Burmesere fra Trondheim og Stjørdal samles på lørdag i Dokkparken for å minnes ofrene etter syklonen som rammet hjemlandet i vår.
Endret: 22.05.2008 kl. 21:13
- Vi oppfordrer alle som ønsker å vise sin solidaritet med ofrene for syklonen om å møte opp, sier Zeya Kyaw.
Burmeseren kan fortelle at for de overlevende er situasjonen i Burma kritisk. Mange er hjemløse, og det er mangel på både mat og rent vann.
- Nå truer alvorlige sykdommer som kan spre seg fort, sier Kyaw, som også håper mange trøndere tar turen til Dokkparken på lørdag.
Etter minnestunden vil det bli arrangert en innsamling til støtte for de overlevende etter syklonen. Pengene går uavkortet til Røde Kors og Redd Barna som allerede har hjelpearbeidere inne i Burma.
Minnestunden begynner klokken 13.00.
Knut Staring fra den norske Burmakomiteen informerer om situasjonen i Burma i dag og Lars Bakketun fra Trondheim Røde Kors holder appellen «Hjelp syklonofrene, det haster!». Trude Wang fra Kirkens Nødhjelp bidrar med minneord for de omkomne etter syklonen.
Mot slutten av minnestunden skal det tennes lys og legges ned blomster til mine om de døde etter syklonen. Klokken 14.30 skal blomstene legges i Nidelva ved Gamle bybru.

