40 nye ansatte ved St. Olavs Hospital tas ut i sykehusstreiken fra og med i dag.
Endret: 08.07.2010 kl. 14:54
Arbeidsgiverne fikk beskjed klokken 14.00 torsdag, og alle ansatte ved St. Olavs hospital er invitert til streikemøte på sykehuset klokken 14.30, ifølge streikeleder Anne Halsen.
Totalt er nå 74 ansatte tilknyttet St. Olavs hospital tatt ut i streiken. Ifølge Bergens Tidene er antallet omtrent 540 på landsbasis.
LES OGSÅ: Streik ved sykehusene
LES OGSÅ: - Pasientene ikke skadelidende
- Viktige grupper
Nå regner Halsen med at dispensasjonssøknadene fra arbeidsgiveren vil strømme inn.
- Det er ganske viktige grupper vi tar ut i sekretærer og helsesekretærer, men det er også de som er lavest betalt, sier Halsen til adressa.no
Håper på forhandlinger
Hun håper opptrappingen vil få partene i konflikten, Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund (YS) og arbeidsgiverforeningen Spekter, tilbake i forhandlinger.
Striden har handlet blant annet om såkalt likelønn – og et krav fra YS om at «kompetanse skal lønne seg», ifølge NTB.
Diskuter denne saken
Innsendt av skuffet , 08.07.2010 15:11:31
En takk til YS som tar denne kampen om likelønn. Som sykehusansatt Fagforbunds-medlem ble vi i forelagt det tilbudet dere nå streiker på, som gjør at en kommuneansatt tjener ca 7000 kr mer enn en sykehusansatt. Pr idag tjener en assistent md 20 års ans 1300 kroner mere enn en fagarbeider i sykehus.

