Profilerte stillinger

Tyskland vil la EU styre gresk finanspolitikk

Berlin (NTB-Reuters): Tyskland foreslår å gi EU myndighet til å overstyre alle politiske beslutninger i Hellas som påvirker landets statsbudsjett, ifølge kilder i Brussel.
Publisert: 28.01.2012 kl. 06:30
Endret: 28.01.2012 kl. 06:43
Avisa Financial Times har fått tilgang til en kopi av forslaget. Meningen er å utnevne en ny europeisk «budsjettkommissær» som skal kontrollere alle beslutninger som påvirker statsbudsjettet i betydelig grad.

Bakgrunnen for det oppsiktsvekkende forslaget er de store økonomiske problemene i Hellas. Underskuddet på statsbudsjettet er fortsatt stort, og landet har ikke oppfylt EUs krav for å gi Hellas mer økonomisk krisehjelp.

«Hellas må akseptere å overgi suvereniteten over budsjettet til det europeiske nivået for en viss periode», heter det i forslaget.

En kilde i EU-hovedstaden Brussel bekrefter overfor nyhetsbyrået Reuters at forslaget er lagt fram av Tyskland. En tjenestemann i det greske finansdepartementet avviser imidlertid at noen av eurolandene har foreslått å la EU overta ansvaret for gresk finanspolitikk.

Hellas ligger for tiden i forhandlinger med banker og andre private finansinstitusjoner som har godtatt å slette deler av den greske statsgjelden. Partene er foreløpig ikke enige om hvor store tap bankene skal ta. (©NTB)

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Sorg på Lerkendal

Det var sorgtung stemning på Lerkendal etter at Knut Torbjørn Eggens død ble kjent. Se mer

 
 

Godkjenner bygging av 695 nye bosetninger på Vestbredden

Tel Aviv (NTB-DPA): Israelske myndigheter har godkjent byggingen av 695 nye boliger på den okkuperte Vestbredden. Les mer

 

Mistenker sexovergrep på danseskole

Helsingfors (NTB-FNB): Tre ansatte ved en danseskole i Finland er pågrepet og siktet for seksuelle overgrep. Ifølge politiet er de fleste ofrene mindreårige. Les mer

Hevder Syrias valutareserver snart er tomme

London (NTB-AFP): Syria vil ha tømt sine reserver av utenlandsk valuta i løpet av tre til fire måneder, noe som vil forverre den økonomiske krisen i landet, sier en vestlig diplomat. Les mer

 

Medvedev og Ahmadinejad advarer mot Syria-intervensjon

Moskva (NTB-Reuters): Krisen i Syria må løses fredelig, uten utenlandsk intervensjon, mener den russiske og den iranske presidenten. Les mer

Togulykke i Argentina krevde minst 49 liv

Buenos Aires (NTB-AFP-Reuters): Bremsesvikt var trolig årsaken til at et passasjertog krasjet inn i perrongen på en togstasjon i Buenos Aires. Minst 49 personer mistet livet og over 600 er skadd. Les mer

 

Brannvesenet vil straffe Vegvesenet

Brannvesenet mener sikkerheten i tunnelene på E39 i Skaun er for dårlig og krever tiltak. Les mer

 

- Resten av regnet kan komme i natt

Deler av kysten av Trøndelag har fått nærmere 15 millimeter nedbør fram til klokken 19 i kveld. Les mer

Godkjenner bygging av 695 nye bosetninger på Vestbredden

Tel Aviv (NTB-DPA): Israelske myndigheter har godkjent byggingen av 695 nye boliger på den okkuperte Vestbredden. Les mer

 

Soldater sugne på norsk sjokolade

US National Guard er hekta på trøndersk sjokolade. Les mer

Brann i høyblokk i Fyllingsdalen

Bergen (NTB): Det brøt onsdag kveld ut brann i sjuende etasje i en blokk i Fyllingsdalen. Les mer