Endret: 23.06.2011 kl. 16:04
- Vi føler oss maktesløse og til dels rettsløse i denne situasjonen, sier
leder for Institutt for elektronikk og telekommunikasjon, NTNU, Ragnar
Hergum. Fagmiljøet er oppgitte over Utlendingsdirektoratets (UDI) behandling
av den russiske kollegaen.
- Nadejda er på alle måter en berikelse
for miljøet, i tillegg til at hun arbeider på et felt som har enorm
betydning for Norge som industrinasjon, supplerer professor Börje Forssell,
som er Nadejdas veileder.
Sponset av Telenor
Nadejda arbeider med å utvikle en spesiell form for satellittnavigasjon til
innendørsbruk. Prosjektet er sponset av Norges forskningsråd og Telenor, og
instituttet kan ikke regne med at disse vil sponse en ny stipendiat, når
Nadejda må reise.
- Utkastelsen ødelegger prosjektet og det
ødelegger utrolig mye for Nadejda, som har brukt tid og penger på å skaffe
seg en karriere, som nå blir lagt i grus, sier instituttlederen.
Når Nadejda kastes ut av Norge, registreres hun samtidig i Schengen
informasjonssystem (SIS) og blir dermed avskåret fra hele det europeiske
arbeidsmarkedet. Vedtaket om utvisning innebærer et varig innreiseforbud.
- Vi har ikke mye ekspertise på dette feltet, og det er ikke bare å skifte ut
en person med en annen, understreker Forssell. - Miljøer i Nord-Amerika som
konkurrerer med Norge på dette fagfeltet vil ta imot Nadejda og hennes
kompetanse med åpne armer. Universitetet i Calgary har allerede erklært sin
interesse.
Ikke lov å pendle
Sokolova (31) kom som utvekslingsstudent fra Russland til Narvik i 1997. Hun
studerte norsk i Tromsø og utdannet seg til sivilingeniør i Narvik, hvor hun
ble sammen med en russisk medstudent, bosatt og med arbeidstillatelse i
Norge. De to har vært kjærester og samboere siden, og i mars 2004 giftet de
seg. Et halvt år seinere ble Nadejda innvilget arbeidstillatelse som følge
av familiegjenforening med ektemannen.
Fra april 2004 til april
2005 bodde paret i Kristiansand, der mannen hadde jobb. Da Nadejda fikk seg
jobb og studieplass i Oslo, ble hun ukependler. 1. mai 2005 ble hun tildelt
doktorgradsstipendet ved NTNU. Etter å ha pendlet i fire måneder, tok
Nadejda og ektemannen ut separasjon.
- Han ville ikke flytte til
Trondheim, og jeg var sliten av å pendle, forteller hun, på perfekt norsk.
Den russiske ingeniøren fikk brev fra UDI om at de vurderte å trekke tilbake
både oppholds- og arbeidstillatelse.
Nadejda søkte om
fortsatt oppholdstillatelse, på grunnlag av jobben hun hadde ved NTNU. I
avslaget som kom i romjula skriver Utlendingsnemnda at det «i
forvaltningspraksis er lagt til grunn at ukependling som hovedregel ikke er
akseptert (. . .). Nemnda finner derfor ikke at klageren kan anses å ha bodd
sammen med ektefellen mens hun pendlet». UNE mener dermed Nadejda har
oppgitt uriktige opplysninger, og at hun burde opplyst om at hun var pendler:
- Ved to anledninger gjorde jeg nettopp det. Til saksbehandleren min i UDI og
til en politibetjent i Kristiansand, men de fortalte meg at det ikke spilte
noen rolle, forteller Sokolova. Det falt henne ikke inn at skillsmissen
ville få konsekvenser for arbeidstillatelsen.
- Jeg meldte
hele tiden fra om hva jeg gjorde til politiet. Jeg trodde jeg gjorde alt
riktig. At jeg så ilegges lovens strengeste straff, en varig utvisning fra
hele Schengen-området, virker veldig urettferdig, sier hun.
Jobber uten lønn
I og med at Nadejda ikke har arbeidstillatelse, har ikke NTNU lov til å
lønne henne. Siden oktober 2006 har Nadejda jobbet videre full tid, uten
noen form for lønn. Doktogradsstipendiaten har skrudd utgiftsnivået ned på
et minimum.
- Jeg flyttet ut av leiligheten og inn på en
studenthybel. Dessuten hadde jeg spart opp litt penger, som jeg fortsatt
lever på, forteller Nadejda.
UNE har merket seg Nadejdas
unike kompetanse og behovet for denne i Norge, men mener det ikke er
tilstrekkelig grunnlag for å endre på beslutningen. «Nemnda mener
universitetet selv må ta ansvar for at deres ansatte har gyldige
arbeidstillatelser», heter det i vedtaket.
- I en slik
ansettelse velger vi den kandidaten vi mener er best kvalifisert. Det var
Nadejda. Det kan ikke forventes at vi skal undersøke personlige forhold.
Nadejda hadde dessuten gyldig arbeids- og oppholdstillatelse da hun ble
ansatt hos oss, sier Forssell.
- Vi vil ha bruk for hennes
kompetanse også etter at hun har avsluttet doktorgradsprosjektet, forklarer
han.
- Paragrafrytteri
At UNE avslo Nadejdas anke på utvisningen, kom som en stor overraskelse på
instituttet.
- Vi regnet med at de ville forstå, når de bare fikk
høre hvordan tingene hang sammen, sier Hergum.
Professor
Forssell minner også om signalene fra regjeringen, om at Norge trenger
utenlandsk arbeidskraft og framfor alt kvalifisert arbeidskraft.
- Vedtaket viser stor mangel på sunn fornuft. Et paragrafrytteri uten like,
mener han.
- Vi har prøvd å få kontakt med UDI etter avslaget, for
å få vite hva de tenker. Men det er umulig å trenge gjennom systemet. Vi
møter et system det overhode ikke er mulig å ha en positiv dialog med, sier
instituttlederen.
Diskuter denne saken
Innsendt av Alisa, 23.12.2008 18:49:53
Kjønte ikke problemet for UDI.Hvem er interesert reiser kona og mann til hverandre eller sover i samme seng? Hvilken betydning har dette for faglig kvalifikasjon av Nadejda? Hvis reglene er idiotiske,de må endres!
Innsendt av kjell Thomassen, 25.01.2008 17:30:07
Norge ønsker å rekruttere høyt kvalifisert arbeidskraft, men det er ikke likegyldig hvor
arbeidsinnvandringen kommer fra. Regelverket er innordnet arbeidsinnvandring fra EU-området, mens det derimot legger masse hindringer i veien for arbeidsinnvandring fra land utenfor EU.Norge har satt inn store økonomiske tiltak for å rekruttere høyt kvalifisert arbeidskraft fra EU-området, mens regelverket egentlig er imottilsvarende arbeidskraft fra land utenfor EU. Dette er den moderne rasisme ! For å illustreredette kan jeg jo bare nevne rekruttering av leger. Den norske stat betaler ca 1/2 mill.kronerfor hver tysk lege de klarer å rekruttere. Da har legene ennå ikke gjort et eneste arbeidstak i Norge. I Norge går det mange høyt kvalifiserteleger uten jobb da de ikke kommer videre pågrunn av kravet til norskkunnskaper som erkarakteren B, muntlig og skriftlig, iht Bergenstesten. Slike krav stilles bare til leger fra land utenfor EU, mens det stilles minimalekrav til norskkunnskaper for leger innenfor EU.Norsken kan de egentlig ta etter at de er ansattsom leger.Det norske regelverket er for EU-borgere, menimot borgere utenfor EU-systemet.Hørte om en nordmann som inviterte sinrussiske kjæreste på en 3 ukers ferie til Norge,men dette var meget problematisk. Generalkonsulatet i St.Petersburg ville ikke gi sålang visum til Norge, da de var redd for at det var akkurat det de trengte for å inngå ekteskap.Resultatet var bare en ukes visum til Norge.Familiegjenforening med borgere utenfor EUer jo også en vederstyggelighet, og der verserer det også mange utrolige historier.Så Sokolova er nok et offer for det norskeregelverk som ikke er interessert i høyt kvalifisert arbeidskraft utenfor EU-systemet.Dette er norsk politikk i praksis!!!!!mangeInnsendt av junior, 25.01.2008 02:00:55
Er man 20 år og en lovende fotballspiller fra Afrika, eller gjerne fra Russland for den saks skyld, er det greit - da ordner det meste seg rimelig raskt. Man tilbys noen millioner, skriver kontrakt og etter få dager/uker er man på plass i Norge. Senere kan man bytte klubb, flytte eller pendle uten problemer. Dette er i og for seg greit nok.
Men hvor i all verden er logikken i at man da sender ut en fremragende forsker som har oppholdt seg i landet i 10 år og som ønsker å bidra i det norske samfunn på lang sikt?Bidrar prestasjonene på fortballbanen til større verdiskaping enn prestasjonene på laboratoriet?Hva tilfører fotballen den fremtidige utvikling av samfunnet som er viktigere enn forskning som kan skape grunnlag for etablering av nye virksomheter og arbeidsplasser basert på avansert teknologi og høy kompetanse. Er det fotball eller forskning og ny teknologi som er viktigst for utviklingen av samfunnet og som sikrer oss et liv etter olje- og gassalderen?juniorInnsendt av Norsk nordmann, 24.01.2008 18:15:02
I Norge er det byråkratene som bestemmer! Jeg har en god venn fra Irak som kom hit som flyktning i 2002. På et tidlig tidspunkt så bestemte UDI/UNE at vedkommende ikke fikk bo her. Selv om saken i utgangspunktet fyller alle vilkår til å få opphold så har byråkratene gitt avslag med forskjellige begrunnelser. Etter hvert som vedkommende har motbevist begrunnelsene så har de fabrikert eller provosert fram nye. Saken er nå i rettsapparatet. Når ærlige hardt arbeidende mennesker ønsker opphold i Norge, så virker det som om det skal ris prinsipper for en hver pris og regelverket tolkes i sin ytterste verste mening for de menneskene dette gjelder. Jeg har flere ganger prøvd å påvirke politikere og departement, men de er ikke interessert. De har ikke anledning til å gå inn i enkeltsaker er svaret. Med denne saken til Nadejda Sokolova så håper jeg inderlig at noen tar tak i både regelverk, håndtering av det og UDI/UNE's fremgangsmåte.
Innsendt av Arve Hongslo, 24.01.2008 11:56:02
Jeg er rystet over innvandrings politikken og utvisningsreglene her i landet, og ikke minst håndtering av regelverket. Det ser ut for meg som nevnte proffessor har feil hudfarge for å ha en mulighet til å bli i landet. Med litt brunfarge og noen dager i kirkasyl så har du fast opphpldtlatelse med en gang.
Innsendt av Svein Otto Nilsen, 23.01.2008 09:57:04
Det er lov for UDI å bruke hodet.
I denne saken er dette ikke tilfelle.Norge har bruk for kunnskapene til Nadejda Sokolova og en utkastelse er meningsløst.Hun har tross alt vært i Norge i 10 år og er meget høyt kvalifisert.Hun er ingen byrde for landet, men gir virkelig noe tilbakeNå må noen ta til vettet og omgjøre vedtaket om utkastelse.Svein Otto NilsenPolitisk nestleder for Demokratene og bystyrerepresentant i TrondheimInnsendt av UDI, 24.01.2008 11:41:47
Hun har tydligvis brutt en lov som UDI har tatt hensyn til. Hun har vist gitt uriktige opplysninger til UDI i forbindelse med hennes søknad slik jeg har forstått saken. For meg spiller det ingen rolle om hun er høyt kvalifisert osv, loven gjelder for alle. Det finnes masse skjebner som blir sent ut fra norge daglig, mennesker med like stor "verdi" som denne personen.
Innsendt av Ola Bums, 24.01.2008 16:26:39
Finn en annen som er utvist og som har et tilsvarende potensiale til å bidra til norges BNP!
Innsendt av Bjartmar Jacobsen, 18.01.2008 01:01:40
Så ser vi igjen den sosialistiske tankegangen.
Her dreier det seg om en person som tilfører noe, og det er dessverre de eneste sosialistene klarer å få ut!De som er dumme nok til å oppføre seg som idioter eller kaller seg Mullaher, de får bli uansett...Logikken i dette må du være sosialist for å forstå, selv om de oppegående i den rasen også har problemer med å forklare denne typen reaksjon...Innsendt av Led Z, 18.01.2008 08:24:29
regler , som selv ikke AP kan gjøre noe med. UD har vel også en tanke om at de vil følge samme regler for alle.
Desverre får dette slike utslag, men det er vel samtidig bra at de ikke støtter seg til "trynefaktor-prinsippet".Innsendt av Bjartmar Jacobsen, 18.01.2008 23:14:38
Jeg undres over ditt totalt meningsløse svar.
APene kan LETT gjøre noe med dette, de kan gjøre det samme som UDI gjorde med de 180 illegale flyktningene som bl.a. ble premiert med både statsborgerskap og ministerpost.Så kom ikke her å si APene ikke kan gjøre noe med denne saken, og slettes ikke når de viser sin velkjente feighet med å la en viss "mullah" få gå fritt rundt til tross for at det er kjent at han har en terrorist i magen...Innsendt av Skeptisk, 18.01.2008 09:32:00
Hei
Det er nok riktig at hun har brutt regler men straffen står ikke i stil med regelbruddet.Straffen er i følge Adressa "utestengelse fra Schengen området for livstid"Hva betyr dette for en forsker?Jo;Umulig å reise på ferie i europa/schengen resten av livetUmulig å delta på vitenskapelige konferanser i europa/ schengen resten av livet.Umulig å hospitere ved europeiske universiteter resten av livet.Dette har en "byråkrat" bestemt uten en retsak der alle sider ved saken blir belyst i full offentlighet. Sytemet har gitt byraktiet alt for stor makt.Vanligvis må en bli tatt for spionasje eller lignende alvorlige forbrytelser mot rikets sikkerhet for å få tilsvarende straffereaksjoner i andre stater (og da gjelder utvisningen bare fra nasjonalstaten og ikke hele kontineter/verdensdeler).Konklusjon: straffen står ikke i forhold til forseelsen. Og ikke minst. Så alvorlige straffer bør ikke kunne tildeles av en enkelt bytråkrat men av domstolene.PS til de som tilbyr ekteskap. Det går ikke. Skal hun søke familegjennforening på nytt så må hun reise tilbake til hjemmlandet for å søke via ambasaden. Hun er utvist og kan derfor ikke inngå noe form for "deal". Byråkratiet gir ikke rom for slike "triks". Hadde hun derimot hatt gyldig visum når ekteskapet inngåes så er det ingen problem knyttet til å bli værende i Norge.Innsendt av Arne, 18.01.2008 09:16:05
La den dyktige unge forskeren bli i landet. Det er fint at landet ikke bare blir oversvømmet av sosiale kasus. Det er ikke noe som er til hinder for at hun kan bli i landet bortsett fra mindre oppvakte representanter for våre myndigheter.
Innsendt av Arne, 17.01.2008 10:58:14
Hun har dessuten lys hudfarge som sansynligvis er et minus. UDI og innvandringsmyndighetene ser ut til å la folk med tvilsom bakgrunn og er mørkhudet få bli i landet. De rød grønne sier en ting og gjør noe helt annet. Utdanning og kompetanse blir nedvurdert. Håper en eller annen fornuftig person i statsapperatet våkner og retter opp utvisningstabben.
Innsendt av thom n, 17.01.2008 09:48:53
jeg er singel. stiller meg disponibel for ekteskap.
Innsendt av Slein Milk, 17.01.2008 09:34:26
Sånn går det når man bryter utlendingsloven...
Innsendt av flu, 17.01.2008 08:22:33
Hun kan gifte seg med meg. Jeg er 32 år, har god jobb og høy utdannelse, samt stor leilighet:)
Innsendt av RA, 17.01.2008 00:53:49
å rope på politikerne her hjelper neppe! Dagens regjering er mer eller mindre uten utdanning, så dette med forskning har de ikke forutsetning for å vurdere! Det har de bevist mange ganger! Jeg ønsker henne lykke til i Calgary om det er dit hun drar.
Innsendt av OP S, 17.01.2008 00:36:37
Hun kan få gifte seg med meg om det betyr at hun får bli... teknologisk ekspertise er akkurat hva vi trenger i dette landet, bare så synd at UNE ikke innser det...
Innsendt av Folk Flest, 16.01.2008 23:59:49
....oppholdstillatelsen garantert....de mislykkede sosialistene som dessverre styter Norge har laget lover som garanterer enhver kriminell opphold her i landet men utlendinger som gjør nytte for seg vil de utvise......

