Trondheim skal bli ekstra miljøvennlig

Alle som arbeider i Trondheim kommune skal tenke miljø i alt de gjør. Målet er at byen skal miljøsertifiseres og ambisiøse mål er satt opp: Trondheim eiendom skal eksempelvis redusere energiforbruket med 16 prosent.

KARL H. BROX
Publisert: 28.12.2004 kl. 14:58
Endret: 28.12.2004 kl. 15:18

«Miljøledelse i Trondheim kommune» heter prosjektet som er i ferd med å bli innført og som uten unntak vil berøre samtlige av kommunens ti tusen arbeidstakere. Like over nyttår reiser enhetslederne i kommunen til Røros for å bli opplært i hva prosjektet går ut på.

– Vi kan ikke løfte pekefingeren og kreve at andre skal være miljøbevisste uten å være det selv, sier kommunens miljødirektør Thorbjørn Bratt.

Penger å spare

Ifølge Bratt er miljøledelse noe som er plukket opp fra det private næringsliv.

– Der har man for lengst oppdaget at det kan tjenes store penger på å tenke miljø. Det kan skje gjennom å redusere energiforbruket, ved å redusere mengden av avfall som man må betale for å bli kvitt, ved å redusere forbruk og svinn, ved å redusere reiser til det absolutt nødvendige og på andre måter. Norske Skog har vært en pionerbedrift på dette området og en rekke andre har fulgt etter. Det er ikke uten grunn at Næringslivets Hovedorganisasjon så tydelig vektlegger betydningen av å være miljøbevisst og premierer bedrifter og virksomheter som kan vise til gode resultater på dette området. Miljøbevisste bedrifter foretrekkes ofte i konkurransen med andre. For næringslivet er det å tenke i disse baner ikke bare et spørsmål om miljø, men også om lønnsomhet. Slik kan det også bli for kommunen, sier Bratt.Initiativet til innføring av miljøledelse i Trondheim kommune ble tatt på politisk hold i 2003 og er siden fulgt opp av rådmannen. Bystyret vedtok under behandlingen av budsjettet for 2004 at miljøledelse skal være innført i alle kommunale virksomheter, også kommunale foretak og aksjeselskaper, innen 2006. Målet er at kommunen i løpet av 2005 skal oppfylle kravene for å kunne bli miljøsertifisert etter en internasjonal standard, og at dette for fremtiden skal styre virksomheten i kommunen gjennom ambisiøse miljømål i kommuneplanen.

En rapport om fremdriften ble i høst lagt frem for formannskapet, som ga rådmannen klarsignal til å gå videre med saken. Krav om å tenke miljø blir derfor nå en del av den arbeidsavtalen som hver enhetsleder må inngå med kommunen.

En del av hverdagen

– Det hele går kort og greit ut på at det å tenke miljø skal integreres i hverdagen, i all planlegging og evaluering. Trondheim eiendom har allerede satt seg som mål at energiforbruket i kommunale bygg skal reduseres med 16 prosent, og Trondheim bydrift er for tiden i gang med å utarbeide sine målsetninger. Trondheim kommune handler årlig varer for nærmere én milliard kroner, og jeg ser ikke bort fra at det kan være betydelige beløp å spare – og store miljøgevinster å hente – ved å velge miljøriktige varer og ved å fremsette miljøkrav til de vi handler med. Miljøkrav må for eksempel bli en helt selvsagt del av alle anbudsutsendelser. På denne måten vil kommunen også påvirke næringslivet til å tenke miljø, sier Bratt.

Rådmann Inge Nordeide sier til Adresseavisen at innføringen av miljøledelse i kommunen er viktig fordi man her tar sikte på å nå frem til alle deler av kommunens virksomhet og til hver enkelt medarbeider, også innen helse, eldreomsorg, skoler og barnehager. Han understreker imidlertid at miljøhensyn ellers ikke er noe nytt for kommunen. – Dette har lenge vært en viktig side av en lang rekke saker, men miljøledelse er noe nytt i den forstand at det vil «gjennomsyre» hele organisasjonen, sier han.

Kritisk til TT

Som eksempel på miljøsaker som det lenge har vært arbeidet med, viser Nordeide til samferdsel og kollektivtrafikk. I forhandlingene som nå føres med Team Trafikk om busstrafikken i byen, er miljøkrav nå fremlagt som et viktig moment. Forhandlingene dreier seg også om en rekke andre sider av virksomheten, men det faktum at flere politikere har gitt uttrykk for at de ikke er fornøyd med TTs miljøprofil og er kritisk til at selskapet ikke har anskaffet mer miljøvennlige busser har ikke gjort dette punktet mindre vesentlig.

– Dersom et annet selskap enn TT var kommet på banen med en tilstrekkelig og mer miljøvennlig busspark, ville det antagelig fått tilslaget. Det burde i hvert fall vært konsekvensen av våre intensjoner for miljømål og miljøledelse i Trondheim, sier Senterpartiets kommunalråd Ola Borten Moe til Adresseavisen.

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Prøvde å stikke av med klær fra Fretex

En mann stoppet to tyver med hodene ned i Fretex-boksen. Les mer

 

Ranheim tapte uten Jamtfall

Michael Jamfalls RBK-retur dårlig nytt for Ranheim. Strømmen-Ranheim 1-0

1100 nøt høsten

Godt oppmøte på aktivitestdag ved Haukvatnet. Les mer

Thorkildsen vant med kjempekast

Kastet opp mot nitti meter i kontinentalcupen. Les mer

Skulle hjelpe - ble tatt av skred

100 begravd av jordskred i Guatemala. Les mer

- Er der jeg skal være

Fire seirer på under en måned for Magnus Moan. Les mer

Rådmann Inge Nordeide i Trondheim sier kommunen tar sikte på å nå frem med miljøsatsingen til alle deler av kommunens virksomhet og til hver enkelt medarbeider. Foto: MARIA GOSSE

Prøvde å stikke av med klær fra Fretex

En mann stoppet to tyver med hodene ned i Fretex-boksen. Les mer

 

1100 nøt høsten

Godt oppmøte på aktivitestdag ved Haukvatnet i Trondheim søndag. Les mer

Naboene prøvde å slukke

Naboene sprang ut med hageslangene da de oppdaget brannen i eneboligen på Nardo. Les mer

 

Boligbrann på Nardo

To personer sendt til sykehus med røykskader. Les mer

Fedme gjør flere kvinner barnløse

NTNU-professor advarer mot sykdommer. Les mer

 

«Plan C» kan få ut gruvearbeidere innen november

Copiapó (NTB-AFP): De 33 gruvearbeiderne som er fanget 700 meter under bakken i Chile, kan bli reddet ut i november. Det er langt tidligere enn først antatt. Les mer

 

Uniol kan bli Europas største biodieselfabrikk

Fredrikstad (NTB): Biodieselfabrikken Uniol i Fredrikstad måtte stoppe produksjonen da regjeringen i fjor satte opp avgiften på biodiesel. Nå kan bedriften bli reddet av utenlandske investorer. Les mer

Kan tape millioner på børsnotering

Oslo (NTB): Kunder i Gjensidige kan tape flere hundre millioner kroner i utbytte hvis forsikringsskapet blir notert på Oslo Børs. Les mer

 

Høyre størst i ny måling

Ålesund (NTB): Arbeiderpartiet taper velgere, og Høyre er landets største parti. I tillegg ligger SV svært nær sperregrensen i en ny meningsmåling. Les mer

Danske soldater mangler vesentlig sikkerhetsutstyr

København (NTB-Ritzau): Flere eksplosjoner og voldsomme branner har såret og invalidisert flere danske soldater i Afghanistan. Likevel har forsvaret ennå ikke skaffet utstyr som kan redde soldaters liv. Les mer