Profilerte stillinger

Henrik Mathiesens vei

Han satte selv navn på mange gater i Trondheim by, og fortjener så absolutt å få en gate oppkalt etter seg.
INGRID J. BRISSACH
Publisert: 04.05.2004 kl. 15:44
Endret: 27.04.2005 kl. 14:44
Henrik Mathiesen var Strinda-gutt, født på gården Loholt i 1847. Han var en svakelig gutt med dårlig helse. Faren var proprietær Iver Mathias Mathiesen og moren het Karen Ranum. Henrik ble oppkalt etter sin farfar som kom fra Finland og som ble en kjent haugianerleder i Trondheim. Etter noen år med forretningsliv i Oslo, dro Henrik til København og utdannet seg til tegner. Det førte blant annet til at han fikk i oppgave å illustrere Øverlands store Norgeshistorie. Senere arbeidet han mye sammen med arkeologen Ingvald Undset (Sigrid Undsets far). Etter hvert fikk han grundig kjennskap til middelalderarkeologi og interesse for byens historie. Han var også en flittig bidragsyter til avisene. Henrik Mathiesen ga ut blant annet «Trondhjems Historie» i tre bind, «Rådhuset i Trondhjem», «Steinvikholm slot» og «Ruinerne på Hamar». Hans notater og arkiv finnes i Statsarkivet i Trondheim. Mathiesen var den første talsmann for å gjøre olsokdagen til en nasjonal festdag. Han døde i 1927 - 80 år gammel. Henrik Mathiesens vei går fra Tyholtvegen til Klingenbergs vei.
 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Byhistoriker og tegner Henrik Mathiesen fikk denne gaten oppkalt etter seg.

Tema

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Ga navn til Kafé Lyche

Villaen hans ble under krigen beslaglagt av tyskerne og brukt som torturkammer. Tambs Lyches veg

 

Første kvinnelige lærer på Åsvang

Hun var lærerinne for førsteklassinger i 41 år - etter 3 måneders utdannelse. Brit Grytbaks veg

Med gravsted i Roma

Han erobret bispestolen foran to tyskere og styrte i praksis embetet ni år før han fikk stillingen. Olav Trondsons veg

 

«- Jeg er gudskjelov trønder»

Fra han var 16 år visste han at det var dikter han ville bli. Peter Egges vei

Blåmann-bukkens «far»

Jotunheimen betyr kjempenes bosted. En av våre største lyrikere satte navnet på fjellområdet. Aasmund Vinjes gate

 

- På utkikk etter kjekke studenter

Fant tonen på næringslivsdagen på NTNU. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Forsvant fra hjemmet sitt tirsdag i forrige uke. Les mer

Fant gift i bokskap på NTNU

Det ekstremt giftige stoffet Valinomycin ble i høst funnet i et bokskap i Realfagbygget på Gløshaugen. Les mer

 

Fuktig gråværshelg i vente

Glem skiturer i strålende sol! Det går mot en fuktig og grå helg i Trøndelag med en god del snø, sludd og regn. Les mer

Vogntog-velt på Leangen

Det oppsto trafikale problemer ved Ikea på Leangen i Trondheim etter at et vogntog veltet torsdag formiddag. Les mer