Afghanske tolker kan få asyl i Danmark
København (NTB-Ritzau): Afghanske tolker som har arbeidet for de danske ISAF-styrkene, kan få vurdert muligheten for asyl i Danmark, sier forsvarsminister Nick Hækkerup.
Hver måned belønner vi det beste tipset med inntil 10.000 kroner. Alle tips blir vurdert. Du kan også benytte dette skjemaet:
Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Alle innlegg blir kontrollert før publisering. Debatten er åpen kl 07 (08) - 24. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og fjerne innlegg. Ditt fulle navn må enten gå fram av epost-adressen eller oppgis som brukernavn/Facebook-profil.
Regler for debatt her på adressa.no:
Innlegg som bryter med våre grunnregler, blir ikke publisert. Vi forbeholder oss retten til å stenge ute debattanter som ikke overholder reglene.
Mitt Romney hilser på tilhengere på et valgmøte i Miami i Florida etter en vanskelig uke Foto: NTB scanpix
København (NTB-Ritzau): Afghanske tolker som har arbeidet for de danske ISAF-styrkene, kan få vurdert muligheten for asyl i Danmark, sier forsvarsminister Nick Hækkerup.
Beirut (NTB-AFP): Den syriske nasjonalkoalisjonen ble i siste øyeblikk likevel invitert til et møte Venner av Syria-gruppa holder onsdag i Jordans hovedstad Amman.
Harare (NTB-AFP): Zimbabwes president Robert Mugabe undertegnet onsdag landets nye grunnlov. Dermed er veien åpen for nyvalg senere i år.
Reykjavik (NTB): Som et av sine første tiltak avslutter den nye regjeringen på Island forhandlingene om EU-medlemskap.
Moskva (NTB-AFP): En av de fengslede Pussy Riot-rockerne vil gå til sultestreik i protest mot at myndighetene ikke ville la henne være til stede i retten da hennes ønske om prøveløslatelse ble behandlet.
Roma (NTB-Reuters): Millioner av italienere har ikke lenger råd til oppvarming eller kjøtt til middag på grunn av den økonomiske krisen og den økende arbeidsløsheten.
Caracas (NTB-AFP): Venezuelas nasjonalforsamling tok tirsdag tak i den akutte mangelen på dopapir i landet da de vedtok en kredittlinje på 79 millioner dollar til import av papir og andre hygieneartikler.
Beirut (NTB-AFP): Opposisjonen i Syria oppfordrer krigere over hele landet til å redde høyborgen Qusair fra en offensiv fra regimet. Samtidig ber de det internasjonale samfunnet opprette en humanitær korridor til den beleirede byen.
Kinshasa (NTB-Reuters): Verdensbanken bevilger 1 milliard dollar til et større utviklingsprosjekt i den urolige regionen rundt det østlige Kongo og Rwanda.
Beijing (NTB-AFP-Reuters): Den kinesiske kunstneren og dissidenten Ai Weiwei utvidet sin kunstneriske virksomhet til nye arenaer da han onsdag lanserte sin første musikkvideo.
I Atlanta onsdag sa han at han vil være bedre til å hjelpe de fattige enn president Barack Obama.
Romneys strategi for seier i november er å gjøre valget til en folkeavstemning om Obamas håndtering av den svake økonomien, men den ene selvforskyldte tabben etter den andre har kjørt valgkampen hans ut på et sidespor den siste uka.
En video som ble tatt opp i skjul på et møte med rike givere i mai, og som ble kjent mandag, gir inntrykk av at han avskriver alle Obamas tilhengere, det vil si halvparten av alle amerikanere, som uansvarlige og arbeidssky trygdemottakere.
En meningsmåling som ble tatt opp denne uka, viser at 43 prosent har et dårligere inntrykk av Romney etter å ha sett videoen, mens 26 prosent, de aller fleste republikanere, har et bedre inntrykk, og uavhengige velgere liker ham generelt dårligere.
Etter en serie møter med donorer i California og republikanske delstater gikk han onsdag på møter i Atlanta og Miami på offensiven for å begrense skadevirkningene av videoen.
- Det denne valgkampen dreier seg om, er ikke hvem som bryr seg om de fattige og middelklassen. Det gjør jeg, og det gjør han. Spørsmålet er hvem som kan hjelpe de fattige og middelklassen. Det kan jeg, det kan ikke han, sa han med ettertrykk mens han dunket neven i talerstolen i Atlanta.
I Florida beilet han til spansktalende velgere og gjorde det klart at han vil være president for 100 prosent av amerikanerne. Han syntes også å bevege seg inn mot sentrum da han sa han ikke er tilhenger av masseutvisning av ulovlige innvandrere.
For å slå tilbake mot Demokratene, som med videoen begjærlig grep anledningen til å hamre inn hvor lite Romney forstår seg på folk flest, har Republikanerne funnet fram et 14 år gammelt opptak der Obama går inn for en viss grad av statlig fordelingspolitikk.
- Mitt Romney og jeg stiller ikke til valg for å fordele rikdom. Mitt Romney og jeg stiller til valg for å hjelpe amerikanere til å skape rikdom, sa Romneys makker Paul Ryan på et valgmøte i Virginia.
Det hvite hus slo tilbake og sa at republikanernes bruk av det gamle opptaket tyder på at de er desperate etter dårlige dager.
- Noen ganger ser man noe som virker som et desperat forsøk på å snakke om noe annet. Kanskje det er det vi er vitne til nå, sa Det hvite hus' talsmann Jay Carney.
Og mediene synes også mer interessert i tabbene til Romney enn politikken hans.
«Gitt karikaturen han har tegnet av seg selv som en tonedøv plutokrat, kan det være at det blir vanskelig for ham å overbevise velgerne om at han er verdt å støtte i november», skriver Denver Post.
Peggy Noonan i Wall Street Journal skriver at det er en utbredt følelse i republikanske sirkler av at Romney er i ferd med å miste taket på hele valgkampen.
«Det er på tide å innrømme at Romneys valgkamp er inkompetent», skriver hun.
Den siste daglige meningsmålingen til Reuters/Ipsos viser at Romney ligger 5 prosentpoeng bak Obama, med 43 til 48 prosent blant sannsynlige velgere. RealClearPolitics' daglige måling viser ham 2,9 prosent bak.
Mange andre målinger har ennå ikke registrert virkningen av videoen, men de fleste viser ham bak Obama allerede før videoen dukket opp.
I tillegg viser nye målinger at Obama har et forsprang i flere av vippestatene som avgjør valget. Målinger fra Quinnipiac gir Obama en ledelse på 6 prosentpoeng i Ryans hjemstat Wisconsin, 4 prosentpoeng i Virginia og 1 prosentpoeng i Colorado.
Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Alle innlegg blir kontrollert før publisering. Debatten er åpen kl 07 (08) - 24. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og fjerne innlegg. Ditt fulle navn må enten gå fram av epost-adressen eller oppgis som brukernavn/Facebook-profil. Debattregler
Stefan Strandberg ringte den kvinnelige linjedommeren og beklaget seg.
Developed by Adressa.no MedielabAdresseavisen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Se også Redaktøransvar. Adresseavisen har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet 2011 © Adresseavisen Powered by Escenic. Adresseavisens rettigheter.