Da Gunnar Hegstad rodde ut i stormen etter seilbåten som hadde slitt seg, kantret gummibåten hans i bølgene.
Endret: 25.08.2007 kl. 15:44
Over hele Midt-Norge har uværet herjet i morgen - og formiddagstimene. Vinden første også til at mange båter slet seg løs fra fortøyningene, noe også Gunnar Hegstad fra Ervika i Bjugn fikk erfare. Mannen var oppe i et aldri så lite drama i morges.
Drev avgårde i stormen
Hegstad har en 38-fots havseiler av typen Hallberg Rassy 382 som ligger forankret like nedenfor gården hans i Ervika.
- Jeg våknet i fem-tida i morges og fikk en følelse av at jeg burde sjekke båten. Uværet hadde utviklet seg til full storm og var verre enn det var blitt meldt, sier Hegstad til adressa.no.
Da han var på kjøkkenet, så han at båten hadde løsnet og begynte å drive utover sjøen.
- Jeg fikk på meg klærne, løp ned til sjøen, hev meg i gummibåten og begynte å ro etter seilbåten, forteller Hegstad.
Det var høy sjø, og idet Hegstad nesten hadde nådd fram til den drivende seilbåten, gikk gummibåten rundt, og Gunnar Hegstad havnet i den opprørte sjøen. Heldigvis var det ikek langt fram til båten, og Hegstad fikk svømt bort til seilbåten og klarte å klatre opp i den via badetrappa.
Reddet like før fjellveggen
Seilbåten var på god fart mot fjellveggen, men i siste øyeblikk fikk Hegstad lettet anker og fikk motoren i gang, slik at han kunne styre klar av bergveggen.
- Men gummibåten for bortover som en ballong, sier Hegstad.
Etter en del strev fikk han lagt båten til kai ved Tindboden, med god hjelp av naboen Geir Ulvestad, som hadde sett at naboen hadde trøbbel med å komme seg til land.
Nå blir Hegstad værende i nærheten av båten inntil uværet gir seg.
- Jeg var nesten sikker på at jeg mistet båten. Men noen ganger må man bare ha flaks, sier Hegstad med et smil.

