Trondheim Arbeidersamfunn vil innføre rushtidsavgift i Trondheim. Vedtaket er stikk i strid med synet ordfører Rita Ottervik og ledelsen i Trondheim Ap har i saken.
Endret: 26.01.2008 kl. 07:19
Den interne kampen i Ap foran årsmøtet i februar er dermed i full gang.
Det var på årsmøtet i Trondheim Arbeidersamfunn torsdag kveld at vedtaket ble fattet med overveldende flertall. Lederen i arbeiderlaget, Erlend Moen, sier vedtaket nå skal sendes inn til årsmøtet i Trondheim Arbeiderparti 9. februar. Han håper å få flertall for sitt syn også på årsmøtet i partiet.
I vedtaket heter det at Trondheim kommune må innføre rushtidsavgift, og at inntektene fra avgiften må gå til satsing på kollektivtrafikk i Trondheim og senking av billettprisene.
- Ikke kritikk til ledelsen
Det er ikke en uvesentlig kraft i partiet som nå går på tvers av Ap-ledelsens uttalte politikk, Trondheim Arbeidersamfunn har 216 medlemmer, og organiserer omkring 10 prosent av medlemmene i Trondheim Ap.
– Rita Ottervik og lederen i Trondheim Ap, Rune Olsø, har ved flere anledninger sagt at partiet ikke kan gå bort fra sitt løfte til velgerne om å ikke innføre rushtidsavgift i denne perioden. Hvorfor er du ikke enig?
– Trondheim Ap har aldri vedtatt i sitt program å si nei til rushtidsavgift. Det står ikke i programmet. Men det står at vi vil holde prisene på kollektivtransport nede. En rushtidsavgift vil sørge for en god og billig kollektivtransport, og det er i tråd med partiprogrammet, sier Moen. Han mener det rødgrønne Trondheim har et særlig ansvar for å finne en samlende løsning på byens miljøproblemer.
– Betyr det at ledelsen i Trondheim Ap har handlet uten vedtak når de har gitt velgerne et løfte om ikke å innføre rushtidsavgift?
– Vårt ja til avgiften kan ikke tolkes som en kritikk til ledelsen. Vi ser at ting har endret seg siden valget. Det ligger et klimaforlik i Stortinget som slår fast at det ikke kommer statlige belønningsmidler uten trafikkbegrensende tiltak, signalene fra regjeringen er tydelige, og bussprisene i Trondheim har økt kraftig. Samlet sett er det derfor på tide å ta opp saken på en fordomsfri måte på nytt, og behandle den i arbeiderlagene og på årsmøtet i Trondheim Ap i februar, sier Erlend Moen.
Ikke i programmet
I valgkampen gjorde sentrale politikere fra Arbeiderpartiet i Trondheim det klart at partiet ikke ville gå inn for rushtidsavgift i den kommende perioden, men heller satse på en rekke andre tiltak som skal få ned biltrafikken i Midtbyen. Nå reagerer stadig flere partimedlemmer på at partiledelsen har inntatt et så bastant nei-syn på avgiften, uten at det står noe i partiprogrammet om saken. På representantskapsmøtet i partiet i november 2006 fremmet AUF et forslag om å gå inn for rushtidsavgift, men det ble nedstemt med tre stemmers overvekt.
I følge leder i Trondheim Ap, Rune Olsø, har partiet siden behandlet saken i forbindelse med valgkampen, og vedtatt at de skulle si nei til avgiften. Men spørsmålet om rushtidsavgift er ikke nevnt i Aps valgprogram for perioden.
Etter det Adresseavisen forstår er det et gryende misnøye i partiet om ledelsens syn på rushtidsavgift, som nå kommer til uttrykk i vedtaket i Trondheim Arbeidersamfunn. På partilagets årsmøte tok flere sentrale veteraner i partiet, også medlemmer av bystyregruppen, til ordet for å innføre rushtidsavgift.
Det må tolkes som at sentrale tillitsvalgte i partiet stiller seg tvilende til Aps gjeldende politikk for å redusere biltrafikken i byen gjennom tiltak som begrensning i antall parkeringsplasser og fjerning av såkalte 2+ felt til fordel for rene kollektivfelt.
Erlend Moen er ikke enig i at partiet nå opplever en splittelse i denne saken, men ser heller på saken som en mulighet til en god diskusjon om hvilke virkemidler partiet skal gå inn for.
– Ingen politiske parti er redd for å ha uenighet om politiske saker, dette er ingen splittelse men en mulig uenighet som Trondheim Arbeiderparti godt kan tåle, sier Moen.
- Kommer ikke utenom
– Klimaforliket i Stortinget slår klart fast at Trondheim må innføre tiltak for å redusere biltrafikken dersom det skal komme penger fra regjeringen.
– Trondheim kommer ikke unna en rushtidsavgift dersom de skal ha disse pengene, sier Hallgeir Langeland (SV) i Stortingets transportkomité, som denne uka har vært på rundreise i Trøndelag.
– Jeg er enig i den lokale tolkningen i Trøndelag om at det er resultatene som er det kommunene må måles på i forhold til klimaforbedrende tiltak. Men klimaforliket er veldig klar på det punktet, det må innføres tiltak som reduserer biltrafikken dersom pengene skal komme, sier Langeland.
Også lederen i transportkomiteen, Per Sandberg (Frp) mener Trondheim vil få problemer med å hente ut statlige midler etter klimaforliket i Stortinget.
– Det kan ikke tolkes på andre måter enn at Trondheim får mindre dersom de ikke innfører rushtidsavgift. Det burde vært slik at det er hvilke resultater man oppnår som utløser pengene, ikke hvor mye man straffer befolkningen med avgifter. Men det er ikke slik forliket legger opp til, sier Sandberg.
Gode nok tiltak
Trondheimsordfører Rita Ottervik (Ap) er av en helt annen oppfatning. Hun føler seg overbevist om at det er godt nok for regjeringen de tiltakene som kommunen nå vil teste ut.
Diskuter denne saken
Innsendt av Grimm, 26.01.2008 23:32:13
Med å vise sin loyalitet, bør disse idealistene gå foran og betale mer i skatt og avgifter enn oss andre som er uenig i regjeringens skatte og avgiftspolitikk. De utgjør i følge
meningsmålingener nesten halvparten av landets innbyggere.Innsendt av Ronja Røverdatter, 26.01.2008 22:07:40
Først, AP vil innføre rushtidsavgift. Motstanden vi nå ser er bare spill for galleriet. Bussprisene er satt opp, planer om å kutte +2 feltet og stenge Prinsenkrysset samt ikke å ta imot penger for å bygge ut E6 Sør over Tillermyra.
Fakta biler slipper bare ut 3 promille av verdens Co2. Kyr slipper ut 40 ganger mer....Jeg er enig med tiltaket om mer fleksibel arbeidstid. I tillegg burde alle arbeidsgivere tillate de som har muligeht til det å ha en til to HJEMMEARBEIDSDAGER i uka. Da ville det ikke finnes en kø.................Innsendt av Arne, 26.01.2008 17:06:26
En arbeidstid mellom 10 og 18 for offentlig ansatte vil gjevne ut rushtrafikken og redusere køene. Legg offentlige kontorer utenom bykjernen. Det er en tabbe å legge det meste av offentlige kontorer i sentrum. Stat,fylke og kommune kan bidra til å løse problemet ved litt nytenkning. Rushtidsavgiften virker ikke inn på klimaet, det vet vi alle.
Innsendt av Aslak Heggland, 26.01.2008 19:40:06
Det å flytte Statens hus til Midtbyen var et tiltak som fikk ned bilbruken drastisk blant de ansatte.
Når de hadde gratis parkering på Sluppen kjørte 70 % til jobb, men etter at de flyttet inn til midtbyen er andelen som kjører nå under 20 %. Dette på grunn av bedre bussforbindelser, men aller mest skyhøye parkeringsavgifter i Midtbyen.Så det å flytte arbeidsplasser inn til Midtbyen er et meget bra tiltak for lokalmiljøet, så lenge man begrenser parkeringsmulighetene.Men det å ha en mer fleksibel arbeidtstid Arne, der er jeg helt enig med deg!Innsendt av jon jøransen, 26.01.2008 13:43:43
de som foreslår denne patetiske tvangsavgiften burte kjøre seg en tur i byer som er laaangt større en trondhem hvor de klarer seg uten avgift.jeg er sikker på at alle disse i dette taperpartiet ikke har bil en gang...BETAL SELV!!!
Innsendt av gormidouh, 27.01.2008 00:03:07
Du kan jo flytte til London, hvor det koster (for tiden) £8 aa kjoer inn til sentrum paa dagtid. Det har redusert biltrafikken. Paa den annen side, om du har raad til aa bla opp mellom 5 og 10 millioner norske for en toroms innen ringen, slipper du aa betale......
Innsendt av MT, 26.01.2008 13:27:26
Hva er det med de såkalte sosialistene når det gjelder arbeid for bedre miljø ? ... det ser ut som et VM i å finne opp nye usosiale avgifter som rammer den vanlige person i gata.... Hvorfor går det ikke an å tenke i nye baner der du belønner de som ønsker å benytte seg av kollektivtrafikk, som f.eks. å innføre gratis buss i Trondheim, hvor store gratis parkeringsplasser er på kommunegrensene, hvor parkering ved store kjøpesentrer og i bykjernen koster deg en del ??? ...den vanlige riking bryr seg ikke om parkeringsutgifter uansett, men det gjør den vanlige person i gata... Start heller med å belønne miljøinnsats istedenfor å ruste opp en ny bomring.
Innsendt av hårek, 26.01.2008 11:47:15
For oss med litt mer enn et kortidsminne så har vi ikke rush i Trondheim i dag.På midten av 80tallet var bortimot umulig og komme igjennom midtbyen morgen og kveld, i dag er det fort gjort.Så finn en annen unnskyldning for å innføre den ekstraskatten og ikke la oss henge oss på som noen hodeløse kyllinger på problemene intert i regjeringen.Edruelighet må være første bud når man kaster ut påstander om rush. Og ikke forelegg flere av de bestilte undersøkelsene som dere presangterer, hysteri er det og ingenting annet.Du flytter ikke ifra provinsen og til Elgesetergate og vil fjerne all biltrafikk.Egoister.
Innsendt av M A, 26.01.2008 17:22:11
Samtidig er det viktig å presisere hvor mye co2 den trønderske bilismen slipper ut i verdenssammenheng... tror ikke akkurat det er den som dreper verden. Hva sa de mongstad slipper ut, det samme som 400 000 biler? Hvor mange biler er det i sør-trøndelag? Og hvor stort utslipp har en gjennomsnittstrønder i forhold til en en gjennomsnittsamerikaner?
Innsendt av HD, 26.01.2008 11:39:55
Foreslår at det heller innføres en økt inntektskatt på 10 - 15 % på alle som stemmer på de rød - grønne partiene. Det må jo være midt i blinken for folk som elsker økte skatter og avgifter uten at man får noe som helst igjen for det i form av bedre veier, bedre skole, bedre helsevesen osv. Alle de ekstra inntektene til staten kan da gå til å øke byråkratiet og offentlige monopolordninger.
Innsendt av M A, 26.01.2008 17:19:32
Så kan du slippe å ta buss eller tog. Også kan du slippe å bruke veien, for du mener vel ikke at du skal få bruke veien som de andre betaler for? Eller skal du bygge deg en egen vei?
Ikke-offentlige barnehager kan slutte å få tilskudd, så kan du betale alt hva det koster for en privat barnehage. Det samme gjelder naturligvis skole. Nå vet jeg så klart at noen vil ha private skoler, men de private skolene får vel også tilskudd i dag, det synes jeg da de skal miste, for pengene til de som betaler skatter skal vel ikke gå til de som ikke vil?Og når du blir syk kan du enten komme sist i køen, eller vil du ha et sykehussystem som i USA?Innsendt av RA, 26.01.2008 23:49:47
Det er ikke noe nytt i det HD sier. Det er mange av oss som betaler skatt/avgift som andre enn oss selv nyter godt av! Det finnes massevis av eksempler på det rundt om kring i det norske samfunnet. Men da kalles det "solidaritet" ; så sosialistene de rødgrønne kan vel være solidariske mot oss som mener at vi har betalt nok nå da!?
Innsendt av Edel Gran, 26.01.2008 11:23:22
Se på denne Erlend Moen, han står jo midt ute i gata når han blir fotografert. Ikke rart det blir kø i byen.
Innsendt av magic, 26.01.2008 10:32:46
Det hadde vært moro å vist hvor mange av de 216 medl i Trondheim Arbsamf som er avhengig av rushtiden.det er lett å sitte å bestemme at ANDRE skal betale,hvis de ikke er involvert selv.er Erlend Moen avhengig å bruke rushtiden ?? tror ikke det uten at jeg kjenner han eller vet hva han gjør. kan ikke 216 medl i Trheim Arbsamfunn betale 1000 kr hver hvert år, og alle andre som mener vi skal ha en slik avgift også, så slipper vi andre å betale som ikke vil ha det !!
Innsendt av Lars Petter, 26.01.2008 10:13:42
Nordre Avlastningsvei er jo snart ferdig og da skal jo problemet være borte. Så det er like godt å vente med å bruke en formue på å sette opp alle innkrevningsstasjonene til folk har vent seg til det nye kjøremønsteret for da å se om det liksom er kaos i byen. Er ikke så ille med kø i byen.
Tror politikerne gjør lurest i å holde hva de lovte med ikke å innføre denne tvangsskatten. De er jo avhengig av stemmene de kan få, og farer de med løgn så mister de stemmeneInnsendt av M A, 26.01.2008 17:14:33
Det er jo sånn at de udugelige trønderne har klart å bygge nordre avlastningsvei for liten i forhold til trafikkmengden... :)
Innsendt av RA, 26.01.2008 23:55:00
En påstand som det gjennstår å se om blir til virkelighet når veien er åpnet!
Det at de kunne bygd større når de først var igang blir noe annet. Men kanskje den dekker vårt behov allikevel!?Innsendt av pjusken, 26.01.2008 09:30:00
Nok en gang tullprat fra AP. Det er ikke nok flåing av bilister i dette landet ennå, tydeligvis. Det disse forståsegpåerne ikke har fått med seg, er at dette KUN rammer dem som er avhengig av å komme tvers over byen etter jobb for å hente unger i SFO / barnehage.
Ikke tale om at AP kan kalles et sosialistisk parti - det er et U-sosialistisk parti - hvis ikke det hadde vært tilfelle, ville de heller krevd en BETYDELIG senking av bilettprisene, noe som ville gjort at de som hadde mulighet til det, ville velge buss. En gulrot er alltid bedre enn en pisk!Innsendt av marri-høna, 26.01.2008 08:30:11
AP har gått til valg med løfte om at rushtidsavgift ikke var aktuelt i denne valgperioden. Vil de nå komme med tidenes mest synlige løftebrudd? Komm igjen, så skal vi se hvor mange representanter dere sitter igjen med neste gang
Innsendt av Harald Sigurdsson, 26.01.2008 08:26:17
Hva er dette for noe da?? Ja, la oss kreve høyere avgift for de av oss som har en arbeidstid å forholde oss til. De som kan komme og gå fra sitt arbeide (kun offentlige ansatte inkludert politikere) kan unngå rushtidsavgift. Hva Fa**, dette er det samme som å kreve høyere VVA avgift ved avisens ankomst. Poenget skal etter sigende være å få folk til å slutte å kjøre bil til jobb. Jaa, legg på enda en avgift (som skal finansiere politikeres og departementsansattes ferieturer (studieturer, haha )). Men hva med oss som faktisk har en arbeidstid å forholde oss til da? Hva med oss som ikke kan komme og gå som det passer oss i arbeidstiden? Hva med oss som MÅ kjøre til/fra jobb i avgiftstiden? Er det kanskje dette som er poenget? Hmm .
PS! Skattelegging av parkering er åpenbart en prutningssak for å få gjennomført rushtidsavgift. Jada, vi, befolkningen er ikke så dumme serru
