Gå til mobilutgaven
Tips oss 24 timer i døgnet på 07200!
  • Send SMS eller MMS med bilder til 07200, kodeord TIPS
  • Send epost til 07200@adresseavisen.no
  • Ring 07200 (telefonen er betjent hele døgnet)

Hver måned belønner vi det beste tipset med inntil 10.000 kroner. Alle tips blir vurdert. Du kan også benytte dette skjemaet:

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Alle innlegg blir kontrollert før publisering. Debatten er åpen kl 07 (08) - 24. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og fjerne innlegg. Ditt fulle navn må enten gå fram av epost-adressen eller oppgis som brukernavn/Facebook-profil.

Regler for debatt her på adressa.no:

  • Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å hetse eller trakassere meddebattanter.
  • Banning eller ukvemsord er ikke tillatt.
  • Vi godtar ikke rasisme, trusler eller angrep på personer eller grupper.
  • Oppfordringer til ulovlige handlinger godtas ikke.
  • Adresseavisen har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
  • Skriv kort og hold deg til saken. Vi godtar bare norsk, svensk, dansk eller engelsk tekst.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Du kan sitere korte utdrag av andre tekster eller artikler, men husk kildehenvisning.
  • Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
  • Alle innlegg blir kontrollert før de publiseres på adressa.no.
  • Innlegg med falske profiler blir fjernet.

Innlegg som bryter med våre grunnregler, blir ikke publisert. Vi forbeholder oss retten til å stenge ute debattanter som ikke overholder reglene.

forsiden / Sport / Sprek

- Æsj, tenkte Marie Nilsen (70). Så falt hun i den iskalde elva

Da Marie Nilsen gikk i fjellmassivet Okstindene, skulle hun balansere på disse bjørkestammene for å komme seg over elva. Det endte med et ufrivillig bad i det kalde vannet. (Foto: privat)

Da Marie Nilsen gikk i fjellmassivet Okstindene, skulle hun balansere på disse bjørkestammene for å komme seg over elva. Det endte med et ufrivillig bad i det kalde vannet. Foto: privat

- Æsj, tenkte Marie Nilsen (70). Så falt hun i den iskalde elva

Marie Nilsen er tilbake i Trondheim etter å ha gått Norge på langs alene. Å krysse elvene underveis ble mer dramatisk enn planlagt.

Jeg har ikke noe å ha på meg

I sin andre uke som jobbsyklist har Helen havnet midt i en fashion-krise. Den gjør at hun glemmer å ta med seg matpakka når hun sykler til jobb. Les bloggen!

Hovmod står for fall

Han trodde at han var i ganske ok form. Så tok Bjarte Rambjør Heide en O2-test. Les bloggen «Jobbsyklistene»

Nå vil kollegene bli like spreke som Torbjørn

I løpet av et år har Torbjørn Witsø blitt 30 kilo lettere. Nå inspirerer han kollegene i ISS til å trene også.

Stor interesse rundt toppturer

Timer med trening etterfulgt av et kvarter med moro er i vinden som aldri før.

- Jobbsyklist? Jeg?

Nå skal Bjarte Rambjør Heide sykle til jobben. Så enkelt. Så vanskelig. Følg «Jobbsyklistene» på Sprek.

- Skal bli Norges beste sykkelby

Trondheim kommune vil at antall sykkelturer i byen skal øke fra 40 000 i dag til 80 000 innen 2025.

Skal tråkke i vei etter helsesjekk

Helen Jøsok Gansmo (43) har lenge mistenkt at formen kunne vært bedre. Nå skal hun bli jobbsyklist for å få bedre helse.

- Nå er det ingen vei tilbake

Nå skal Helen Jøsok Gansmo sykle til jobben. Så enkelt. Så vanskelig. Følg «Jobbsyklistene» på Sprek.

Anne-Lise gikk ned 53 kilo på to år

Ga seg selv bunad i premie. 

Æsj, tenkte jeg da bjørkestammene som jeg balanserte på knakk.

Marie Nilsen
Bjørkestammene som Marie Nilsen skulle balansere på for å komme seg over den store elva knakk. - Æsj, tenkte jeg da jeg falt, sier Nilsen. (Foto: Privat)

Bjørkestammene som Marie Nilsen skulle balansere på for å komme seg over den store elva knakk. - Æsj, tenkte jeg da jeg falt, sier Nilsen. Foto: Privat

Marie Nilsen brukte 3,5 måned på turen fra Lindesnes til Nordkapp. Hun håper turen kan inspirere andre til å være fysisk aktive også. (Foto: Privat)

Marie Nilsen brukte 3,5 måned på turen fra Lindesnes til Nordkapp. Hun håper turen kan inspirere andre til å være fysisk aktive også. Foto: Privat

- Jeg møtte mange hyggelige mennesker underveis, sier Marie Nilsen. Her er hun på vei mot Kungsleden og fikk følge med to damer fra Harstad. (Foto: Privat)

- Jeg møtte mange hyggelige mennesker underveis, sier Marie Nilsen. Her er hun på vei mot Kungsleden og fikk følge med to damer fra Harstad. Foto: Privat

- Her overnatter jeg på over 1000 meter i Bjørgefjell. Her ser vi mot Kvigtinn, forteller Marie Nilsen. (Foto: privat)

- Her overnatter jeg på over 1000 meter i Bjørgefjell. Her ser vi mot Kvigtinn, forteller Marie Nilsen. Foto: privat

Mye snø i fjellet gjorde turen til Nordkapp ekstra krevende for Marie Nilsen (70). (Foto: Privat)

Mye snø i fjellet gjorde turen til Nordkapp ekstra krevende for Marie Nilsen (70). Foto: Privat

Marie Nilsen brukte 3,5 måned på turen fra Lindesnes til Nordkapp. 31. august var hun framme. Nå er hun tilbake i Trondheim, ti kilo lettere og mange opplevelser rikere. (Foto: Anne-Marit Dahl)

Marie Nilsen brukte 3,5 måned på turen fra Lindesnes til Nordkapp. 31. august var hun framme. Nå er hun tilbake i Trondheim, ti kilo lettere og mange opplevelser rikere. Foto: Anne-Marit Dahl

Hun startet fra Lindesnes 13. april og kom i mål på Nordkapp 31. august. I mai hadde hun en tur hjemmom på tre uker mens hun ventet på at snøen skulle smelte, og hun tok seg også tid til å se barnebarnet i sommer. Til sammen har hun brukt 3,5 måned på turen, og hun har gått i opptil åtte timer hver dag.

Eldste kvinne

- Det mest krevende underveis har vært snøsmeltingen i fjellet. Det var flere elver som var krevende å krysse, sier Nilsen som nå kan skrives inn som den eldste kvinnen som har gått de 2518 kilometerene fra Lindesnes til Nordkapp.

LES OGSÅ: Marie (70) går Norge på langs alene

- Jeg har møtt utrolig mange hyggelige mennesker på turen, og jeg har vært veldig heldig med været underveis. Det har ikke regnet så mye, så jeg har ikke slått opp et vått telt en eneste gang, sier Nilsen.

Vått har det likevel vært til tider. Som da hun høyst ufrivillig datt i ei elv i fjellmassivet Okstindene i Nordland. 

Hjertet i halsen

- Æsj, tenkte jeg da bjørkestammene som jeg balanserte på knakk, sier Nilsen som beholdt roen i det kalde vannet og kom seg raskt opp igjen. Inne på en turisthytte fikk hun tørket seg selv og utstyret.

- Det var mange store elver på turen, og jeg gikk med hjertet i halsen noen ganger, innrømmer hun.

I tillegg til stor vannføring i elvene, var det en utfordring å få i seg nok mat etter hvert.

- Jeg spiste havregryn til frokost laget på kaldt vann. Og til middag spiste jeg real turmat, også det laget på kaldt vann. Det går an, smiler hun.

For å bære minst mulig, lot hun primusen bli hjemme. I stedet hadde hun en plan om å tenne bål hvis hun ville koke vann. Det ble det aldri noe av.

Vil inspirere andre

For å få i seg nok mat, holdt hun seg til E6 mot slutten av turen.

- Siden mange av turisthyttene ikke er betjent, måtte jeg ha bært tungt i fjellområdene for å få med meg nok mat, sier hun.

Hun klarte likevel ikke å spise nok. 

- Jeg gikk ned ti kilo på turen, forteller den spreke pensjonisten.

Nå er hun i gang med å spise seg opp igjen. Hun fikk tur hjem fra Honningsvåg med «Midnattsol» i gave fra barna, og frokosten sammen med barn og barnebarn på Hurtigruta smakte ekstra godt.

- Jeg håper min tur kan være til inspirasjon for andre. Du skal ikke si at du er for gammel. Jeg tror på at det er bra å komme seg ut. Man trenger selvsagt ikke gå Norge på langs, men bruk kroppen din, oppfordrer hun og leger til:

- Pass på at du har på det godt skotøy. Da er det bare å gå.

 

LES FLERE SPREK-SAKER HER

 

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Alle innlegg blir kontrollert før publisering. Debatten er åpen kl 07 (08) - 24. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og fjerne innlegg. Ditt fulle navn må enten gå fram av epost-adressen eller oppgis som brukernavn/Facebook-profil. Debattregler

Disqus