Endret: 29.11.2002 kl. 17:20
Han gikk ut i langrennet over 7,5 kilometer på en 5. plass, etter et meget godt hopp på 137 meter. Han klarte lenge å holde følge med teten, men da han ble tatt igjen av Manninen ble tempoet for stort. Tande konsentrerte seg med å holde følge med et kobbel av tyske konkurrenter.
- Jeg hadde som mål å komme blant de ti beste. Det var helt forferdelig å gå under disse forholdene, men vi hadde jo ikke noe valg, sa Tande, som tenkte på de mange kuldegradene.
Byåsen-løperen hadde 21. plass fra Trondheim i fjor som best i verdenscupen. Fredag viste han at han kan bli en nordmann å regne med framover.
Stort talent
Kombinertsjef Jan Erik Aalbu mener Tande er det største norske kombinerttalentet siden Bjarte Engen Vik og Fred Børre Lundberg.
- Han vil vi se mer av framover. Nå gjelder det å gjøre de rette tingene for ham, sa kombinertsjefen.
- Stort å bli sammenlignet med dem, sa den beskjedne trønderen, som denne sesongen har pallplassering i junior-VM som sitt store mål. Han har tre sjanser de neste årene, før han blir seniorløper.
Det var stor spenning i om unge Tande skulle klare å holde unna for alle dem som kom bakfra, og 17-åringen overgikk seg selv og viste han har hatt stor framgang i sporet.
Burde vært avlyst
Fredagens verdenscupåpning skulle vært to omganger hopp og 15 kilometer langrenn, men ble gjort om til sprint på grunn av kulden. I langrennsløypa var det mellom 21 og 24 minusgrader, helt på grensen av det forsvarlige. Mange mente langrennet burde vært avlyst.
- Hadde det vært vanlig langrenn ville det ikke blitt renn, men vi lever etter litt andre regler enn langrennsfolket, slo kombinertsjef Aalbu.

