Antallet hjemløse katter øker i Trondheim i jula.
Endret: 29.12.2011 kl. 22:34
Foreningen for omplassering av dyr i Trondheim har for øyeblikket ansvaret for nesten 40 hjemløse katter. De bor enten i fosterhjem eller i foreningens eget vinterherberge. Foreningen opplever langt flere henvendelser fra publikum om vinteren enn ellers i året.
HILS PÅ NOEN AV KATTENE I VIDEOEN UNDER
- Når det nærmer seg jul så er det plutselig mange flere katter som går rundt tilsynelatende uten verken tilholdssted eller eiere. Når det blir kaldt så er det også flere som sier fra om eierløse katter. Da prøver vi å dra ut og hente dem, forteller kattepasser Kari By Hammerås.
For å frigjøre kapasitet oppfordrer foreningen katteinteresserte til å ta kontakt for enten å bli katteier eller fungere som fosterhjem for de trengende dyra.
- Hvis noen har lyst på noen av kattene her, er det bare å ringe vår vakttelefon. Da får de hilse på kattene, så får vi se om det blir noe kjemi. Det blir det ofte, sier Hammerås.
Foreningens vakttelefon har nummer 482 78 055. Den er betjent på hverdager mellom kl. 19-21.
Diskuter denne saken
Innsendt av FRIDA, 30.12.2011 10:52:40
Tror ikke du som katteeier eller hundeeier kan slippe dyret ditt løs i et sameie/borettslag.Slik at de andre beboerne må ta ansvar for ditt dyr.Samt at mange blir syk av og komme i kontakt med dyr.
Det virker jo veldig egoistisk også,spør du meg.Men ser og vet at veldig mange gjør nettopp det du nevner her.Innsendt av M, 30.12.2011 19:26:58
Vil igjen oppfordre til å se på sidene til Norsk Huskattforening ang dyrehold i borettslag.
Innsendt av Atina, 30.12.2011 12:12:55
Jeg bor et borettslag. Og her råder fornuft heldigvis. Styret er folkerlig. Før jeg kjøpte meg inn -forsikret jeg meg om at det rådet et dyrevennlig regelverk. Min katt er kastrert, er en del av familien og lever et fritt liv. Å stenge inn en katt er etter min mening langt fra dyrevennlig. Mine naboer er dyrekjære folk - og ellers folk som ikke lider av kontrollsyke. Jeg føler meg priviligert:) Jeg kjenner også folk som blir syke/allergiske av å komme i kontakt med dyr. Når de kommer på besøk må katten være ute. Dette er folk som reagerer på mye/mangt- som parfyme, dyr, blomster, fjøslukt, tobakksrøyk m.m De føler likevel ikke for å gjøre verden luktfri. En av de har tatt ansvar for egen helse og blitt fri sin allergi gjennom såkalt alternativ hjelp. Soneterapi i kombinasjon med akupunktur. Har nå vært frisk i flere år. Dette som et råd...
Hilsen katten Felix og meg :)Respekt må handle om gjensidig respekt. Det gjelds det meste det...Innsendt av FRIDA, 30.12.2011 13:12:01
Du tar nemmelig veldig feil viss du tror det er nok og ha katten ut fra huset om noen med allergi kommer på besøk.Katten må minst være et halvt år (6 mnd ) ute fra huset om alergisk reaksjon skal utebli.Dette fordi det er spyttet fra katten(den slikker sin pels )som gir mest reaksjon på en alergiker.
Du kan ringe lungespesialist ved sykehuset om du ikke tror meg.Så for disse menneskene handler det ikke som du skriver .....å være folkelig eller kontrollsyk.Men uforstand eller lite viten fra andre kan gjøre disse alergiske menneskene veldig og alvorlig syke.En kan ikke gjøre verden luktfri,som du skriver.Men en kan heller ikke dytte og pålegge andre mennesker unødige plager og sykdom fordi en IKKE VIL TA HENSYN TIL ANDRE ENN SEG SELV OG EGNE ØNSKER.Kan fortelle deg at det er mennesker som går ut og inn fra sykehus med all verdens medisiner utprøvd uten at det hjelper.Så ditt råd om soneterapi og akupunktur hjelper nok ikke alle,desverre.Respekt må være gjensidig.Og gjøre andre mennesker syk fordi en vil ha sin katt gående løs.En katt som kommer inn til deg uten at du selv ønsker det.Eller du må sitte med dør og vindu lukket på sommeren for at katten til naboen skal få gå fritt.Plukke opp skitt etter katten på din terasse osv...osv....Det kaller jeg uansvarlige og respektløse katteeiere.Og ikke minst....EGOISTER.Innsendt av Atina, 30.12.2011 16:37:45
mener du i fullt alvor at man som astmasyk /allergisk skal/kan forlange at ANDRE skal gjøre grep i sine private hjem pga det? Eks kvitte seg med kjæledyr? Er ikke DET egoisme?
Om verden skulle bli helt fri for katter- så forsvinner da ikke sykdommen for det? Jeg HAR vært i kontakt med lungespesialist på sykehus jeg- ved at en nær slektning var lungesyk- samt svært allergisk. Dette handler om svekket immunforsvar. Dette er noe enhver allergiker kan gjøre noe med- noe ANNET enn å kontrollere/manipulere omgivelsene. Ellers- jeg kjenner mange allergikere som slett ikke forsøker seg på slikt. Eks sier fra før de kommer slik at det kan luftes- eller inviterer selv- da kan man dusje/skifte klær før man møter opp - i tilfelle dyrehår følger med. Slik kan det fungere når egoismen ikke rår.Innsendt av Atina, 30.12.2011 14:40:40
Jeg vil ikke legge mitt liv til rette for "luktømfintlige"- hvordan KAN jeg det? Jeg vil ikke kvitte meg med katten min, slutte å røyke, slutte å bruke parfyme, slutte å ha blomster på verandaen, slutte å kjøre bil (eksos)- legge kunstfiberplen istedet for gress. Aldri tenne levende lys på verandaen m.m Og LIKEVEL har jeg da forståelse for at allergi/astma er plagsomt. Jeg TROR sterkt på å ta ansvar for egen helse. Jeg tror OGSÅ på å ta hensyn- gjensidig hensyn. Hvis det skal bli slik at man bruker sin helse til å kontrollere omverdenen, forlange at det meste skal være sterilt, dyrefritt, luktfritt- ja da handler det mye om egoisme- etter min mening. Man skal også passe seg for hva man ønsker/krever. Et kattefritt liv åpner rom for ANDRE arter. Mus, rotter m.fl . Nå er vi vel begge litt ute om temaet- som handler om dyrevennlige mennesker som tar ansvar- samt mennesker som ikke evner å være glad i dyr. Ansvar handler da om å forstå hva det innebærer å ha dyr- forstå dyrets natur. Respekt for at det fins flere arter enn oss på denne kloden. Selv tåler jeg ikke hvetemel- burde brødspisere, samt salg av brød forbys ? og jeg synes svettelukt/ tåfislukt/ måseskitt er noe svineri ( på sure dager;) - burde kanskje OGSÅ forbys... Det går over stokk og sten dette kontrollbehovet.. etter MIN mening..
Innsendt av FRIDA, 30.12.2011 17:32:45
Hvem er det som kommer inn i ditt hus og sprayer parmfyme,røyker,kaster måseskitt,drysser melstøv ol.......INGEN SELVFØLGELIG.
Her snakker jeg om dyr og da katter som går fritt rundt i et borretslag/sameie.Til ulempe for andre mennesker osv.En har barn også om en bor i sameier ol.Men viss barn går inn i andres leiligheter og griser til eller kliner ut vindu,terasser ol.Mener du da at dette må en også godta,viss ikke må en lukke dører.Sperre av veranda ol ??Men egoister mener at alt det dem gjør selv må andre bare godta.jeg forstår også at en kan ikke nekte mennesker på gata å bruke parmfyme,røyke,lukte svette ol.Men her snakker vi om dyr som er til plage for andre mennesker i SITT EGET HJEM,OG SIN PRIVATE EIENDOM/EIENDEL.Det er vel derfor en har husregler for å ta hensyn til alle de andre som en bor i sameie med.Den jorda du vil dele av og snakker om,er vel ikke hjemmet ditt.Når det er sagt må jeg si at veldig mange dyreeiere skulle ikke hvert i besittelse av dyr.Dyr er levende vesener som ikke bør gies som leke til barn og presang generelt.Små kattunger blir også voksen.I ferie og fritid lever veldig mange av disse dyra helt overlatt til seg selv og tilfeldigheten.Så det kontrollbehover du nevner kan ikke jeg se eksistere.Innsendt av trønder, 30.12.2011 11:29:47
Murlig jeg ikke gjorde det klart nok i innlegget mitt. Men mener også at i sertifisering og forståelse av dyrehold selvfølgelig bør inngå noen slags forståelse av hvor og om/når osv i et borettslag det er murlighet for det. Altså det og ha dyr på dyrs premisser. Så burde vi vel i tilleg kanskje lære oss og omgåes dyr eller tåle og ha de i nærhet....i større grad. Lære oss og dele litt av denne jorda vi befinner oss på eller bare lære og innse at vi som skapninger ikke er de eneste... Selv om det selvfølgelig er en heeeelt annen diskusjon.....
Innsendt av trønder, 30.12.2011 10:41:35
Det er det mange former for. Ofte litt sånn jeg tar vel egentlig mest hensyn til hva jeg selv føler opplegg...... Hva er dyrevern? Hva vil det si og se an et dyr på dyrets eget premisser og instinkt,altså ikke menneskeligjøre det? La meg bare gjøre en ting klart: Omplasseringa for, for eks. katter gjør en super jobb! At noen tar ansvar ut i fra eget initiativ nærmest basert på 0 penger og økonomi. Kun på midler fra frivillighet,legger jeg meg i vært fall helt flat for. Fordi noe må gjøres med et problem. Løsningen er ikke som enkelte nok vil ha det til og skyte ned for fote etc....bli kvitt det lett og kjapt. Løsningen er heller ikke og ha dyr kun på landet. Tro meg jeg har sett hvordan dyr på landet har det. Det trenger på ingen måte og være ensbetydende med et godt dyreliv/vern. Løsningen er heller ikke og ha f.eks katt innesperret i en leilighet. Det er eller har aldtri vært i en katts natur. Selvfølgelig kan den vennes til det. Men etter mitt skjønn er det og ta hensyn mer til sine egne følelser mer enn dyrets og på denne måten tro at man beskytter. Jeg har sagt og mener på det sterkeste at enhver form for dyrehold bør sertifiseres. Man bør lære seg hvordan og hva et bestemt dyrs adferd, og behov virkelig går ut på. Før en i det hele tatt tar til seg et. En bør følgelig også vise seg ansvaret verdig ved og vise til at man en skikket til og holde et hvert dyr. På samme måte som en må vise til at en er skikket til og være sjåfør i trafikken. Det og være ansvarlig for et annet vesen er et enormt ansvar!
Innsendt av FRIDA, 30.12.2011 10:39:32
Det du nevner her er jeg enig i når det gjelder hundeeiere.Ser at flere lar hundeskitten ligge,når de tror ingen ser dem.Eller at de kaster skittposen fra seg igjen på vei,plen ol.
Det som er merkelig er at en god del hundeeiere har så langt bånd/line på hunden under lufteturen,at hunden går nesten oppå verandaer(1 etsj)å gjør fra seg.Eier ikke folk forstand lenger eller er det at de rett og slett ikke bryr seg om andre mennesker og deres eiendom ?Innsendt av SuzieQ, 30.12.2011 10:30:11
Jeg har Foreningen for omplassering av dyr i Trondheim som min grasrotmottaker - og vil oppfordre alle andre til å velge det samme. Synes disse damene gjør en fantastisk innsats for katter som ellers ville ha gått en trist skjebne i møte<3
Innsendt av arne bjarne , 30.12.2011 09:45:34
katter som løper ute og gjør fra seg, er like mye verdt som hundeeiere som hiver fra seg hoinnskittposer. Svineri
katter er utedyr og hører hjemme på landet.liker du dyr - flytt på landet.Innsendt av Atina, 30.12.2011 12:45:19
folk som plukker møkk i poser når de er på skogstur- er vel mer galskap enn svineri...møkk hører naturen til. ;)
Dyra har ikke lært seg å sitte på wc - de gjør fra seg UTE- prøv å godta det..Selvfølgerlig liker jeg dyr- er ikke feilfri nei;) men liker da dyr..alle arter hører til..kan man ikke godta det- ja da er jeg enig med JFK - flytt til månen ;)- eller gå noen runder...Innsendt av JFK, 30.12.2011 11:34:54
Er du klar over antallet rotter og mus som holder til i storbyene ?
Antall hunder ? Måker og kråker i milliontall.Liker du ikke dyr flytt til Månen...Innsendt av Dyreelsker, 30.12.2011 11:17:15
Respektløs og barnslig. Dem e født her dem og like mysom oss, kanskje vi ska avliv dæ da? ;)
Innsendt av Dyrevenn., 30.12.2011 08:25:35
Hvis du hadde visst hvor mange katter vi i Dyrebeskyttelsen og FOD har på venteliste hadde du nok blitt litt sjokkert. Måten du fremstiller oss i innlegget ditt får det til å virke som vi ikke bryr oss! Alle som en i disse organisasjonene jobber frivillig. Vi bruker mye tid på dette arbeidet, som krever mye av oss. Hadde du gjort det som vi spurte om, slik som å henge opp plakater, legge ut bilde på dyrebar.no etc hadde det hjulpet oss mer enn du aner! Hadde alle kunnet gjort litt hadde det lettet vårt arbeid. Nå som været blir kaldere gjør det vondere å vondere å vite at vi ikke kan hjelpe alle og at ventelista stiger.
Innsendt av Katte-elsker., 30.12.2011 11:00:01
Jeg syns dere gjør en fantastisk jobb, og det er mange som ikke forstår hvor mye arbeid dere legger ned i dette for å hjelpe dyrene. De tror det er bare å ringe, så kommer dere.Det skulle vært flere som dere, så hadde vi spart flere liv til dyrene.Å et svar til "arne bjarne", håper aldri du skaffer deg et dyr. Dyrene har like mye rett på livet i byene som på landet! Fy skamme deg!Vi vurderer å ta kontakt,og få oss ei katte i nød, i stedet for å skaffe kattunge fra andre. Stå på Dyrebeskyttelsen og FOD. Ei stor stjerne til dere!
Innsendt av siw, 30.12.2011 00:26:59
d var ikke den beskjed jeg fikk nei,det var en sinnsyk prosess jeg må igjennom.
har da en stor hannkatte utenfor til meg,har sjekket om noen oppi hær er eier av den.men ingen kjenner til ham,å jeg kan ikke ha han inne da jeg selv har katte å de går ikke sammen.....så jeg tok da kontakt med dyrebeskyttelsen og fikk beskjed at de ikke kunne ta i mot ham,jeg måtte først ta bilde av han og legg inn på nettsider,henge opp bilder på butikker,ta han med til vetrinær for sjekke han opp, osv osv.syns veldig synd på "tjukken" ut hær,heldigvis så er d mildt i været.men når det blir kaldt oppi hær så kan vi havne ned mot 40 minus...så vis noen som vil ha en stor, snill, kosete,hann katte ,så bare å gi beskjed....håper noen kan hjelpe hanInnsendt av En av de frivillige., 30.12.2011 17:00:33
Mener du at det er en sinnsyk prosess å ta bilde av katten og legge ut på en nettside ? Prosessen er slik: den som melder fra om katten ber vi ta bilde av den og legge den ut som funnet på nettsiden dyrebar.no Enkelte kan ikke å gjøre det(eldre folk bl.a) så da kan vi hjelpe dem med det. Dette er viktig da katter kan gå et stykke fra der de bor-eier har da mulighet til å finne katten sin på dyrebar. Annonsen kan deretter printes ut og blir en fin plakat som kan henges opp på butikk,postkassestativer osv. Å ta katten med til dyrlege er lurt da katten kan ha en chip-som du ikke ser-der navn på eier er lagret. Enkelte vil ikke gjøre dette, men når vi er varslet om katten vil den uansett stå på venteliste for inntak. Denne jobben gjør vi på fritiden vår-ulønnet-og det er mange katter å hjelpe.Så at vi ber om hjelp fra publikum med dette gjør jobben vår litt enklere. Mange av de frivillige har heller ikke bil så det tar tid å få reist rundt å sjekket/hentet alle kattene på ventelista. Vil benytte anledningen til å etterlyse dyrevenner med bil som kan tenke seg å hjelpe oss med denne jobben-det er veldig givende arbeid da:) Foreningen for Omplassering av Dyr kan nåes på 48 27 80 55.
Innsendt av Bartemoms, 30.12.2011 00:21:08
Nå går jeg og koser litt ekstra med pusen min (som er kastrert!). Er så synd at det skal finnes så mange eierløse dyr. Man skal ikke ta på seg ansvaret med å anskaffe et kjæledyr hvis man ikke er helt sikker på at man kan eller vil ta vare på dyret hele dets liv.
- « Forrige
- 1
- Neste »

