været brukbart, men i går og på onsdag var det veldig dårlig vær, med mye vind på toppene.
- Jeg snakket med noen som var på vei opp hit tidligere i uken. De måtte snu på grunn av været. Det er tungt å gå når det regner og er motvind.
- Unner seg litt luksus
Dårlig vær gir mer slitne skigåere.
- Men de blir veldig glad når de ser hytta da, og er ekstra glad for å komme i hus. Her får de tilbud om treretters middag, et stort frokostbord, dusj og badstu.
- Badstua er spesielt populær. De kommer hit og er bløte og kalde. Da er det godt å kunne unne seg litt luksus, sier Opheim.
Men sene kvelder blir det sjelden for påsketuristene.
- De sitter og sjekker turmuligheter og tar seg kanskje et glass vin på kvelden. De fleste er imidlertid veldig slitne og legger seg tidlig, sier vertinnen, som forventer at det kommer en god del med folk i helgen også.
- Mye besøk
Det gjør også vertinne Torbjørg Sandberg ved Sculzhytta i Roltdalen i Selbu.
- Vi har hatt veldig mange besøkende i påska. Det har vært mer folk hittil i år enn i hele påska i fjor tilsammen, sier Sandberg, som frister turistene med god atmosfære og hyggelige omgivelser.
Gjevilvasshytta i Oppdal melder også om mange besøkende.
- Vi har hatt veldig mye besøk, både av folk som ligger over og av gjester som er innom på dagen, sier den meget travle vertinnen, Brit Horghagen.
- Mye skryt å få
Storerikvollen i Tydal har også hatt bra med besøk.
- Vi ligger litt over forrige år. Det var spesielt mye folk her i palmehelgen. Været har vært bra, helt til i går, og skiføret er godt. Det ser ut til at det kan bli mye folk i helgen også, sier vertinne Astrid Opedal, og legger til at det bare er skryt å få fra de besøkende.
- Folk er generelt veldig fornøyde,
På Jødalshytta i Rennebu har besøket imidlertid vært mer på det jevne.
- Vi har hatt omtrent like mange besøkende i år som i fjor. Hittil har ca 300 personer vært innom hytta, opplyser vertinne Gunilla Svendsen.
Diskuter denne saken
Innsendt av Eirik Peirik, 03.04.2010 01:05:07
Ja, og det fortjener alle som er involvert i TT! Makan til god service skal man lete lenge etter. Hvem trenger Copperhill når vi har Storerikvollen :) Var der palmehelga..

