TV-ADRESSA: I dag fikk Trondheim kommune overrakt en sjekk på 26 000 kroner fra studentene.
Det lå sju tonn søppel rundt Kristiansten festning etter studentfesten i april. Nå har studentene samlet inn penger til oppryddingsarbeidet.
Endret: 22.05.2008 kl. 21:25
- Det var en veldig god fest, men vi etterlot oss sju tonn søppel som kommunen måtte rydde opp, sier initiativtaker til innsamlingen Halvor Gregusson.
Natt til 27. april i år festet hundrevis av studenter utkledd som russ ved Festningen i Trondheim. Dagen derpå måtte Trondheim kommune ut med 50 000 kroner for å rydde området. I tillegg ble forsøplingen anmeldt.
50 kroner hver
Men i går kunne Halvor Gregusson overrekke en sjekk på 26 000 kroner til ordfører Rita Ottervik. Kort tid etter festen dannet studenten en egen gruppe i nettsamfunnet Facebook, der han oppfordret alle festdeltakerne til å betale 50 kroner hver for oppryddingen.
- Vi skal jo rydde opp etter oss selv, men av en eller annen grunn så skjedde ikke det denne gangen, forklarer Gregusson.
Da Adresseavisen besøkte festningsområdet dagen etter festen, var det bare et par studenter som ryddet. Både naboer og politiet uttalte at de aldri hadde sett maken til forsøpling: Det var glasskår, ølbokser, engangsgriller og papir så langt øyet kunne se.
- Et tydelig signal
Ordfører Rita Ottervik er godt fornøyd med studentenes innsamling.
- Dette er kjempeflott, og godt på vei til å bidra, sier Ottervik, som vedgår at sjekken på langt nær dekker alle utgiftene med rotet.
- Men dette viser at studentene heller ikke ønsker å påføre byen kostnader eller bråk.
Ottervik ser for seg at studentene samarbeider med kommunen i forberedelsene til lignende arrangementer i framtida.
- Dette gir et tydelig signal om at studentene er villige til å ta ansvar, avslutter ordføreren.
Diskuter denne saken
Innsendt av Mats Dale, 23.05.2008 09:50:26
Ifølge adressa var det 1000 studentruss på festningen. Og ifølge samme avis skulle de ha lagt igjen 7 (!) tonn med søppel. Dvs at hver student la igjen 7 KILO søppel i snitt. Det henger ikke på greip. Det som veier når man drar på fest er jo drikken og jeg ser ikke for meg at så veldig mange la igjen fulle ølbokser/flasker der (det er tross alt studenter vi snakker om). Her er det noen som overdriver kraftig!
Innsendt av Frode Skibrek, 23.05.2008 05:09:49
Håper bare studentene nå også klarer å samle inn de resterende 24.000 kroner som står igjen på regningen. Å håpe at de lærer å oppføre seg som folker nok for optimistisk. De får heller lære seg å ta ansvar i etterkant, slik som alle "gode" ledere gjør, eller hva Rita?
Innsendt av joda, 23.05.2008 01:26:09
Nå er vel ikke studentene å regne for tyske bobil-turister for Trondheim heller...
Innsendt av haha, 23.05.2008 01:10:38
destroy the city, with pure graffiti<3
Innsendt av Stian, 23.05.2008 00:21:34
et par betyr 2 like...altså 2 studenter..
Sitat adressa:-dagen etter festen, var det bare et par studenter som ryddet.Vi setter pris på at adressa krydrer opp en eller så kjedelig eksamenstid for oss studenter...men det får være måte på. Et par eller 50-100? Slutt å skriv tull og spre dårlig stemning mellom studenter og resten av trondheim! Det er ingen tjent med!Innsendt av Erlend Storli, 23.05.2008 00:15:41
Fin gest fra de studentene som iallefall gav noe i etterkant. Likevel, hvor var politiet denne kvelden/natta i den oversiktlige vesle byen vår? Det skulle vel være en enkel sak å ta seg ut fra kammerset og ilegge flaskeknusere, urinerere og forsøplere forøvrig sviende bøter. I en storby som NY i USA med sine mer enn 100 ganger flere innbyggere får de dette bedre til enn i knøttlille Trondheim. Der har de innført nulltoleranse, og det virker også positivt inn på et annet av problemene som øker voldsomt i Trondheim, nemlig vold på nattestid, det blir mer vold og alvorlig kriminalitet i en by hvor man aksepterer fri forsøpling. Derfor: Innfør nulltoleranse i Trondheim og bøtelegg forsøpling så det svir samt harde straffer for voldskriminalitet. Problemene i Trondheim nattestid har minst med søppelkasser og skjenketider å gjøre men har derimot en klar sammenheng med en total unfallenhet fra lovens lange arm samt myndighetene forøvrig sin side.
Innsendt av Thomas, 22.05.2008 23:31:24
Mangler fortsatt 24 000kr! Pung ut...
Går ikke pengene i boks, anmeld vedkommende. Og vis studentene at slik opptreden får konsekvenser.Innsendt av Sven-Ove , 23.05.2008 12:20:58
Mener å ha lest i Adressa tidligere at saken allerede er anmeldt...
Innsendt av Mag, 23.05.2008 11:50:39
Synes faktisk dette er et godt eksempel på at mange av de involverte faktisk ønsker å gjøre opp for seg.
I praksis hadde de ikke risikert noe som helst ved å ikke betale, så dette handler kun om egen samvitighet.Anmelde over tusen studenter, hvor mye tror du det hadde kostet samfundet?Innsendt av Birger, 23.05.2008 03:07:31
Hvem skal anmeldes sa du? Vedkommende? Som har sørget for at 26000 kr har blitt samlet inn fra over påståtte halvparten av festdeltakerne? Jeg er overrasket over at han i det hele tatt klarte å samle inn så mye penger.
Forsøplingen er for øvrig allerede anmeldt, men ingen personer. Hvem skal unngjelde for konsekvensene når 90 % av studentene ikke var med på festen?Jeg er enig i at oppførselen var uakseptabel, men du skyter langt utenfor mål.Innsendt av Albert, 23.05.2008 02:42:51
Flott at studentene viser at de bryr seg. Skulle egentlig bare mangle!
Thomas: Virkelig fint at verden ikke består av slike folk som deg. Du er vel en av de sure gretne naboene som bor vedsiden av som ikke klarer at det bråker litt ute på en lørdags kveld. Du vet, det finnes andre ting enn å se ut av vinduet hele dagen lang:)Innsendt av TJ, 23.05.2008 01:11:17
Og hvem er "vedkommende"? De 75% av studentene i Trondheim som ikke var på festen?
Innsendt av OP ., 22.05.2008 22:42:29
Kommer vel godt med for en ordfører som trenger 70 millioner... =)

