Profilerte stillinger

- Barna får det godt i Nederland

Barne- og familietjenesten i Midtbyen har kontrollert det nederlandske parets familieforhold og mener de er godt egnet til å ta seg av de to mindreårige barna.

Publisert: 21.12.2004 kl. 09:06
Endret: 21.12.2004 kl. 10:37

Leder Solrun Valen ved Barne- og familietjenesten i Midtbyen legger ikke skjul på at dette er en spesiell sak. Hun kjenner ikke til at barn i Trondheim tidligere har vært plassert i beredskapshjem hos en familie i utlandet.

– Den nederlandske familien fungerte som besøksfamilie for barna mens den somaliske kvinnen bodde i Nederland. Vi har kontrollert parets familieforhold og har funnet at de er godt egnet til å ta seg av de to mindreårige barna, som i lang tid har vært utsatt for grov omsorgsvikt, det er det ingen tvil om. Også fra nederlandsk barnevern har vi fått signaler om at man ønsket å skaffe barna plass i fosterhjem. Men før det kunne skje, tok moren dem med til Norge, forklarer Valen.

Til advokat Erikstads påpekning av at det ikke ble påvist at kvinnen var beruset – til tross for nærmere 40 uanmeldte besøk, sier Valen:

– Vi bygger vår vurdering på langt mer enn det som skjedde disse tre månedene. Vi har hele tiden hatt barnas beste for øyet:

Hun forsvarer vedtaket om å sendte barna til utlandet ved å vise til et punkt i barnevernloven. Der sies det at slike tiltak kan gjøres når særlige hensyn tilsier det.

– I første omgang er barna sendt til Nederland som turister. Vi avventer fylkesnemndas vedtak. Hvis det går slik vi anbefaler, vil barna i lang tid fremover være sikret en trygg tilværelse hos den nederlandske familien, sier Valen.

Når advokat Erikstad henviser til menneskerettsdomstolens vurdering av en tilsvarende sak i Sverige, har Valen følgende kommentar:

- Det bør være lettere for moren å komme fra Trondheim til Amsterdam med direktefly enn for den svenske moren å reise lange avstander i Sverige.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Ingen pågrepet etter slag med batong

Kvinne banket med batong tirsdag kveld. Gjerningsmann med finlandshette på frifot. Les mer

 

Tlf/sms/mms nr 07200, kodeord TIPS, epost: webred@adresseavisen.no

Terrorangrepet

- 22. juli-kommisjonen har blitt en sovepute

Lei av at kommisjonen brukes som svar på alle vanskelige spørsmål. Les mer

 

Vil ha samarbeid om F-35-kjøp

Kan fremskynde storproduksjonen av F-35. Les mer

Tyver skjulte gull i spylevæskebeholder

Men de klarte ikke å lure tollerne. Les mer

Venstres nestleder siktet for voldtekt

Erkjenner å ha hatt sex med 17-åring. Går av med øyeblikkelig virkning. Les mer

Ga foreldre hodebry

Smurfebær ble en spillvinner blant barna i 2011. Les mer

- «Unn deg» en betalingsfri måned

Forbrukerrådet svært kritisk til Trumf Visas aggressive markedsføring. Les mer

Relaterte artikler

Skolebuss veltet i Stjørdal

En buss med 20 skolebarn skled av veien i Lånke. Ingen av passasjerene kom til skade. Se mer

 
 

Fant savnet kvinne

Satte igjen bil på Oppdal, ble funnet i Trondheim. Satte igjen bil på Oppdal, ble funnet i Trondheim

 

Fire uker i fengsel etter drapsforsøk

Mann fra Litauen skal ha gått til angrep med øks. Les mer

Båt sank i Kanalen

Brannvesenet klarte ikke å berge båten. Les mer

 

- Dette har jeg aldri opplevd før

Handikappet måtte finne seg ny plass da politiet tok opp plassen. Les mer

UP-bøter for 30 000 kroner

20 bilister tatt i kontroll i Sunndal tirsdag. Politiet lover flere kontroller

 

Frikjent etter 2,5 i promille

Halvannen time etter at han kjørte bil til barnehagen, hadde Asker-mannen 2,51 i promille. Likevel ble han frikjent for fyllekjøring i lagmannsretten. Hentet barna i barnehagen

 

- 22. juli-kommisjonen er en sovepute

Opposisjonen på Stortinget er kritisk til at myndighetene viser til 22. juli-kommisjonen nesten hver gang de får vanskelige spørsmål om terrorhendelsene. Les mer

Ti drept i droneangrep i Pakistan

Ti personer som mistenkes for å ha vært militante, ble onsdag drept i et amerikansk droneangrep i Pakistan. Ofrene antas å være militante

 

Eide vil ha samarbeid om F-35-kjøp

Forsvarsminister Espen Barth Eide håper en sammenslutning av kjøpere vil fremskynde storproduksjonen av det amerikanske kampflyet F-35 Lightning II. Les mer

Qantas finner sprekker i superjumbo

Sydney (NTB-DPA-AFP): Det australske flyselskapet Qantas har satt et av sine Airbus A 380-fly på bakken etter at det ble funnet mindre sprekker i vingene. Les mer