Profilerte stillinger

Krever høring om Rosendal

Yngve Brox (H) mener det rødgrønne flertallet bedriver «bøttekott-politikk» i Rosendal-saken. Nå krever han høring i kulturkomiteen før et endelig vedtak om salg og hvem som får kjøpe kan fattes.
Mobil: 977 23 052
Publisert: 25.01.2010 kl. 08:11
Endret: 26.01.2010 kl. 11:58

– På en høring kan vi få klarhet i hvilke behov kulturlivet i byen har, og om Rosendal er best egnet som konsertarena eller tilholdssted for filmmiljøet, sier gruppeleder og kommunalråd for Høyre, Yngve Brox, til Adresseavisen.

– Vi har sendt en henvendelse til komitéleder Harald Nissen (MDG), der vi ber om at saken blir behandlet i hans komité før en endelig behandling i formannskapet. Vi håper på en skikkelig runde, også med befaring på Rosendal, sier Brox.

Adresseavisen har tidligere skrevet om rådmannens innstilling til salg og videre bruk av Rosendal, der en forutsetning er at bygget skal driftes videre som film- og kulturhus.



– Skjønner ikke hvorfor

Konsertarrangør Morten «Diesel» Dahl har siden reagert på at det allerede virker avgjort hvem som får kjøpe bygget. Han får støtte fra Yngve Brox.

– Det at «Diesel» føler seg dårlig behandlet tyder på «bøttekott-politikk»: Denne prosessen har bare foregått mellom politikere på rødgrønn side og filmmiljøet i byen, hevder Brox.

Kommunalråd Aase Sætran (Ap) avviser at dette er tilfellet, og parerer med at Brox neppe kan ha satt seg inn i saken:

– Jeg skjønner ikke hvorfor han vil ha en høring i denne runden. Formannskapet skal ta stilling til om bygget skal selges med en klausul om fortsatt å være et kulturhus – eller bare på det åpne markedet, sier Sætran til Adresseavisen.

– Men i den aktuelle klausulen nevnes film spesielt, i tillegg til kultur?

– Det står «film/kulturhus», svarer Sætran.

– Men betyr det enten film- eller kulturhus, eller at filmmiljøet faktisk er klausulert inn?



Vil behandle saken først

– Det er jeg ikke så opphengt i. Det står begge deler, det er et ganske vidt begrep og ingenting utelukkes. Og det er ikke politikerne som skal avgjøre hvilket konsept som er drivbart eller ikke. Vi skal avgjøre om bygget skal selges med klausul eller ikke, svarer Sætran.

Det var Høyres representant i kulturkomiteen, Kjetil Utne, som onsdag i forrige uke sendte henvendelsen til komitéleder Harald Nissen med forespørsel om en høring. Det er formannskapet og i siste instans ordfører Rita Ottervik som tar stilling til om en slik høring er mulig, sier Utne.

– Det er ikke en høring i den forstand at man trekker inn alle berørte parter, men vi krever at dette behandles og at kulturkomiteen får si sin mening. Dette er jo en eiendomssak som vanligvis ikke behandles i vår komité, men det er også en kultursak, påpeker Utne overfor Adresseavisen.

Høyre hadde i forrige uke møter med både med rådgiver Solvor Amdal ved Midtnorsk Filmsenter og Morten «Diesel» Dahl, men uten å ta stilling til hvilket alternativ de ønsker å støtte, ifølge gruppeleder Brox.

Diskuter denne saken

Innsendt av Yngve Brox, 26.01.2010 10:26:46

Jeg ser at Harald Nissen og de andre rødgrønne tydeligvis føler jeg har tråkket dem på en øm tå. For å si det enkelt: De rødgrønne har hele tiden, siden 23. juni, ønsket å selge Rosendal til filmmiljøet. Selv etter at Diesel Dahl meldte sin interesse har de utelukkende møtt representanter for filmmiljøet. Arbeiderpartiets gruppeleder har til og med sagt i avisen at de rødgrønne er klar over at flere er interesserte i å få kjøpe bygget, men at "det ligger i kortene at det er dette prosjektet kommunen går inn i dialog med." (Kultur Adressa 14. januar). Det kan godt være at Rosendal er best egnet som filmhus. Men alle seriøse interessenter må behandles likt av kommunen og dens politikere.

Når jeg sier at dette er den største kulturpolitiske saken i år mener jeg selvsagt den største enkeltsaken. Her er det snakk om å gi bort et bygg verdt tre millioner kroner, fordi det da avhendes med en klausul om at det skal være et kulturbygg. Det er en stor overføring av midler til kulturlivet i byen fra kommunen. Jeg synes det er en bra sak, og hadde i grunnen håpet at lederen av kulturkomiteen er enig med meg i at det er en stor sak.

Innsendt av Harald Nissen, 25.01.2010 18:24:08

Det er underlig at representanten Brox mener at vedtak om Rosendal Kino er fattet på et bøttekott, siden referat fra det aktuelle møtet har stått på trykk i Adresseavisa. Det dreier seg om møte 13 januar mellom filmmiljøet og de rød-grønne. Vi har også vært i kontakt med andre interessenter av Rosendal. Høyre har så vidt jeg har forstått også hatt møter med filmmiljøet.

Det som skal vedtas i formannskapet tirsdag den 26 januar er om Rosendal skal selges med en kulturklausul eller ikke. Etter vedtaket er det fritt fram for alle til å vise sin interesse for Rosendal.

Før Brox følger opp denne saken ytterligere vil jeg anbefale han å lese ukens bystyresak "Handlingsplan for kunst og kultur 2005-2013. Det er årets viktigste kultursak.

Innsendt av Gammel Kaill, 25.01.2010 21:44:53

Takker for oppklaringen! Det er selvsagt ikke i de tradisjonsrike AP-bøttekottene det er avgjort at Rosendal skal overdraes til et rimelig snevert film-miljø - det er i det felles rød-grønne bøttekottet! Da trenger vi jo ikke noen politisk behandling før AP's representanter går offentlig ut og gir bort Rosendal til film-miljøet.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

FALT 35 METER på Kværner Verdal

- Vi er rystet

Lederen i selskapet som er arbeidsgiver for én av de skadde, reiste til Verdal onsdag kveld. Les mer

 

Emneord

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Stein ramlet ned fra hustak

Trondheim kommune tar seg av oppryddingen. Ingen skadd i Trondheim

 

Helltunnelen åpnet

Helltunnelen ble stengt fordi det sto en bil i veibanen. Bil sto i tunnelen

Her gikk det galt

Personbilen veltet over på siden i Bjørndalen. Se mer

 

47 grader varmere i Ålesund enn i Kautokeino tirsdag

Forskjellen mellom det kaldeste og det varmeste stedet i landet var i går utrolige 47 grader! Les mer

Kan stenge kranene på Samfundet

Nå kan det bli skjenkestopp i to uker på Studentersamfundet. Les mer

 

47 mistet livet i dominikansk forlis

Santo Domingo (NTB-Reuters): Bergingsarbeidere fant onsdag ytterligere 22 døde i sjøen etter et forlis utenfor kysten av Den dominikanske republikk. Dermed er totalt 47 bekreftet omkommet. Les mer

 

Den arabiske liga sender observatørene tilbake

New York (NTB-AFP): Den arabiske liga skal sende sitt observatørkorps tilbake til Syria, gjerne i samarbeid med FN, opplyser FNs generalsekretær Ban Ki-moon. Les mer

Breivik bestrider ikke diagnosen

Oslo (NTB): Terrorsiktede Anders Behring Breivik mener sakkyndigrapporten er full av feil, men han har ennå ikke bestemt seg for hva han mener om konklusjonen om sin tilregnelighet. Les mer

 

– Kvinne sluttet etter tilnærmelser fra Solum Larsen

Oslo (NTB): Voldtektssiktede Helge Solum Larsen kom med ubehagelige tilnærmelser mot to kvinnelige partikolleger på 1990-tallet, forteller Venstres gruppeleder i Stavanger, Per Thorbjørnsen. Les mer

Ennå ingen enighet blant greske partier

Aten (NTB-Reuters): Ett punkt gjensto fortsatt da lederne for de tre greske regjeringspartiene natt til torsdag gikk fra hverandre etter et sju timer langt møte om innstrammingene EU, ECB og IMF krever. Les mer