Profilerte stillinger

Makt i hver hatt

1. maigeneral Arne Byrkjeflots mange hatter har gjort RV'eren mer innflytelsesrik enn noensinne i Trondheim. Likevel vurderer partiet å kaste den profilerte LO- lederen som gruppeleder i bystyret.
Publisert: 30.04.2004 kl. 06:55
Endret: 30.04.2004 kl. 06:55
- En omsorgsfull og lynskarp mann, sier RV-kvinnene.

- En klassisk konservativ, egentlig slett ingen rabulist, mener høyremannen.

- Irriterende intelligent, sier SV'eren.

- Alt for mange hatter, sier venstrekvinnen.

Han er på stadig flere steder; RV-politikeren som ikke vil ha politikere på talerstolen 1. mai.

- Jo, jeg har fått noen nøkkelroller: LO-leder, leder av byutviklingskomiteen og sekretær i Nei til EU. Det er ganske snedig, medgir Byrkjeflot, men understreker:

- Det er en rød tråd i det.

Knock out

1994: Valgkomiteen, ledet av SV'eren Hagbart Vebostad, innstiller enstemmig på AKP'eren Arne Byrkjeflot som leder i Nei til EU i Sør-Trøndelag. Men en annen SV'er vil det annerledes. Delegat Knut Fagerbakke foreslår motkandidat og får med seg forsamlingen. Byrkjeflot går på et av sine store nederlag. Nesten ti år senere kan Byrkjeflot takke den samme Fagerbakke for sin nye og langt mektigere posisjon.

Nei, nei - ja!

Valgkampen 2003: RV-toppen Arne Byrkjeflot erklærer i Klassekampen at RV ikke vil støtte SVs ordførerkandidat Knut Fagerbakke likevel - fordi SV støtter Ap i ønsket om et ansvarlig budsjett. Byrkjeflot liker heller ikke at Fagerbakke vil nøye seg med å være varaordfører under Ap. Men det var før valgnatta og det røde valgskredet 14. september. Tre dager senere kan Arne Byrkjeflot og hans nye nære politiske venner i Trondheim stolt presentere sin felles politiske plattform. Glemt er valgkampens posisjonering. RVs Arne Byrkjeflot har til og med fått ledertrøya i den viktige byutviklingskomiteen.

- Vi var mange som var veldig spente på forhandlingene, det var bare ti år siden vi og RV ikke gikk i samme 1.maitog engang. Men vi ble positivt overraska, sier leder i Trondheim Ap, Stig Klomsten, som mener Byrkjeflots maktposisjon helt klart er styrket etter valget.

Bare ett viktig samarbeid står RV nå utenfor: Budsjettet. Men etter det Adresseavisen erfarer ønsket den resultatorienterte fagforeningsbossen Byrkjeflot at RV skulle støtte det nye flertallets budsjettforslag. Det fikk han ikke partiet med på.

Først tar vi Trondheim. Så Norge. Det er Byrkjeflots langsiktige strategi som LO-leder. Og det var denne strategien som var bakgrunnen for det såkalte Trondheimsmanifestet hvor partiene måtte svare på 19 krav fra fagbevegelsen før valget.

- Skal LO styre byen, spurte Høyres Frank Jenssen, og media hang seg på disputten. LO-leder Byrkjeflot anbefalte - på bakgrunn av svarene - sine medlemmer å stemme på RV-topp Byrkjeflot. Eller et av de andre partiene på venstresiden. Dette året ble ikke ett eneste øre ble gitt til partienes valgkamp. Men strategien som ble valgt var sannsynligvis langt mer effektiv. LO lyktes i å sette sin egen dagsorden - selv om de fleste av kravene allerede var på plass i partienes programmer. Aps Tore Nordseth - daglig leder på Folkets Hus og gift med ordfører Ottervik - er sikker på at LOs Trondheims-manifest hadde betydning for valget.

- Mange LO-organiserte tok nok dette med i betraktningen. Og slik sett var det nok med på å sørge for et regimeskifte.

En mann og tre hatter

Det var først i fjor Byrkjeflot ble leder i LO, selv om han og hans betrodde sekretær John-Peder Denstad i realiteten har hatt styringen på Folkets Hus i mange år. Men LO-vervet er ubetalt. Og Byrkjeflot - som var klubbleder på Ila Lilleby - har vært arbeidsledig siden portene stengte for godt i 2002. Først i mars i år fikk han ny jobb - og ny rolle - av politikerkollega Ola Borten Moe; som sekretær i Nei til EU. Men det var ikke som sekretær i Nei til EU Byrkjeflot nektet en annen politikerkollega, Venstres Monica Rolfsen, å gå i 1.maitog under EU-parolen «Solidaritet i Europa - 10 nye land». Avslaget ble underskrevet av LO-lederen i Trondheim. Sammen med gruppelederverv og ledervervet i kommunens største komité, har Byrkjeflot dermed en del hatter å holde orden på.

- Det kan være vanskelig å skille når det er politikeren og når det er LO-lederen som uttaler seg, sier Knut Fagerbakke.

- Generelt mener jeg man bør være forsiktig med for mange roller både i næringslivet og på venstresida, sier De Grønnes Harald Nissen.

- Enten man er i LO eller NHO, er det viktig å samtidig ha politiske bein å stå på. Men det setter store krav til den som besitter rollene, mener Aps gruppeleder, Rune Olsø.

- Jeg har aldri påstått at det er enkelt. Men det har gått bra til nå. Jeg tror folk mener jeg er god til å skille mellom rollene, sier Byrkjeflot.

Trekker i tråder

I komiteen som har ansvaret for byutvikling kjører RV'eren tospann med høyremannen Kristen Mo. Den rød-blå duoen setter stadig administrasjonen på nye prøver. De ønsker at alle berørte parter skal høres på et tidlig stadium, noe som gir politikerne bedre oversikt og beslutningsgrunnlag. Og som volder byråkratene bekymring, ifølge Mo.

- Byrkjeflot er en god konservativ. Han har tro på tungindustrien i Trondheim og sloss for det, sier Mo. Byrkjeflots største seier i så måte er bevaringen av verkstedet og arbeidsplassene på Marienborg.

- I kampen for Marienborg jobbet han lenge aktivt i korridorene. I så måte er han en utradisjonell RV-mann. Vi i RV fremmer våre forslag - som blir nedstemt gang på gang - uten at vi kommer på at det kan være lurt å snakke med noen på forhånd, erkjenner partiets fylkestopp i Sør-Trøndelag, Heidi Klokkervold. Det er ikke den eneste gangen Byrkjeflot har lobbet for en sak han tror på.

- Dette er starten på noe dævelskap, sa Marvin Wiseth om utflaggingen av ledelsen i Nidar. Og RV-Byrkjeflot erklærte seg skjønt enig med gammelordføreren i sin gjestespalte «På sidelinjen» i Adresseavisen. En annen «På sidelinjen»-spaltist, advokat Harald Ellefsen, bejublet Byrkjeflots forfriskende engasjement for E.C. Dahls. Og da togrenholderne trengte hjelp i en ulovlig arbeidskonflikt, fikk de full støtte fra første time fra LO i Trondheim. Via hektisk sms-virksomhet i bystyresalen samlet han fagbevegelsen til fanemarkering.

- Byrkjeflot står veldig høyt i kurs hos meg. Han vet hva en arbeidstaker er, han bryr seg og snakker et språk alle forstår. For saken vår var han en veldig viktig støttespiller, sier tillitsvalgt May Kristin Lium.

På tur ut?

LOs valgkamp var en suksess. RVs valgkamp gikk nedenom og hjem. De mistet en tredel av gruppa på tre i bystyret.

- Jeg ble stående som LO, ikke som RV, oppsummerer Byrkjeflot.

Før påske kom nok et nedslående budskap. RV er nede på 1,1 prosent oppslutning, mot 2,7 ved valget i fjor høst. Partiet erkjenner full krise og diskusjonen er i gang. Flere synes rolleblandingen har blitt et problem og frykter at LO profileres, men ikke RV. De er også redde for at en LO-mann ikke trekker nok kvinnestemmer. Skal partiet kaste Arne Byrkjeflot som gruppeleder - og la noen andre bli partiets ansikt utad før valget neste år?

- Jeg kan leve med det, kommenterer Byrkjeflot. Og sukker:

- Men det er jo dumt at RV skal tape når RV er med på å prege byen mer enn noensinne.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Nylig fikk Arne Byrkjeflot jobben som Nei til EU-sekretær, av sin politikerkollega i Rådhuset; Ola Borten Moe.
Makt på dugnad tre dager før 1. mai: Gruppeleder i RV, Arne Byrkjeflot, haster fra Nei til EUs kontor tilFolkets Hus. Sekretær Byrkjeflot i Nei til EU må forberede Kvinner og EU-konferansen hvor han skal stå på taler-stolen i Folkets Hus.
RV'eren Arne Byrkjeflot sitter med LO-tømmene i Folkets Hus. - Arne er god til å bygge nettverk på tvers av de ulike forbundene, sier hans nærmeste medarbeider, LO-sekretæren John-Peder Denstad. Alle foto: KJELL A. OLSEN

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 
 

Forsøkt svindlet seks ganger på to uker

Svindelforsøk mot Finn-annonsører har økt de siste ukene. Les mer

Har du sett Ole Morten?

Forsvant fra hjemmet sitt tirsdag i forrige uke. Les mer

 

Vant milliongevinst for andre gang

Sverre (74) vant 1,4 millioner kroner i Joker onsdag. Tidligere har han vunnet 1,5 millioner i Lotto. Nå håper han å vinne for tredje gang. Les mer

 

Skei Grande kritisk til festing med mindreårige

Stavanger/Oslo (NTB): Nyvalgt leder i Rogaland Venstre, Kjartan Alexander Lunde (24), erkjenner at både voksne og mindreårige drakk på nachspielet under fylkesårsmøtet sist helg. Ikke akseptabelt, sier partileder Trine Skei Grande. Les mer

 

- Har tatt alle som var involvert i overfallet

Politiet mener de har pågrepet alle som deltok i svært grov vold mot mann (42) i Levanger. Les mer

 

Obama mener Monti har startet bra

Washington (NTB-AFP): USAs president Barack Obama sier Mario Monti har hatt en god start som statsminister i Italia. De to møttes i Det hvite hus torsdag. Les mer

- På utkikk etter kjekke studenter

Fant tonen på næringslivsdagen på NTNU. Les mer