Til tross for at Lerkendal Stadion var fylt med unge og gamle A-ha-fans på lørdag så var konsertbegivenheten på ingen måte den utløsende faktor for politiets travelhet denne helgen. En rekke ordenssaker derimot, var med på gjøre helgen til to hektiske døgn for lovens lange arm.
Endret: 06.09.2010 kl. 06:03
FREDAG
18:19. En mannsperson i 30-årene blir anmeldt etter å ha stjålet et ukjent antall varer på Bunnpris i Munkegata. Personen skal ha vært sterkt beruset.
19:55. En turgåer melder om at en takplate har falt ned fra toppen av Kristiansten Festning. Politet undersøker stedet og tilkaller eksperter fra Forsvarbygg. Flere takplater har løsnet og en av disse fire kilos tunge skiferplatene ligger på bakken. Politiet anser området som risikosone og sperrer av.
22:01. Skadeverk på busskur på Heimdal. Politiet får tak i de fire mistenkte i saken basert på vitenforklaringer.
23:05. En 19 år gammel utlending pågripes på Støren etter mistanke om å ha kjørt i beruset tilstand.
LØRDAG
00:03. Politiet mottar en rekke henvendelser fra beboere i området Thomas Angells gate. Saken dreier seg om en musiker som spiller trekkspill på gateplan. Gatemusikanten har mottatt klager flere helger på rad om samme forhold.
00:04. Politiet mottar klager på at festdeltakere i en leilihet i Innherredsveien kaster flasker ut av vinduet. Da politiet ankommer stedet så vil ingen vedkjenne seg forholdet.
00:24. En mann tidlig i tyveårene stikker av fra drosjeregningen etter å ha kastet opp i bilen. Det viser seg at mannen er en del av gjengen som tidligere på kvelden knuste busskuret på Heimdal.
02:30. På Heimdal observeres en gjeng ungdommer som ødelegger sykler. Når politiet ankommer stedet har gjerningsmennene stukket av.
03:24. En ung jente på 17 år melder at hun har blitt slått av andre ungdommer. Jenta melder fra at hun akter å anmelde forholdet. Politiet finner ikke ut hvem gjerningsmannen er og tror at det kanskje kan dreie seg om et sjalusidrama.
04: 45. Politiet blir underrettet om et dødsfall på Solsiden. - Et vitne kom over en mann som lå død på bakken på Solsiden, sa operasjonsleder Astrid Metlid ved Sør-Trøndelag politidistrikt til adressa.no lørdag morgen. Krimvaktleder Roar Jensen opplyser at mannen var gjest i en leilighet i femte etasje der det var fest natt til lørdag. Jensen sier at festen fortsatt pågikk da mannen ble funnet utenfor. Utover dette kan ikke politiet si noe om omstendighetene rundt dødsfallet.
15:54. En kvinne tar ut 8000 kroner i kontanter i en minibank på Trondheim Torg. Litt senere oppdager kvinnen at lommeboken med pengene er borte.
16:23. En fotballcup på Ranheim skaper problemer for bussen. En rekke biler står feilparkert og blokkerer veibanen.
16:56. En person melder fra om et innbrudd i et hus på Ullsberg. Da politiet ankommer stedet kommer det klart fram at fremmede personer har tatt seg ulovlig inn i huset.
17: 51. En person med dårlige norskkunnskaper ringer politiet og forteller at tre personer sitter fast på Munkholmen etter at siste båt har gått for dagen. En udramatisk redningsaksjon blir satt i gang for å hente de uheldige gjestene.
21:25. Konserten med A-ha på Lerkendal ser ut til å gå på skinner helt til en krakilsk konsertgjenger nekter å rette seg etter politiets påbud. Mannen er beruset og slår en politimann i hodet. Mannen settes i varetekt, men påstår dagen etter at han ikke husker noe.
SØNDAG
00:23. En unge mann på 18 forsøker å stjele en bil i sentrum. Politiet anholder mannen og finner en mindre mengde narkotika.
00:36. En bil havner på taket på Frøya. Føreren er uskadd, men det foreligger mistanke om beruselse i følge tipser.
00:41. En mann av utenlands opprinnelse kjører bilen sin ut i myra like ved studenterhytta på Gråkallen. Mannen er beruset og har tydeligvis liten formening om hva han hadde ute i myra å gjøre.
Diskuter denne saken
Innsendt av lonepone, 12.09.2010 11:11:37
Den aktuelle trekkspilleren som er nevnt over, dukker opp på fredag/lørdagskvelder i ti-tiden og tar til med med plaging av instrument og naboer til det er tomt i byen, dersom han ikke blir avbrutt av politiet til i sekstiden.
Sangen han har valgt å lemleste er 'Für Elise'. Og han kan ikke hele en gang! Han spiller oppat og oppat de første frasene, riktinok i variert tempo. Spille kan det vel neppe kalles der han dytter og drar i spellet, i dyp Beethoven-transe.Som nabo til denne tenkte jeg at det var for gærnt at politet skulle måtte jage ham, både for dem og ham. Jeg gikk ned en gang, klokken var vel halv tre ca, og det var på femte timen. Jeg foreslo vennlig at han skulle finne seg et nytt sted å stå. Mannen ble så truende, og kom mot meg med et høvelig aggressivt kroppspråk. Det burde ha ant meg at en som evner å stå i den sure larmen ikke kunne være heeelt hundre kroner, men etter denne opplevelsen er jeg sikker på at jeg som nabo skal holde meg laaaaangt unna, og la politiet ta saken.Innsendt av Peder Aas, 06.09.2010 16:32:35
Skulle ønske det var flere gatemusikanter i Trondheim. Ingenting triveligere enn å høre litt live musikk. Det er bare et to problemer:
1. Spilling om natten og2. Tiggere som later som de er musikanter.I Londons undergrunn har de soner for musikanter. Disse er avmerket og musikantene må innhente tilatelse. Jeg vet det er byråkrati, men tror ordningen kunne vært administrert svært enkelt av f.eks. parkeringsvesenet. Husker selv at vi brukte å ta på oss nisseklær og dra til byen for å spille julesanger. Vi gjorde det fordi det var gøy og at julestresset for andre ble litt triveligere. Så en slik gruppe utenfor trafikanten i Oslo før jul i fjor, så det er ennå håp om at folk kan gjøre ting - kun for å muntre opp andre! :)Innsendt av Svein Erling, 06.09.2010 14:19:29
En jazzmusikers helvete: Den evige Titanofestivalen.
Innsendt av katta i veita, 06.09.2010 11:46:32
Trekkspillfri sone i Midtbyen nå!
Innsendt av trubadurix, 06.09.2010 18:32:22
om det blir spilt ordentlig på trekkspillet går det greit, men må få til litt mer en en sur versjon av my bonnie went over the ocean på repeat, kansje et par sekkepipespillere kan hjelpe til

