Brannvesenet jobber på spreng med å stoppe vannlekkasjer i Trondheim. Det skal være store vannskader i realfagsbygget på NTNU.
Endret: 11.01.2010 kl. 12:54
Mannskap fra Trøndelag brann- og redningstjeneste er i 08.30-tiden i realfagsbygget ved NTNU Gløshaugen. Det skal være store vannskader på stedet.
- Hektisk
Brannvakta opplyser overfor adressa.no at sprinkleranlegg er utløst og at det er snakk om store vannmengder.
Dette er bare det siste i en lang rekke oppdrag knyttet til frost- og vannskader natt til mandag og mandag morgen.
- Dette har vært et skikkelig hektisk døgn. Vi har stått på nå i 23 timer og vi har hatt over 20 utrykninger. De fleste går på vann og frosne rør, sier brigadeleder Ivar Lian i Trøndelag brann- og redningstjeneste.
Varmere
Fra søndag til mandag har temperaturen gått fra rundt 15 kuldegrader søndag til rundt tre kuldegrader mandag. Dette er årsaken til de aller fleste vannlekkasjene.
- Når det tiner litt, så renner det vann og melderne går. Det renner vann ut av porter og ned trapper. Det er store og små lekkasjer, sier Lian.
- Greier ikke å ta unna
Brannvesenet har ikke oversikt over hvor store skader vannlekkasjene har medført.
- Vi greier ikke å ta unna alt sjøl, så vi henviser mye til skadesaneringsfirmaene rundt i byen, sier Lian.
I romjula og de første dagene på nyåret registrerte forsikringsselskapet Gjensidige over 500 frost- og vannskader hver eneste dag.
Gjensidige har en markedsandel på rundt 25 prosent. Det betyr at man kan anta at det var rundt 2000 frost- og vannskader hver dag.
Store kostnader
- Gjennomsnittsskaden er på 35 000 - 40 000 kroner, men enkelte vannskader er langt mer omfattende og kommer fort opp i flere hundre tusen kroner, sier informasjonsrådgiver i Gjensidige forsikring, Pål Rune Eklo.
Han forklarer at den vanligste årsaken til frost- og vannskader er at vannet fryser i rørene slik at de sprekker, og når det blir mildere smelter isen og vanner fosser ut.
De fleste skadene oppstår i private hjem og hytter.

