- De kan oppdage at det tennes en fyrstikk.
Endret: 29.07.2010 kl. 17:44
På toppen av høyblokka Kikut borettslag er Torgeir Østmo fra Bravida i full gang med å installere fem overvåkningskameraer. I løpet av to måneder er planen at kameraene skal videresende termiske bilder til Trøndelag brann- og redningstjeneste. Slik håper de at en eventuell brann i området blir oppdaget tidlig.
– Kameraene er termiske som vil oppdage temperaturøkning i sektoren de overvåker. Vi vil plassere kamera på strategiske plasser i Midtbyen hvor det er trehusbebyggelse. Systemet vil bidra til å heve brannsikkerheten, og bidra til at vi kan oppdage en brann på et mye tidligere tidspunkt, sier brannsjef Torbjørn Mæhlumsveen i Trøndelag brann- og redningstjeneste til adressa.no.
- Størst risiko
I første omgang vil sju overvåkningskameraer overvåke trehusbebyggelsen på Møllenberg og Bakklandet. Dersom prosjektet får økte økonomiske rammer, kan det hende at flere steder vil bli temperaturovervåket.
– Trehusbebyggelsen i Trondheim sentrum går jo fra Ila til Rosendal. I første omgang har vi valgt Møllenbergområdet fordi vi mener det er størst risiko der, men i framtiden kan det være i fokuserer på bryggerekkene, trehusene i Midtbyen og andre områder som er utsatte, sier Mæhlumsveen.
Militær teknologi
Prosjektet er så langt finansiert av et forsikringsselskap og Trondheim kommune, og dreier seg om et beløp i millionklassen.
– Det er i utgangspunktet militær teknologi, og det fungerer fantastisk godt. Dersom kameraet oppdager temperaturøkningen vil vi kunne zoome inn på området. Bildene vil også bli overført til brannledere i felten, som får samtidsbilder av brannen, sier Mæhlumsveen.
- Oppdager en fyrstikk
Brannvesenet bruker i dag håndholdte enheter med lik teknologi.
De fem kameraene på toppen av det åtte etasjers store bygget dekker omtrent 180 grader ut over Møllenberg. Et stykke lenger bort henger to kameraer montert høyt på Bispehaugen skole, og dekker videre i retning Bakklandet.
– Kameraene kan til og med oppdage at en fyrstikk blir tent i sektoren den dekker. Men selvsagt vil alarmgrensene bli satt høyere enn det, sier montør Torgeir Østmo fra Bravida, som har stått for installeringen av de sju kameraene.
Lærer seg fasadetemperaturer
Fram til september vil montørene jobbe med å konfigurere overvåkningskameraene.
– Kameraene skal lære seg temperaturene på fasadene og takene i området. Dersom temperaturen stiger betraktelig vil kameraene vise det med en gang, sier Østmo.
Kameraene fungerer ikke som vanlige overvåkningskameraer, og gir kun ut bilder i infrarøde farger. Og for sikkerhets skyld, kameraene kan ikke se gjennom vegger, så eventuell het aktivitet i loftsleiligheter vil ikke bli oppdaget. På områdets tak derimot ...

