Profilerte stillinger

Han tegnet Bislett og Holmenkollbakken

Trondheims-arkitekten ble Oslo-mann rett etter ferdig utdanning, men da hadde han levd et rikt liv også i hjembyen.

Publisert: 24.04.2007 kl. 14:45
Endret: 30.12.2008 kl. 10:08

Frode Rinnan (1905-1997) var ekte trondhjemsgutt. Selv om familien tilhørte arbeiderklassen, var han tidlig bestemt på å bli arkitekt. Etter realartium og en stund «murarbeider», sto studier på NTH for tur. Han viste seg snart som en ledertype, og da Studentersamfundet i 1929 flyttet fra gamle Cirkus over til det nye «Casa Rossa», var Frode Rinnan formann. I revyer var han aktivt med, både som tekstforfatter og sanger.

Arbeidsledig arkitekt

Like etter han hadde avlagt eksamen ved NTH i 1930, fikk han – som så mange andre - oppleve å være arbeidsløs ung arkitekt. Men den tiden fylte han med andre aktiviteter i hjembyen. Han hadde i 1928 oppdaget Otto Nielsen i russerevyen hans. Som vikarierende programsekretær i den nye Trøndelag Kringkaster hentet Rinnan inn søskenparet Gerd og Otto, noe som ble starten på Ottos radioliv mange år fremover.

Aktiv i Oslo

Da Frode Rinnan fikk arbeid i Oslo som tilsvarte utdanningen, var han tapt for hjembyen. I hovedstaden satte han etter hvert sitt preg på byen. Han drev egen praksis i årene 1936-82, og som arkitekt for Oslo idrettsvesen 1936-65 tegnet han idrettsanlegg som gamle Bislett stadion, Jordal Amfi og Holmenkollbakken. Han har også tegnet Frognerbadet og Njårdhallen. Han skapte Universitetssenteret på Blindern og ble i etterkrigstiden en poiner i den såkalte sosiale boligbyggingen: Han regulerte og tegnet flere av drabantbyene i etterkrigstidens Oslo, blant andre Lambertseter, Keyserløkka og Tveita.

I Oslo bystyre representerte Rinnan Arbeiderpartiet i sju år og deltok også aktivt i det faglige. Han var president i Norske Arkitekters Landsforbund 1959-63, og ble æresmedlem fra 1980. Før krigen var han aktiv i Socialistiske Arkitekters Forening.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Frode Rinnan regnes som en banebrytende arkitekt og en radikal og innflytelsesrik boligpolitiker.
På Moholt: Frode Rinnans veg går fra Jonsvannsveien til Brøsetvegen. Foto: INGRID J. BRISSACH

Tema

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Ga navn til Kafé Lyche

Villaen hans ble under krigen beslaglagt av tyskerne og brukt som torturkammer. Tambs Lyches veg

 

Første kvinnelige lærer på Åsvang

Hun var lærerinne for førsteklassinger i 41 år - etter 3 måneders utdannelse. Brit Grytbaks veg

Med gravsted i Roma

Han erobret bispestolen foran to tyskere og styrte i praksis embetet ni år før han fikk stillingen. Olav Trondsons veg

 

«- Jeg er gudskjelov trønder»

Fra han var 16 år visste han at det var dikter han ville bli. Peter Egges vei

Blåmann-bukkens «far»

Jotunheimen betyr kjempenes bosted. En av våre største lyrikere satte navnet på fjellområdet. Aasmund Vinjes gate

 

- På utkikk etter kjekke studenter

Fant tonen på næringslivsdagen på NTNU. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Forsvant fra hjemmet sitt tirsdag i forrige uke. Les mer

Fant gift i bokskap på NTNU

Det ekstremt giftige stoffet Valinomycin ble i høst funnet i et bokskap i Realfagbygget på Gløshaugen. Les mer

 

Fuktig gråværshelg i vente

Glem skiturer i strålende sol! Det går mot en fuktig og grå helg i Trøndelag med en god del snø, sludd og regn. Les mer

Vogntog-velt på Leangen

Det oppsto trafikale problemer ved Ikea på Leangen i Trondheim etter at et vogntog veltet torsdag formiddag. Les mer