«Er det virkelig sant?» er reaksjonene SINTEF-forsker Skjeldestad får nå som verdens første kreftvaksine i er på vei ut til folket.
Endret: 09.06.2006 kl. 13:41
I dag opplyser Kreftforeningen at amerikanske myndigheter i løpet av få uker vil godkjenne vaksinen som er utviklet blant annet ved SINTEF i Trondheim.
Verdens første
- Det var dette man drømte om for bare ti år siden, forteller forskningssjef Finn Egil Skjeldestad ved SINTEF Helse. Han er prosjektleder for den norske delen av studien som har utviklet vaksinen, og sier det føles stort å få være med på utviklingen av verdens første vaksine mot kreft.
Totalt deltar 12 000 kvinner fra hele verden i vaksinestudien. 1700 av disse er norske, av dem 543 kvinner i Trondheim.
Studien er inne i sitt fjerde år, og resultater offentliggjort i fjor viste at dette er den første i vaksinen av sitt slag.
- Den forebygger en infeksjon som er nødvendig for at livmorhalskreft skal utvikles, forklarer Skjeldestad.
- Virkelig sant?
I dag holdt Skjeldestad foredrag i Oslo om forskningsstudien.
- Det var undring om dette virkelig er sant at man kan vaksinere mot kreft og at dette kun er noen uker unna å komme på markedet, forteller forskningssjefen om reaksjonene fra vanlige folk som hører om vaksinen.
Forskningssjefen sier bidraget fra kvinnene i Trondheim har vært helt nødvendig for å fremskaffe data om at vaksinen forebygger.
- Det har betydd mye at trønderske kvinner har deltatt. Det er et bidrag til menneskeheten og kvinner over hele verden. Dette betyr mye i et globalt perspektiv.
Kommer snart til Norge
- Kan denne vaksinen hjelpe mot andre kreftformer?
- Det vet man ikke sikkert, men teoretisk er det mulig at andre kreftformer som knyttes til HPV-viruset vil påvirkes av vaksinen. Men dette er noe man nedtoner ettersom man ikke har dokumentasjon på dette ennå, sier forskningssjefen ved SINTEF
Vaksinen blir godkjent først i USA, deretter er EU trolig måneder unna samme avgjørelse. I Norge spås det at vaksinen vil komme allerede til høsten eller på nyåret i 2007.

