Norge må klare seg uten forsvarssjefen i hovedrunden.
Endret: 24.01.2010 kl. 09:36
Det er utrolig bittert og kjedelig.
Stian Vatne
Norge slo Ukraina 31-29, men imponerte neppe noen i Stadthalle lørdag. Mer bekymring skaper imidlertid skaden til forsvarssjef Stian Vatne, Norge viktigste spiller i midtforsvaret gikk nemlig ned for telling med store smerter etter et drøyt minutt av 2. omgang. Resten av kampen ble han liggende med beinet høyt og låret bandasjert.
Kjempet og skled
- EM er nok dessverre over for min del. Det er utrolig bittert og kjedelig, men jeg er i det minste glad for at vi snudde kampen og slo Ukraina, sier en tydelig preget Stian Vatne like etter kampslutt.
Skaden oppsto da den storvokste moldenseren kjempet om ballen og skled i det han skulle slenge seg etter den.
- Det dreier seg om en muskelskade på baksiden av låret, og det kjenner overhodet ikke godt ut. Jeg har faktisk aldri hatt så vondt i forbindelse med en skade noensinne, sier Norges forsvarssjef, som tviler på at han blir å se på banen i resten av mesterskapet.
- Jeg er rimelig sikker på at mesterskapet er over for meg. Det er selvfølgelig veldig trist, for jeg hadde virkelig sett fram til å kjempe sammen med resten av gutta i sluttspillet. Slik jeg ser det må det imidlertid et under til for at det skal skje nå, sier Vatne.
Tror på lagkameratene
Han er én av Norges viktigste spillere, og mannen som holder forsvaret sammen foran Steinar Ege. Det bekymrer ham lite.
- Vi har flere flinke folk som kan gjøre en god jobb i midtforsvaret, så det er min minste bekymring akkurat nå. Jeg skal til MR-undersøkelse og legesjekk i Wien i morgen. Først da får vi vite hva slags skade det dreier seg om og hvor alvorlig det er. Kanskje er det ikke like ille som det kjennes ut, sier en håpefull Vatne, som nå må innstille seg på at det ikke blir mer spilletid i EM.
- Det kan godt hende at dette var mitt siste mesterskap, og i så fall er det jo veldig leit at det skulle ende på denne måten. Men man skal aldri si
aldri, sier tometersmannen. Heller ikke landslaglege Thomas Torgalsen har gode nyheter å komme med til alle Vatne-fans der ute.
- Vi har et ørlite håp, men det ser ikke bra ut. Trolig dreier det seg om en avrivning i muskulaturen på baksiden av låret. Slike skader kan ta alt fra
to-tre uker til flere måneder, men dette vet vi først mer om etter noen undersøkelser i Wien søndag, sier han.
- Dårligste på lenge
Vatne er glad for at Norge snudde en miserabel kamp mot Ukraina til seier i sluttminuttene. Det norske laget virket særdeles lite skjerpet fra start og lå under til pause. Også i 2. omgang leder ukrainerne lenge før det norske laget tok seg sammen. Med seieren lørdag går Norge videre til hovedrunden med to poeng. Der venter vertsnasjonen Østerrike, Island og Danmark i kampen om en semifinaleplass.
- Dette er faktisk noe av det dårligste vi har gjort på veldig lenge, men jeg er glad for at vi snudde det, sier Vatne.
Også landslagssjef Robert Hedin fortviler over tapet av Vatne.
- Han er en veldig viktig spiller for oss og vanskelig å erstatte, men nå må vi forsøke å finne andre løsninger og konstellasjoner i midtforsvaret. Vi klarte oss jo greit uten Stian i 2. omgang, og nå må vi bare omstille oss og innse at vi er en mann mindre, sier Hedin.

