Profilerte stillinger

Bryter med brettfolket

Gerhard Heiberg finner seg ikke i den skyllebøtta han mener å ha fått fra snowboardlegenden Terje Haakonsen, og bryter med snowboardforbundet. Foto: SCANPIX

IOC-medlemmet snur ryggen til snowboardforbundet etter skyllebøtte fra Terje Haakonsen.

NTB
Publisert: 08.09.2011 kl. 09:06
Endret: 08.09.2011 kl. 10:29

- Jeg vil nødig gjenta det han sa, men han brukte ganske sterke ord om meg personlig og det endte selvfølgelig med at jeg la på røret. Slikt behøver jeg ikke å finne meg i, sier Heiberg.

Bakgrunnen for telefonsamtalen mellom Heiberg og Håkonsen var beslutningen til Den internasjonale olympiske komité (IOK) om at snowboardutøverne må kvalifisere seg til OL i Sotsji gjennom konkurranser i regi av Det internasjonale skiforbundet (FIS).

Håkonsen er uenig i en slik framgangsmåte.

- Det var nok ikke så mye intervjuet jeg reagerte på, men det som skjedde etterpå da han ringte meg. Da ble det brukt ganske sterke uttrykk. Det føler jeg at jeg ikke trenger å finne meg i, og ber derfor om en liten pause, mener Heiberg.

Skjønner ikke Heiberg

Håkonsen, som selv ikke er medlem av snowboardforbundet, stiller seg uforstående til Heibergs utspill.

- Jeg må bare si at Heibergs påstander ikke er sanne. Jeg ringte ham fordi jeg hadde hørt at han ville bryte kontakten med snowboardforbundet på grunn av mine uttalelser om IOK, sier Håkonsen til NRK.no.

- Jeg har ikke skreket på telefonen, jeg har ikke skjelt ham ut, men prøvde å komme med konstruktive ting, sier han og legger til:

- Han sa «takk skal du ha» og så la han på. Jeg prøvde å snakke fornuft med ham, og sa at IOK ikke hadde noen respekt for sport. Vi har utviklet en sport i 20–25 år og gjort ting som vi har lyktes med. Så kommer det en aktør med de markedskreftene som IOK har. Det blir helt feil, sier han.

Beklagelig

President Cecilia Flatum i Snowboardforbundet synes det som har skjedd er beklagelig.

- Gerhard Heiberg har vært en god støttespiller for oss, og det er veldig beklagelig at det har endt slik, sier hun og legger til:

- Terje har mange gode meninger, og mange av dem deles av oss, men vi har ulike metoder å tilnærme oss målene. Han har en tilnærming som ikke passer oss, sier hun.

Diskuter denne saken

Innsendt av øyvind aarø, 08.09.2011 13:34:34

men det kan representanter fra korupte organisasjoner fritt gjøre,for han å oldiesveldet i IOC så regner man ikke med snowboard som idrett,desverre.Ta din hatt å gå Heiberg du er en stor skam for Norge å vinteridrett.

Innsendt av Jaja, 08.09.2011 13:16:22

Meget usakelig å bryte kontakten med snowboardforbundet når Håkonsen ikke er representant for forbundet!

Innsendt av erik, 08.09.2011 13:07:31

Hmm.. Skal jeg tro på en som hele livet har vært dønn ærlig om alt, ofret alt og blitt en av tidenes største nordmenn, eller skal jeg tro på en gammal maktnisse som har bollet rundt med de andre i gutteklubben IOC. En organisasjon som er råtten rett igjennom. Dårlig skjult hersketeknikk fra Heiberg her. Ta deg en pause du Gerhard. Ta deg en lang pause. Faktisk så er det vel på tide å pensjonere deg, du var utdatert for maaaaaange år siden.

Innsendt av odd ivar, 08.09.2011 14:41:20

Godt sagt!

Innsendt av r bk, 08.09.2011 12:39:22

er en korrupt organisasjon som bare vil ha tak i pengene som har kommet inn i snowboard.

Innsendt av Trine, 08.09.2011 11:14:41

Krangel eller ei, så er det sannelig på tide at Heiberg tenker tanken på å slippe andre til. Han har gjort sitt for idretten, og har lite eller ingenting mer å tilføre enn det han allerede har gjort i sitt mangeårige virke.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Våknet av at håret brant

Brann i enebolig på Vikhammer. Les mer

 

Twisted Sister må spille innendørs

Verken plan A eller B gikk i boks for Trondheim Rock og Diesel Dahl. Les mer

Solskjær har sagt nei til Aston Villa

Skal ha gitt beskjed etter middagen med Røkke og Gjelsten. Les mer

- Måsen angriper barna våre

Hekkende måsepar terroriserer borettslag i Trondheim. Les mer

Emneord

Norsk seier da Horgmo falt

Da Torstein Horgmo mislyktes med å forsvare fjorårets seier, steg Gjermund Bråten frem og fikk sitt store gjennombrudd. Les mer

 

Fire nordmenn i slopestylefinale

Horgmo skal forsvare fjorårets seier. Les mer

 

Håkonsen er forbanna

Oppfordrer til kamp mot det internasjonale skiforbundet. Les mer

 

Grøvdal gir ikke opp OL-drømmen

Oslo (NTB): Karoline Bjerkeli Grøvdal har trøblet med tretthetsbrudd, men håper å rekke sommerlekene i London. Les mer

 

LA Kings klar for første NHL-finale siden 1993

New York (NTB-Reuters): Los Angeles Kings slo Phoenix Coyotes 4-3 etter forlengning natt til onsdag. Dermed er Kings klar for finale i Stanley Cup. Les mer

Engelsk avis: - Solskjær har sagt nei til Aston Villa

Skal ha gitt beskjed etter middagen med Røkke og Gjelsten. Les mer

 

OL-sjef sparket etter billettjuks

Québec by (NTB-DPA): En ukrainsk OL-leder er suspendert. Volodyr Geratsjenko skal ha forsøkt å selge 100 OL-billetter på svartebørsen. Les mer