22-åringen sa han ville skyte sin mormor fordi han ikke hadde fått bursdagsgave fra henne.
Endret: 09.08.2005 kl. 07:19
Nå er mannen fra Trondheim dømt til 150 timers samfunnstraff for å ha truet sine foreldre fire ganger. Han er også dømt for skadeverk i sin fars leilighet og voldsbruk mot sin mor i 2004. Han dømmes også for tyveri og oppbevaring av narkotika.
Da mora til den dømte 22-åringen nektet å komme og hente sønnen med bil 9. august i fjor, eksploderte han og utbrøt at han ville stjele en bil og kjøre inn i husveggen hennes. «Videre sa han at han skulle skyte sin mormor, fordi hun skyldte ham bursdagsgave», heter det den ferske dommen fra Trondheim tingrett.
22-åringen har erkjent å ha sagt dette, men skal ha vært ruset da ordene falt.
Trondheim tingrett bemerker i dommen at forholdet mellom mannen, og hans foreldre har vært preget av 22-åringens rusproblemer. Han begynte å ruse seg som tenåring etter at broren døde i en trafikkulykke.
Under rettssaken presenterte aktor politiadvokat Per Morten Brobakke ved Sør-Trøndelag politidistrikt flere av truslene 22-åringen serverte til sine foreldre. Blant annet truet han med å rasere og sette fyr på leiligheten til faren. Han sa også at han ville «komme og knuse kneskålene hans» når faren ikke ville gi ham penger. Også moren mottok trusler om brannstifting, men fikk også høre at sønnen ville skyte både henne og faren. Det kom fram i retten at 22-åringen ikke husker tre disse episodene.
Trondheimsmannen innrømte imidlertid ved en anledning å ha tatt kvelertak på sin mor to ganger.
17. april 2004 raserte han sin fars leilighet i Trondheim. Ytterdøra og et salongbord var knust. I tillegg var det slått hull i vegger og skapdører på kjøkkenet. Ingenting var imidlertid stjålet. I retten husket ikke sønnen den konkrete episoden, men innrømte å ha begått skadeverk hos sin far flere ganger tidligere.
Ifølge 22-åringens foreldre har han den siste tiden endret adferd i positiv retning, blant annet ruser han seg ikke på narkotika lenger. Politiadvokat Brobakke påstod derfor samfunnstraff, noe trondheimsmannen sa seg villig til å gjennomføre. Også retten mente samfunnstraff var hensiktsmessig. 22-åringen har nå søkt plass ved et behandlingstilbud for ungdom med rusproblemer.¿¿¿¿¿¿¿

