Profilerte stillinger

Leksvik-elever i Tallin-opptøyer

70 personer ble skadd og rundt 600 arrestert i nye demonstrasjoner natt til lørdag. Foto: SCANPIX

En klasse fra Leksvik videregående skole har det siste døgnet fått oppleve de voldsomme opptøyene i Tallinn på nært hold.

Publisert: 28.04.2007 kl. 23:48
Endret: 29.04.2007 kl. 10:12

- Vi føler spenningen, og adrenalinet er ganske heftig, sier Oddrun Dehli, som er lærer for de seks hjelpepleierelevene som er på skoletur.

De bor på et hotell i Kopli-området midt i byen, og skal befinne seg utenfor de verste tumultene. Likevel har de fått kjenne dramatikken på kroppen. Tidligere i kveld, da de var på vei ut for å spise strømmet det til med politimenn til hotellet hvor de bor.

- Mens vi var på vei ut så vi at politiet tømte området for folk, deretter kom det en bil med spesialstyrker. Disse kjørte ut en ting jeg ikke skjønte hva var, så jeg spurte noen hva de drev med. Da fikk jeg til svar at det var en bomberobot, forteller Dehli.

Politiet hadde da fått melding om at det var plassert ut en bombe. Etter en stund kunne de heldigvis underette om at det var falsk alarm.

Spent foran natten

Uvitende om opptøyene ankom skoleklassen Tallin fredag morgen. Kvelden før ble en 20 år gammel gutt drept da hundrevis av mennesker, for det meste etniske russere, samlet seg i Tallinn for å protestere mot fjerningen av en statue, som forestiller en soldat fra Den røde armé.

Siden da har tumultene spredt seg, og etter demonstrasjonene natt til lørdag ble 70 personer skadd og rundt 600 personer arrestert under nye voldsomme demonstrasjoner.

Nå er delegasjonen fra nordtrøndelag spente på hvordan det blir i natt.

- På hotellet hvor vi bor har de innlosjert mellom 40 og 50 politi. De skal være i beredskap i natt og i morgen formiddag, sier Dehli.

Hun forteller også at de hørte skudd i natt, men siden de bor et stykke utenfor hvor det er verst, regner hun med det skal gå bra.

På skoletur med hjelpesendinger

I tillegg til Dehli og de seks elevene er det enda 11 nordtrøndere med på Tallinnturen. Delegasjonen har reist til Estland for å dele ut hjelpesendinger som de har samlet inn i løpet av vinteren.

Så langt har de besøkt to barnehjem i Tallinn, og i morgen planlegger de å reise videre til den russiskbefolkede byen Narva, om det er mulig. Opptøyene skal nemlig også ha spredt seg dit, og det er derfor uvisst om det er trygt å reise inn i byen.

Kan vare til 9. mai

Nordtrønderne har planlagt å reise tilbake mot Norge på tirsdag, men må muligens belage seg på å bli lenger om situasjonen ikke roer seg.

- Jeg har snakket med lokale personer her som tror at uroen vil vare fram til nasjonaldagen den 9. mai, sier Dehli.

Dette kan bety at fergen som Dehli og resten av hjelpedelegasjonen skal ta vil bli innstilt.

- Vi får vite i morgen om vi kan dra med fergen. Det blir spennende å se, sier Dehli.

Diskuter denne saken

Innsendt av Tom, 30.04.2007 14:08:30

Tenk om Tyskland hadde okkupert Norge i hele 50 år etter krigen. Tipper vi hadde ønsket å fjerne noen minnesmerker vi også da. Vi bør støtte Estland i frigjøringen etter lang okkupasjon. Estland og Latvia burde innlemmes hos de nordiske landene og atter bli et samlet nordisk område. Den russiske minoriteten er alt for stor i disse landene. Det har Russland selv sørget for, så statuen bør helst sendes dit den hører hjemme. Så får de som ikke er enige flytte etter !

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Arbeidsulykke på Kværner Verdal

Kvinne meget alvorlig skadd

Tre personer falt 35 meter ned fra lift. Les mer

 

Hvilken av disse inneholder mest fisk?

Mye makrell eller mye tomat? Fiskeinnholdet varierer sterkt. Les mer

 
- Jeg vet ikke om vi klarer å forstå hvor alvorlig dette er, sier Oddrun Dehli fra Leksvik.
Estlands russiske minoritet er rasende over at estiske myndigheter har fjernet et krigsmonument til minne om Sovjetunionens innsats under andre verdenskrig. Saken kan føre til full diplomatisk krise mellom Estland og Russland. Foto: SCANPIX

Fakta om statuestriden i Estland

  • Bronsestatuen ble reist i den estiske hovedstaden Tallinn i 1947 til minne om falne sovjetiske soldater fra Den røde armé, som hadde vært med på å kaste nazistene ut av byen tre år tidligere.
  • Statuen er både et seiersmonument og et gravmonument ettersom det ligger flere sovjetiske soldater gravlagt på stedet.
  • Under sovjetstyret ble befrielsen av Tallinn høytidelig feiret 9. mai hvert år. Feiringen har fortsatt etter Estlands løsrivelse i 1991 blant de russisktalende esterne.
  • Blant etniske estere anses imidlertid statuen som et symbol på sovjetisk undertrykkelse og markeringen av 9. mai som en utidig feiring av overgangen fra nazistisk okkupasjon til sovjetisk okkupasjon.
  • Estiske myndigheter har kalt statuen et sikkerhetsproblem ettersom den på ulike måter er blitt et viktig symbol både blant estiske og russiske nasjonalister.
  • Myndighetene valgte derfor natt til fredag å fjerne statuen. Russland har protestert kraftig mot avgjørelsen, som også har ført til opptøyer og omfattende uro i gatene.

Kilde: TT og NTB

Skolebuss veltet i Stjørdal

En buss med 20 skolebarn skled av veien i Lånke. Ingen av passasjerene kom til skade. Se mer

 
 

Boret seg fram til gigantsjø under isen

Moskva (NTB-DPA-AFP): Etter å ha boret i over 20 år har russiske forskere nådd fram til en gigantisk innsjø under isen i Antarktis. Les mer

 

Nytt EU-møte om Hellas

Luxembourg (NTB-AFP): Finansministrene i eurosonen møtes torsdag i Brussel for å diskutere den kriserammede økonomien i Hellas. Les mer

Etiopia åpner for å benåde journalister

Addis Abeba (NTB-TT-Reuters): Etiopias statsminister Meles Zenawi åpner for å benåde både politikere og journalister som er dømt etter landets terrorlov. Les mer

 

Studie: Øremerkede midler skaper problemer for FN

Oslo (NTB): Milliarder av dollar står fortsatt på FNs kontoer når regnskapsåret går mot slutten. Les mer

Tyrkia: Verden må støtte det syriske folk

Ankara (NTB-Reuters): Verdenssamfunnet må vise tydelig støtte til folk i Syria og sende hjelp til innbyggerne i Homs, sier Tyrkias utenriksminister. Les mer

 

Influensaen er nå å regne som et utbrudd

Oslo (NTB): Flere og flere smittes av influensa, og grensen for utbrudd er nå nådd for landet som helhet. Les mer

 

Tre personer alvorlig skadd i fallulykke i Verdal

Verdal (NTB): Tre personer falt flere titalls meter ned fra en kran ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle ble alvorlig skadd. Les mer

Boret seg fram til gigantsjø under isen

Moskva (NTB-DPA-AFP): Etter å ha boret i over 20 år har russiske forskere nådd fram til en gigantisk innsjø under isen i Antarktis. Les mer

 

Politiet sjekker Korsvoll-overfallet opp mot Os-drapet

Oslo (NTB): Politiet sjekker nå overfallet og ranet av en 77 år gammel kvinne på Korsvoll i Oslo opp mot drapet på Hilda Feste i Os i januar. Les mer

Lærer dømt til fengsel etter vold mot elev

Sortland (NTB): En 50 år gammel lærer er dømt til seks måneders fengsel etter at han kastet en 13 år gammel elev i bakken og slo ham. Les mer