Profilerte stillinger

Holdes hjemme i frykt for mobbere

Foreldrene har fått nok. Nå har de politianmeldt skolen som de mener ikke ivaretar datterens sikkerhet. Foto: TERJE VISNES

Jenta er blitt mobbet i to år på Strindheim skole, ifølge foreldrene. Nå er skolen politianmeldt for ikke å ha sikret jentas trygghet.

Mobil: 976 00 277
Publisert: 17.04.2009 kl. 11:17
Endret: 20.04.2009 kl. 15:00

Det hele begynte for to år siden. Da kastet en gutt en skolesekk i hodet til jenta slik at hun besvimte. En lærer var der og tok hånd om henne. Da gutten ble konfrontert med episoden, skal han ha sagt: «Jeg skal gjøre alt jeg kan for å drepe henne». Den tidligere rektoren beskriver i et referat at jenta ble utsatt for «...trakassering og i tillegg drapstrusler og uheldig hendelse som kunne ha fått alvorlige konsekvenser».

Foreldrene sier jenta er blitt utsatt for gjentatt verbal trakassering av flere gutter. Hun er også blitt spyttet på, og mobbet på internett. Ifølge foreldrene er det særlig en gutt som har angrepet datteren, men flere andre har vært med på mobbingen. Før jul ble jenta igjen truet, denne gangen med en stor nål, ifølge foreldrene.

– Hun kom løpende hjem og var livredd. Da bestemte vi at nok var nok og holdt jenta hjemme fra skolen, forteller moren.

Satte i verk tiltak

I januar satte skolen i verk tiltak på jentas skoletrinn for å «sikre et godt fysisk og psykososialt læringsmiljø»:

Ekstra ressurser i form av fem timer per uke med spesialpedagogisk rådgiver og seks timer med barne- og ungdomsarbeider.

Økt tilsyn i pauser og overgangssituasjoner for å hindre at det oppstår situasjoner der jenta blir krenket.

Jenta kom tilbake på skolen og frem mot påsken mener både foreldre og rektor at situasjonen var betydelig bedret. Men rett før påske skjedde en ny episode, ifølge foreldrene:

– Gutten brøt seg inn døra mens datteren vår satt på do. Han pekte på henne og lo. Så truet han med å hacke seg inn på hennes Nettby-konto dersom hun sladret til oss, forteller faren.

– Vi har prøvd alt

Etter den siste episoden fattet skolen et nytt vedtak som nesten er identisk med det forrige. Det mener foreldrene er for dårlig, og de har nå på nytt tatt datteren ut fra skolen. De mener skolen gjentatte ganger har forsøkt å dysse ned saken. De er også skuffet over Trondheim kommune og oppvekstkontoret:

– Vi krever at gutten må utvises fra skolen. Vi har tidligere fått løfter fra kommunen om at han skal flyttes dersom trakasseringen fortsetter. Det er ille at dette går ut over jenta vår som jo er offeret i denne saken, sier moren.

Skolen har bestemt at jenta skal få to timer undervisning hjemme hver dag.

– Vi har prøvd alt, det er derfor vi nå går til mediene. Dette er en enorm påkjenning og det går ut over hele familien, sier faren.

Tidligere denne uken politianmeldte familien skolen ved rektoren og en lærer.

 
Rektor Jan Tingstad sier han tilbyr hjemmeundervisning fordi foreldrene ikke vil ha jenta på skolen. Foto: JENS PETTER SØRAA

Emneord

Slik blir hotellet

Omlag 100 av 400 rom er klare til bruk. Foto: TERJE SVAAN Se mer

 
 

Har du sett Ole Morten?

Forsvant fra hjemmet sitt tirsdag i forrige uke. Les mer

 

Fant gift i bokskap på NTNU

Det ekstremt giftige stoffet Valinomycin ble i høst funnet i et bokskap i Realfagbygget på Gløshaugen. Les mer

Fuktig gråværshelg i vente

Glem skiturer i strålende sol! Det går mot en fuktig og grå helg i Trøndelag med en god del snø, sludd og regn. Les mer

 

Vogntog-velt på Leangen

Det oppsto trafikale problemer ved Ikea på Leangen i Trondheim etter at et vogntog veltet torsdag formiddag. Les mer

Stein ramlet ned fra hustak

Trondheim kommune tar seg av oppryddingen. Ingen skadd i Trondheim

 

Riksadvokaten åpner for å påstå straff for Breivik

Oslo (NTB): Riksadvokat Tor-Aksel Busch åpner for at påtalemyndigheten kan komme til å påstå straff for Anders Behring Breivik under rettssaken. – Tiltalen vil bli skrevet med forbehold, sier riksadvokaten. Les mer

 

Forsøkt svindlet seks ganger på to uker

Svindelforsøk mot Finn-annonsører har økt de siste ukene. Les mer

Forsvarer mener Solum Larsen personforfølges

Voldtektssiktede Helge Solum Larsens forsvarer mener mediene driver personforfølgelse av Venstre-toppen. Selv ønsker Solum Larsen å forklare seg så snart som mulig, bare han blir frisk nok. Les mer

 

Forsvarer mener Solum Larsen personforfølges

Stavanger (NTB): Voldtektssiktede Helge Solum Larsens forsvarer mener mediene driver personforfølgelse av Venstre-toppen. Selv ønsker Solum Larsen å forklare seg så snart som mulig, bare han blir frisk nok. Les mer

Maldivenes nye leder slår ned på uro

Male (NTB-AFP-Reuters): Maldivenes nye president Mohamed Waheed Hassan Manik slår hardt ned på uroen som har brutt ut i landet i kjølvannet av forgjengerens kuppanklager. Les mer