Profilerte stillinger

Kvinne ble angrepet av rottweiler

Kvinnen (53) ble slått i bakken av rottweileren, da hun forsøkte å beskytte sin egen hund, Rocky.

KNUT OKKENHAUG
Publisert: 28.04.2008 kl. 05:47
Endret: 28.04.2008 kl. 10:53

Hendelsen fant sted i Midteggen borettslag på Saupstad i går kveld i 19.30-tiden.

Rottweileren hoppet opp og veltet 53-åringen i bakken, deretter gjøv den løs på Rocky som er en bichon frisé. Kvinnen slo bakhodet i asfalten, fikk den ene skulderen kraftig forslått, og ble påført sår- og slagskader på begge albuer.

- Jeg må ha vært borte et lite øyeblikk, men klarte trolig å beskytte Rocky på en eller annen måte, sier hun.

En drøy halvtime etter den skremmende opplevelsen er hun preget av det hun har vært igjennom. Hendelsen ble meldt politiet som kom og tok opp forklaring fra både den skadde kvinnen og eieren av rottweileren.

Vurderer anmeldelse

Nå vurderer kvinnen å politianmelde eierne av rottweileren.

- Det er ikke første gang jeg opplever at eierne har problemer med å kontrollere den store hunden.rottweileren. Den er neppe ond, men den blir farlig så lenge eierne ikke klarer å holde den igjen, sier hun.

Kvinnen og en venninne var ute og luftet de to småhundene sine, da en tredje kvinne med en stor rottweiler kom imot dem, rett før fotgjengerundergangen over Saupstadringen ved Midteggen borettslag. Ifølge kvinnen og hennes venninne, gjorde rottweileren et utfall mot 53-åringen og Rocky.

- Hunden veltet meg i bakken og den var over Rocky flere ganger, sier kvinnen.

Rocky slapp tilsynelatende uskadd fra hendelsen.

Politi til stedet

Politiet kom raskt til stedet, har avhør begge parter og skrevet logg på hendelsen. Men det er ikke opprettet sak, opplyser politibetjent Jens Einar Kvenild.

Foreløpige opplysninger politibetjenten sitter på, tyder på at det ikke var et aggressivt angrep fra hunden. Kvenild har følgende oppfordring til hundeeiere:

- Alle som leier på store, sterke hunder må være ekstra aktsomme når de møter andre to- og firbeinte, sier Jens Einar Kvenild.

Diskuter denne saken

Innsendt av Benedikte, 28.06.2010 22:15:47

bare fordi det er en rottweiler så blåses denne saken opp, hadde det vært den lille saken der som hoppa opp og "angrep" som dere så fint skriver så hadde det ikke kommet i avisa!!!

Skjerp dere, ernormalt at bikkjer hilser på hverandre... gud bedre og herre hjelp for ett hysteri fordi det er en rottweiler... Hunder er og forblir hunder og er nysgjerrig av natur og vil hilse på hverandre!!!

Innsendt av JonKanon, 08.08.2009 17:55:19

Enig i mange av innleggene over. Dette er så dumt, nå svermer vel hundehaterne rundt denne småsaken.

Innsendt av hf, 08.05.2009 22:48:13

Det var vel en litt villedende heading, Adressa.

Jeg er igrunnen veldig redd for hunder, det innrømmer jeg gjerne. Men hadde en rottweiler hoppet opp på meg på den måten, tror selv ikke jeg at jeg ville valgt å kalle det angrep. Vil den angripe, gjør den nok det på en langt mer "grundig" måte.

Virker som om dette er en klassisk konflikt mellom eiere av små og store hunder.

Jeg har naturlig nok ingen erfaring som hundeeier, men generelt stoler jeg mer på store enn små hunder. Det er selvsagt hundeeiers fortjeneste - jeg oppfatter eiere av store hunder som litt mer seriøse (i forhold bl.a. kunnskap om hundens reaksjonsmønster, dressur o.l.) enn eiere av små hunder.

Men som nevnt, det er bare mitt generelle inntrykk.

Enkeltindivider som ikke burde hatt hund, finner man imidlertid alltid.

Innsendt av boomer, 08.05.2009 18:04:17

Det å løfte opp hunden sin for å beskytte den mot andre hunder er som å be om at den andre hunden hopper opp. Jeg har hatt schæfere i over 20 år, og lærte på hvalpe/sosialiserings-kurs at man ALDRI måtte finne på å løfte opp hunden for å beskytte den mot de som var store. Grunnen til det er at det kan oppfattes som provoserende for andre hunder som i utgangspunktet bare vil hilse. Jeg har selv opplevd dette da jeg en gang møtte ei middelaldrende dame med en papillon. Da min hund ville hilse så løfta hun opp sin hund med det resultat at min store schæfer hoppet opp for å hilse/snuse på papillonen. Dama ble helt fra seg av skrekk og ropte og hylte værre enn værst. Jeg sa til henne at hun måtte sette ned hunden sin slik at de fikk hilse på hverandre. Dama satte noe motvillig hunden sin ned og de hilste på hverandre uten at det ble noe som helst bråk og ferdig med det... Mange som har slike "småhunder" setter seg ikke nok inn i hva en hund egentlig er når det gjelder språk,atferd osv. Det virker som de ikke skjønner at en hund er en hund uansett størrelse. En annen ting er at mange hunder ofte lager mye LYD uten at det er noe aggressivt bak. Når det er sagt så er det en selvfølge at folk har kontroll på hundene sine uansett hvilken hund man har. Men å beskrive episoden i denne artikkelen som et angrep forteller at hverken melder eller den som har skrevet artikkelen ikke har særlig greie på hund og dens atferd. Hadde Rottisen angrepet så ville det vært bittskader inn i bildet og et mye værre utfall for å si det sånn.

Innsendt av Rottiseier, 08.05.2009 14:48:44

Et noe ukjent fenomen som folk virkelig glemmer er dette med dominanstegn. En vanlig reaksjon for små hunder er å bjeffe fordi de føler seg utrygge når de møter en større hund. (naturlig, de har jo ikke en sjanse i havet hvis rottisen angriper). De fleste store hunder reagerer jo på dette ved at de vil bort og hilse for å bevise at de ikke er farlige eller vil noe vondt.

her er da bildet visualisert: Liten bichon bjeffer til stor rottis, stor rottis begynner å trekke i båndet for å komme bort til bichon.

Hva skjer? Jo, eieren av bichon gjør den store tabben at den løfter bichonen opp. Hva gjør dette ovenfor rottisen?

1. Det er en utfordring og et sterkt dominanstegn. Man hever den ene over den andre.

2. Man flytter det rottisen vil undersøke opp i været. Hvordan skal den komme opp og sjekke hva det er uten å hoppe?

Ta og tenk dere litt om folkens. Vår rottis trener aktivt 2-3 dager i uka på konkrete oppgaver, og hun er fremdeles utrolig ivrig på å få hilse på andre mennesker og dyr. Vær litt klar over hva du gjør når du møter andre hunder, det er nemlig ikke slik at det vi ser er det samme som de ser.

- oppgitt hundeeier.

Innsendt av Daniel Nordstrand, 09.06.2008 12:53:42

Dette her er så jævla typisk hver gang det er en Rottweiler inni bildet. Hadde det vært en golden retriver, labrador el noe slikt hadde vi ikke hørt et knyst om det. Med så snart media hører ordet Rottweiler i en slik sammenheng så er dette jævla bra greier for de sin del. For da kan de blåde det opp noe så inni helvete..slik at denne flotte rasen Rottweiler er skal få enda dårligere rykte. Eg har sjøl en stor, kraftig og meget sterk Rottis hanne. Men eg tar ALLTID mine forbehold når eg møter andre hannhunder slik at vi ungår evnt. slåstkamp som kan skje når to dominante hanner møtest. "En Rottweiler er ikke en allemanns hund".. dette uttrykket er faktisk ganske sant. Og mange som kjøper seg en stor Rottis hanne har ofte null peiling på hva de begir seg utpå. Slike saker som havner i media er nesten alltid pga. dårlige eigerer!!! Man må faktisk vere både mentalt og fysisk sterk!! Det går ikke an å benekte. En Rottweiler har sterk vilje og psyke og treng en selvsikker og sterk eier som ikkje lar hunden få ta styringen. Det trengs streng oppdragelse for å få en Rottweiler som du har kontroll over, og masse sosialisering. Men til gjengjeld får du da en helt TOPP bruks/familiehund.

Innsendt av Kenneth, 27.03.2009 00:16:45

Jeg har hatt en illsint Bichon Frisé etter meg, som også har bitt meg i leggen ved en anledning. Jeg var ikke gamle gutten, men jeg forsto alikevel at det ikke var hunden det var noe galt med, men med eieren som stod med flexi-lina i hånda.

Innsendt av Gaupa, 29.04.2008 13:14:57

Synes det er veldig tragisk at en slik sak blir blåst opp i media. Veldig ødleggende for de som har større hunder når noen blåser opp en slik sak om at en hund angriper når den helt sikkert ville bare hilse og har en uvane at den hopper opp når den vil hilse. Veldig mange hunder hopper opp når de vil hilse store som små og veldig mange hunder store som små bjeffer i lek. Det gjør bichon og. Rottweilern er veldig lekne hunder og veldig snille hvis de er oppdratt riktig og hadde den angrepet tror jeg utfallet hadde blitt ganske mye mer tragisk ja. Dette hadde ikke kommet i avisa hvis det hadde vært en annen rase. Og da hadde ikke hu dama hær sagt i fra til avisa heller det tror ikke jeg.

Innsendt av Rottisen, 28.04.2008 23:17:32

Hadde dette vært en Labrador eller en annen såkalt snill hunderase,hadde det ikke blitt noe skriverier i det hele tatt.

Rottisene er snille familiehunder hvis de blir oppdratt rett.

har selv en Rottis på litt over året,og man må huske på at ikke alle store hunder vet selv hvor store de er.

Så til dere hysteriske puddeleiere:

Lær litt om hunder før dere hyler ut.

Alle glade hunder reagerer forskjellig...

Husk det til neste gang.

Innsendt av posse, 30.04.2008 23:25:55

Hvis folk ikke klarer å holde styr på "rottisene " sine,så er de ikke kompetente til å ha de.Det er ikke snakk om hysteriske puddeleiere.Det er snakk om uansvarlige "rottiseiere".City syd har tøyhunder til dere som dere kan kose med.Dere er ikke kompetente til noe annet.

Innsendt av Fredrik Stiles, 28.04.2008 22:35:02

Uansett hvordan man vrir og vender på det så er det eieren av rotweileren sin feil at hun ikke har kontroll over hunden sin selv når hun til og med har hunden i bånd. Har selv en mops og møter med større hunder er ikke noe problem. De små kan bli hissige, men mindre hunder har ofte "napoleon-syndromet" slik at de skal kompensere for sin størrelse med å bli aggressiv. Men jeg skal si meg enig i at mange eiere ikke har noen kontroll på sine hunder over hodet.

Innsendt av Kasper Solem, 28.04.2008 21:55:45

Så skjer det igjen....disse "kattehundene" ferdes igjen på veiene våre!! Selvfølgelig blir de virkelige hundene agressive og angriper- skulle da bare mangle. Ikke skjønner jeg hvordan det er tillatt å ferdes ute i det fri med en hund som imiterer en katt. Nei....innfør umiddelbart et forbud mot hunder under knehøyde. Det er på tide at vi slår et slag for HUNDER- katter har vi nok av

Innsendt av Fredrik Stiles, 28.04.2008 22:40:23

hvis ikke hunden din ser forskjell på en katt og en hund så har jeg ville sjekket synet og nesen hans.

En hver hund klarer uten problem å identifisere om det er en katt eller hund på hundre meters avstand. Min hund klarer til og med å skille mellom hund og andre dyr på tv`n. Å hvorfor ha en stor hund hvis du ikke skal bruke han til jakt eller gårdbruk? Du skal være rimelig godt trent hvis du klarer å slite ut en f.ekt jack russel terrier på løpetur

Innsendt av litja, 28.04.2008 17:40:27

hold bikkja i bånd sier nå jeg, rottwaileren ville sikkert bare lege (siden ingen av de har bitt skader) men alle hunder skal holdes i bånd (båndtvang) og store hunder kan gjærne ha spesielle halsbånd/seler som gjør at det er lettere for eieren å holde dem igjen.

selv foretrekker jeg sele for at halsbåndet ikke skal gnage

Innsendt av SuperTed, 28.04.2008 18:48:57

Der står det at damen kom med hunden i bånd, og hunden hennes ville bort å hilse på den lille puddeldotten, og ble litt ivrig.. gir guds skyld folk, LES ARTIKKELEN før dere skriver her å klager på andre folk sine innlegg

Innsendt av Hundemor for liten og stor hund., 20.09.2010 13:55:28

Men når det er sagt så er jeg hundeeeier til både en stooor rottweilergutt, og ei frøken på 5 kilo. Jeg forstår både eiiere av de små hundene og de som er harme på rottweileierens vegne. Det er selvsagt svært skremmende og ubehagelig å bli dyttet overende av en stor rottweiler! Hadde "den farlige rottweilern" hatt til hensikt å skade, så hadde det vært veldig alvorlige skader på både den lille hunden og eieren. Ps: Jeg har selv blitt en "vettskremt" hundeieier etter jeg fikk den lille hunden min... Vær så vennelige å ikke vær så tøffe på andre sine vegne. Det er ikke noe hyggelig når en stor brande av en hund bykser mot små hunder! Det vet jeg veldig godt NÅ!

Innsendt av Maria, 29.04.2008 09:07:46

Jeg morer meg, jeg! Når jeg ser de klikker helt i vinkel; "HOOOOLD BIIIIKKJA I BÅÅÅND". Mest festlig med overdreven bruk av caps og hisser seg opp uten grunn. Så ikke be dem om å slutte da, jeg morer meg jo:p

Innsendt av timmi, 28.04.2008 15:10:51

jeg er så lei av at folk tror rottweileren er aggresiv når det skjer noe.

hadde dette vært en golden retriver hadde det ikke kommet i avisen.

men skal være enig i det at hun burde holde rottisen i bånd om hun ikke har kontroll.

Innsendt av Test Testesen, 28.04.2008 14:19:06

Dette er en typisk fillesak. Damen som eier den lille friseen er typisk nok livredd for hunden sin. hvorfor beskytte den? Hun sier selv at rottweileren trolig ikke er farlig...Og hadde den vært farlig, da hadde både damen og friseene hatt bittskader etter møtet.

Selv bor jeg midt i Oslo og etter fire år og utallige møter med ymse hunder har det skjedd en gang at min hund har fått bittskader å snakke om...Hunder snerrer, gleffser og lager lyd..men biter svært sjeldent.

Innsendt av Bob Paar, 28.04.2008 11:14:29

med Gunn A.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Slik ble matmor til Rocky seende ut, etter at hun i går kveld ble slått i bakken av den store rottweileren da hun forsøkte å verne hunden sin. Foto: KNUT OKKENHAUG
 

På to hjul over drikkevannskilden

Se den unike sykkelturen over isen på Jonsvatnet. Les mer

Her trekkes illsint syklist etter bil

Kranglet med sjåfør etter nesten å ha blitt påkjørt. Les mer

 

- Ganske begredelig egentlig

Student-TV testet fire av Trondheims studentkantiner. Sjekk hvordan det gikk. Tester studentkantiner

Par brøt seg inn i klesbutikk

Paret fikk kortvarig glede av tyvegodset. Tatt etter få minutter

 

Vogntogulykkeved Krokstadøra

En vogntogsjåfør er skadd etter et uhell på riksvei 714 ved Krokstadøra. Les mer

 

En omkom, tre fastklemt etter ulykke i Hordaland

Knarvik (NTB): En person omkom og tre personer sitter fastklemt etter en trafikkulykke i Hjelmåstunnelen i Lindås kommune i Hordaland tirsdag morgen. Les mer

En omkom etter ulykke i Hordaland

En person omkom og tre personer sitter fastklemt etter en trafikkulykke i Hjelmåstunnelen i Lindås i Hordaland tirsdag morgen. To personer sitter fastklemt

 

Offiser tegner dystert bilde av Afghanistan

Washington (NTB-AFP): En amerikansk offiser som har tjenestegjort i ett år i Afghanistan, anklager det amerikanske forsvaret for å gi et falskt bilde av framgang i krigen og dekke over den afghanske regjeringens mange feil. Les mer

Politiet håper på tilgang til Breiviks Facebook-konto

Facebooks personvernregler gjør at politiet ennå ikke har fått tilgang til Anders Behring Breiviks lukkede Facebook-kontoer. Les mer