Profilerte stillinger

Vil bygge nytt signalbygg

Hvis alt går som planlagt, blir det byggestart for Verftsbygget i april/mai neste år. Slik vil bygningen se ut fra Bakke bru. Foto: ARC ARKITEKTER (ILL.)

Et praktbygg i glass, teglstein og patinert kobber, og med et uteareal av de sjeldne, er hva Villaservice vil bygge på Verftstomta ved Bakke bru.

KJERSTIN RABÅS
Publisert: 26.09.2007 kl. 07:20
Endret: 26.09.2007 kl. 11:19

Tirsdag skal bygningsrådet førstegangsbehandle reguleringsplanen for Verftsgata 2.

- Signalbygg

I dag er det rundt 100 parkeringsplasser på tomta, som av mange omtales som den siste indrefileten i byen.

DIN MENING: Hva synes du om nybygget?

Målet er at bygget skal bli noe helt for seg selv. Mellom de tre parallelle blokkene på seks etasjer skal det være et overbygg i glass. Bygningen skal huse kontorer og forretningsvirksomhet.

- Håpet er at dette vil bli et signalbygg. Ambisjonen er å bruke så lite stål som mulig og å få til nye løsninger i glass, sier arkitekt Thor Walter Andersen i ARC arkitekter.

Odd Einar Eriksen i Villaservice er ikke i tvil om at bygget kommer til å bli flott.

- Vi vil bruke materialer med høy kvalitet.

Et karakteristisk trekk ved bygget vil være en utkraging på cirka tre til fire meter ut fra hovedbygget. Utbygget vil strekke seg opp over tre etasjer. Det vil anslagsvis jobbe mellom 5 - til 600 personer på de totalt 14 920 kvadratmeterne.

Hvem som er aktuelle leietakere vil ikke Odd Einar Eriksen ennå si noe om.

- Vi er i forhandlinger med flere, sier han.

Fontene som attraksjon

Kommunen ønsker at det skal være liv og røre i området. I første etasje er det planlagt både kafé og restaurantdrift. Også her har det meldt seg flere interessenter.

- I tillegg vil utearealet bli fantastisk flott. Det er blant annet planlagt brustein, sier Eriksen.

Ved inngangspartiet mot Bakke bru skal det i tillegg bli en fontene, som Eriksen håper vil trekke folk til stedet, og som forhåpentligvis kan bli en ny turistattraksjon i byen. Elvepromenaden foran boligbyggene i Dokkgata vil bli videreført frem til Bakke bru.

400 millioner

Hele 70 millioner kroner måtte brødrene Odd Einar og Åge Eriksen i entreprenørselskapet Villaservice betale for tomta, som går for å være den dyreste tomta som har vært omsatt i Trondheim. Statens Hus og Politihuset har tidligere vært planlagt lokalisert her.

- Vi regner med at bygget vil komme på rundt 400 millioner kroner, tomta inkludert, sier Odd Einar Eriksen.

Planlagt byggestart er april-mai 2008.

Diskuter denne saken

Innsendt av i sk, 26.09.2007 19:17:34

Blir sikkert et fint bygg, men ikke så veldig nyskapende. Ganske kjedelig egentlig. Og det synes jeg de fleste andre nye byggene i Trondheim også er. Greit nok at nybygget i Nordre gt har noen annerledes linjer, men likevel er det en firkantet kloss. Forventer ikke at en ny Gaudi skal slå seg ned i byen, men litt "galskap" hadde vært fint! Så forresten at det ikke ble noe høyhus på sirkeltomta. Blir en ny kloss istedet. Som om det er noe bedre.

Innsendt av hoff, 26.09.2007 18:09:54

Og vips så gikk vel planene om en ny flott og nødvendig flerbrukshall med fokus på ishockey i dass

Innsendt av StoreHviteFar, 26.09.2007 16:59:20

Jeg har sett mer kreativ arkitektur i førskolens legokasse. Signalbygg? Som skal signalisere hva til hvem og hvordan og hvorfor?

Innsendt av Martin Lunde, 26.09.2007 16:27:09

Flere ord om Trondheims arkitektoniske utvikling er overflødig.

Innsendt av ff, 26.09.2007 13:40:24

kan de ikke heller bygge noe mere med utfordrende form. som vises litt bedre, ikke bare noen firkanta klosser.

Innsendt av gfdg gfgds, 26.09.2007 12:07:11

Det blir som de andre nye byggene i Trondheim sentrum: STYGGE og moderne.

Trondheims sjel dør med alle disse klossene.

Innsendt av ES, 26.09.2007 12:02:08

Er det ingen som reagerer på at Trondheim får mindre og mindre sjel?

Alle nye store bygg ser like ut. Også disse.

Jeg syns bygget på branntomta i Nordre er helt forferdelig ødeleggende for bymiljøet, og det kommer også dette til å bli.

Trondheims beboere om tusen år kommer til å være forfærdet over hva vi gjorde med byen vår i disse dager. Tenk å ikke gjenoppbygge så viktige kulturskatter i samme ånd som de var oprinnelig! Jeg syns det er helt forferdelig.

Nå er det jammen på tide å våkne opp her, og prøve å ta vare på det lille vi har igjen av gammel bebyggelse.

Hvorfor kan de ikke bygge opp igjen slik at det ser ganske likt ut som før fra utsiden, men med andre bruksområder på innsiden?

Jeg blir så utrolig sint!!!!!

Innsendt av i sk, 26.09.2007 19:29:26

Hvorfor skal utviklingen stoppe opp nå? De små tregårdene er et produkt av sin tid og det samme er bygårdene. De er ikke kopier av det som sto der tidligere. Jeg mener vi må bygge ting som er "moderne" nå. Det mindre heldige blir revet, det bra får stå. Jeg tror folk om hundre år vil sette større pris på det bra vi bygger nå av vår egen tid enn kopiene vi bygger av 1800-tallet. Og når det gjelder sjel; Ja, noe av byens sjel kommer sikkert fra husene, men like stor del kommer av innbyggerne og hva de gjør byen til.

Innsendt av Gummitiss, 26.09.2007 11:22:45

Dette trenger byen !!!

Innsendt av TonyS, 26.09.2007 11:22:06

Sammenlignet med Per Knudsens mesterverk på vestsiden av elva, ser allt på østsiden ut som en stabel potetkasser fra Frosta. Inklusive det som ennå ikke er oppført.

Innsendt av Ø, 26.09.2007 10:58:01

Et signalbygg er et signalbygg både i kraft av sin form, sin plassering og sitt innhold. Gjennom historien har viktige institusjoner for sin tid blitt plassert på de viktigste og mest eksponerte tomtene, slik som Nidarosdomen og NTHs hovedbygning. Selve utformingen blir også preget av dette - et monumentalt/viktig bygg får en monumental og storslått arkitektur. For ettertiden reflekterer signalbyggene hva som var viktig for den tiden.

Noe av det som blir stående igjen som signalbygg fra vår tid, er Vitalbygget på Solsiden og altså dette kontorbygget, bygg for private selskaper som i all hovedsak er stengt for allmennheten.

Og det er vi som har valgt dette. Vi kunne bestemt at dette er for viktige tomter for byen til at de skal brukes som en reklameplakat for en eller annen privat bedrift. Men vi gjorde det ikke. Det er vi som velger politikerne. Det er vi som velger privat rikdom framfor offentlig velstand. Det er vi som velger at det er dette som skal stå igjen som symbol på vår tid.

Innsendt av A.Stud, 26.09.2007 10:50:18

For det første er bygget for konvensjonelt til å bli et signalbygg, det tenkes inn allt for lite kontekst når man ser på utformingen av konstruktet. Høykvalitets materialer er en god målsettning, man desverre ser renderingene ut som kun et annet nytt kontorbygg som kun er byggd for å huse slipskledde, og ikke et bygg som kan ta stedet i sin makt og produsere nye plasser i byen. Det nærmeste vi har et arkitektonisk signal bygg i Trondheim er det massive tre huset på Svartlamon.

Innsendt av Frustrert Husmor Fra Byåsen, 26.09.2007 10:48:56

Dette kommer til å føye seg godt inn i rekken av det som har glidd glatt gjennom saksbehandlingen til korrupte kommunale byråkrater og politikere, og vil blande seg godt med den øvrige betong-ghettoen på Nedre Elvehavn. Dersom det er slik at arkitektur og byplanlegging skal speile tiden vi enhver tid befinner oss i, tror jeg ikke generasjonene etter oss vil ha adjektiver sterke nok til å beskrive vår egen generasjons planløshet, fantasiløshet og grådighet.

Innsendt av fjuff, 26.09.2007 10:44:05

Når alle skal bygge signalbygg, blir det til slutt ikke-signalbyggene som skiller seg ut.

Innsendt av esp, 26.09.2007 10:41:57

Dersom utbyggeren benytter mest mulig økologiske og energisparende materialer i bygget skal jeg svelge kjedelig arkitektur. Mitt forslag er: bruk lokale (kortreiste) produkter innen stål, stein og treverk. impregner treverk med lionolje, prøv ut alternativ oppvarming, solfangere/solceller og isolasjonsmaterialer basert på gjenbruksmaterialer, som Ultimat eller Isofiber. legg opp til ressurssparing generelt. Det er hvis store utbyggere tør satse at det lar seg gjøre å endre ressursbruken i verden.

Innsendt av kloke flode, 26.09.2007 10:38:10

flott bygg---kan det brukes til syke eldre mennesker mon tro??

Innsendt av ah, 26.09.2007 10:11:51

Forferdelig kjedelig, mengler det litte ekstra som skal til for å bli noe attraktivt og positivt for byen Må det bygges i 6 etg og helt ut på bryggekanten? Fortetningen i området er stor nok fra før.

Innsendt av Dolly Dolsie, 26.09.2007 10:08:54

hvor skal de 5-600 som skal ha sitt arbeidssted der parkere hen???

Innsendt av Buss ikke Bil, 26.09.2007 17:54:38

Skal du til Nedre Elvehavn tar du buss, ikke bil. Det er jo derfor arbeidsplasser blir lagt til sentrum. Ser for meg at du er av typen som kjører rundt i en diger SUV med en bikkje i baksetet og kjefter på syklister

Innsendt av Fresch Maker, 26.09.2007 10:06:06

Hvor er skyskraperne? Det hadde vært mye finere med noen og 90 etasjer :)

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Relaterte artikler

Bygget ved Bakke bru blir ruvende.
Slik vil det nye bygget bli seende ut fra lufta.
Royal garden ligger på motsatt side...

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Vogntog veltet på E6

Meldt om trafikale problemer ved Ikea på Leangen i Trondheim. Les mer

 

Stein ramlet ned fra hustak

Trondheim kommune tar seg av oppryddingen. Ingen skadd i Trondheim

Helltunnelen åpnet

Helltunnelen ble stengt fordi det sto en bil i veibanen. Bil sto i tunnelen

 

Her gikk det galt

Personbilen veltet over på siden i Bjørndalen. Se mer

47 grader varmere i Ålesund enn i Kautokeino tirsdag

Forskjellen mellom det kaldeste og det varmeste stedet i landet var i går utrolige 47 grader! Les mer

 

Vogntog veltet på E6

Meldt om trafikale problemer ved Ikea på Leangen i Trondheim. Les mer

 

Kan ha fått brannstifter på kamera

Politiet tror bobilbrann i Levanger var påsatt. LEVANGER-AVISA: Les mer

Spesialenheten varslet etter dødsulykke i Tønsberg

Tønsberg (NTB): En bilfører kjørte inn i en parkert tilhenger og mistet livet i Tønsberg torsdag. Fordi tilhengeren var innenfor en politisperring, er Spesialenheten for politisaker varslet om saken. Les mer

 

Grønne og røde resultater gir frisk formiddag på Oslo Børs

Oslo (NTB): Med DNB i rakettfart og andre gode kvartalsresultater, peker pila på Oslo Børs oppover torsdag. Hovedindeksen gikk 0,85 prosent i pluss på en time. Les mer

Etterforsker om kravene ble oppfylt

Politiet og Arbeidstilsynet fortsetter etterforskningen av arbeidsulykken på Kværner Verdal med full styrke i dag. Les mer