Vil innføre skolepenger

Har du grønne fingre?

Hjem-redaksjonens ekspert på blomster og hage ga grønne råd i nettmøte på adressa.no. Les mer

Magisk møte i Vietnam

Storesøster rekker modig tunge, mens lillesøster titter fram bak henne. Les mer

Tuter med ulver

Langtrukne ulvehyl i nattemørket. Inne i bjørnehiet reiser en søvndrukken kjempebjørn seg bak stålgitteret. Les mer

 
Torsdag - Biff Stroganoff

Vanskelighetsgrad: Lett

Tidsforbruk: Inntil 30 min

Hvorfor brant Skistua?

Kan du kalle deg en Bymarka-kjenner? Test deg selv her. Les mer

 

Magnhild moteblogger fra Miami

Trondheimsjenta Magnhild Lauvsnes Sundland (21) har virkeliggjort drømmen om å studere mote i USA. Les mer

 

Bor i berlinerbarokk

Inne i det praktfulle bygget i Bispegaten bor spreke seniorer. Bli med inn og hils på tre av dem. Les mer

Har du grønne fingre?

Hjem-redaksjonens ekspert på blomster og hage ga grønne råd i nettmøte på adressa.no. Les mer

 

Han ser med tunga

Se hvordan den nye teknologien fungerer. Mistet synet i Irak

Kos deg med sjokomelk

- Perfekt etter trening. Les mer

 

Absolutt irsk

I dag feirer irer over hele verden St. Patrick´s day. Hvorfor ikke benytte anledningen til å prøve irsk mat og drikke? Les mer

 

Fra veskehund til vaskehund

Tv-adressa jakter på årets dyrevideo. Og den skal være din! Les mer

 

BYGLIMT

IVAR MØLSKNES presenterer Byglimt fra 2007, 2008, 2009 og 2010 Oppdateres kontinuerlig. BILDEGALLERI: Les mer

 

Mildvær og regn fra torsdag

Smeltealarm! Fra torsdag blir det mildvær, regn og snøsmelting i store deler av Trøndelag. Les mer

 

- Vi skal ta revansje

Rade Prica tar på seg skylda for Rosenborgs eneste tap i fjorårets serie. Nå lover han en fulltent gjeng på jakt etter revansje.

Les mer

Sjekk den skinka!

Gossip Boyz har hentet frem et nydelig bilde fra glemselen. Men hvem er hovedpersonen på blinkskuddet?

Les mer

Les mer på RBK.no

Se - en ekte Sandeman

Vasco Magalhaes kunne vært modell da Sandeman-logoen ble laget og firmahistorien kan mannen med den flotte profilen til fingerspissene. Les mer

 

JanOs tegninger

«På spissen» BILDEGALLERI: På spissen

 
Fremtidens studenter må betale for kunnskap hvis Høyres Studenterforbund får det som de vil. Foto: Foto: Steinar Fugelsøy

Studenter vil at studenter skal betale for høyere kvalitet på utdanningen.

Mobil: 924 34 800
Publisert: 24.11.2009 kl. 14:42
Endret: 25.11.2009 kl. 11:56

Eksperter venter at mellom 50 000 til 100 000 nye studenter vil søke seg til høyere utdanning de neste årene. Med dette som bakteppe foreslår Høyres Studenterforbund å innføre en egenbetaling for alle studenter i Norge.

Egenbetaling

- Vi vil innføre er en studieavgift, som skal innbetales etter at studiene er over. Vi mener at dagens system ikke er bærekraftig. Det kommer en stor økning i antallet studenter i årene fremover. Og med en regjering som ikke er i stand til å skaffe de midlene som er nødvendig i dag, mener vi det ikke er mulig å finansiere utdanningssektoren med mindre man innfører en form for egenbetaling, sier Sigve Reme Sand, leder i Høyres Studenterforbund.

Britisk modell

Ifølge Sand vil ikke den nye avgiften ramme studentene mens studiene pågår. Pengene skal innbetales først etter at studentene har begynt å jobbe.

- Vi ønsker oss en modell lik den som er foreslått i Storbritannia, der man betaler utelukkende basert på hva man tjener etter at man er ferdig som student. Dette betyr at hvis du ikke tjener penger, så betaler du heller ikke, sier Sand.

- For dårlig

Høyre-studentene har foreløpig ikke tallfestet avgiften. Men de ser for seg en ramme. Innenfor rammen bestemmer de ulike studiestedene selv hva de skal kreve inn i avgift, basert på hvilke økonomiske behov de har.

Med avgiften håper studentorganisasjonen å heve kvaliteten på den høyere utdanningen i Norge.

- Vi mener vi at kvaliteten i dag er for dårlig, noe som skyldes at institusjonene er underfinansiert. For å få til et ønsket kvalitetsløft, samt møte den økte tilstrømningen av nye studenter, kreves det store tilskudd, langt større en dagens. Og deler av dette løftet mener vi studentene selv må ta, mener Sand.

- Hårreisende dårlig ide

Ina Tandberg er leder i Studentenes Landsforbund. Hun har lite til overs for forslaget om skolepenger og frykter at færre vil studere hvis Høyres Studenterforbund får gehør for forslaget sitt.

- Jeg synes det er en hårreisende dårlig ide som undergraver gratisprinsippet i Norge. De foreslår i realiteten et skattetrekk for å lykkes med høyere utdanning. Man sliter allerede med å rekruttere bredt til høyere utdanning i Norge og jeg tror en slik avgift vil føre til at færre synes det er attraktivt å søke seg til høyskoler og universitet, sier Tandberg.

Stoler på staten

Tandberg føler seg nokså trygg på at fremtidens studenter vil nyte godt av et høyere utdanningstilbud i regi av staten.

- Jeg tror ikke det er behov for nye finansieringsmetoder for høyere utdanning i Norge. Det har vært en jevn økning i antallet studenter i Norge siden 1970-tallet. Dette har blitt løst ved at staten har tilført undervisningssektoren mer penger, noe jeg har tro på at de fortsatt vil gjøre, sier hun.

Tips en venn

Diskuter denne saken

Innsendt av Edvard Tallaksen, 24.11.2009 22:13:55

Merkelig at folk ikke ser at dette forslaget har blitt fremmet på grunnlag av de rød-grønnes sulteforing av høyere utdanning i Norge. Institusjonene lider allerede av prekær pengemangel og alle oppegående (kanskje ikke venstresiden) evner å se at om dette fortsetter, vil ikke disse institusjonene være i stand til å motta fremtidens studentmasse som bare øker og gi de et tilbud som står opp mot hva resten av de europeiske nasjonene gir sine studenter.

Men jeg skjønner at dette kan være vanskelig for venstresiden å svelge etter likhet er deres hellige ku.

Innsendt av Anarko-Syndikalist, 24.11.2009 21:48:57

At dette kom fra kapitalistpartiet Høyre kom ikke akkurat som noen overraskelse.

Innsendt av Kristin, 24.11.2009 21:05:54

Er det bare meg eller har Tandberg missforstaatt? Hoeyre sier de oensker en modell som Storbritania hvor man betaler mer etter som hvor mye man tjener etter man er ferdig med studiene. Hvordan kan hun ut i fra det trekke konklusjonen at det vil virke som et skattelette for de med hoeyere loenn?!

Og hvis man betaler etter hvor mye man tjener naar man er ferdig.. hvordan kan skolen da bare bli for rike pappagutter?!

Kvaliteten paa norsk undervisning er alt for daarlig i dag, og mentaliteten vaar er feil. I Norge skal alle presses inn i den middelmaadige rollen, hvor ingener smarte og flinke, og ingen er dumme. Men folk er forskjellige, de oensker forskjellige ting med livet sitt og har forskjellige evner. Vi har glemt hvorfor man tar utdanning, det er faktisk for aa faa teknologiske fremskritt og utvikling. Og dagens system oppmuntrer ikke akkurat til det. Derfor velger jeg aa studere i USA.. man betaler kanskje for det, men man faar faktisk det man betaler for..!

Innsendt av Anarko-Syndikalist, 24.11.2009 21:57:25

Man kan har like bra utdanning her i Norge som i USA. Norge er ikke noe u-land innen utdanning og USA langt fra noe paradis, som du forsøker å fremstille det. i motsetning til USA har Norge alle mer rett på lik utdanning. I USA er det de med feit bankkonto som har råd til høyere utdanning.

Innsendt av Kimi 'The ICeman' Raikkonen, 24.11.2009 23:33:01

Det er en fin ide at alle skal ha lik rett til utdanning, men mangeav dagens studenter tar det helt for gitt at de FÅR rett til å studere og komme seg greit igjennom utdanningen.

Norge har noen svært bra institusjoner, eksempelvis Gløshaugen, toppmiljøene på UiO og evt noen andre. MEN; å sammenlikne dette med Yale, MiT, HArvard, CalTech, Oxford etc etc blir altfr dumt...

Ja, vi har alle rett på utdanning i Norge - og den er helt grei den.

Men de som vil utdanne seg over mastergrad gjør det til bedre kvalitet i f.eks UK og USA (PS: ikke i Australia som mange talentløse liker..)

JA, man betaler for det, men husk kvalitet koster. Akkurat som forskjellen mellom en BMW og en Volkswagen - sånn kan man sammenlikne Norge og USA i utdanning. Den ene god og billig, den andre helt topp og dyr...

Innsendt av Stig Ødegaard, 24.11.2009 17:36:37

All utdanning skal være gratis!

Utdanning skal være for alle, uansett økonomi.

Ikke bare for noen få rike pappagutter.

Innsendt av Edvard Tallaksen, 24.11.2009 16:33:33

Som vanlig har Høyre helt rett. Universitetene fylles opp av folk som aldri burde vært der, og det skjer fordi det er gratis. Jeg vet om en hel haug med folk som studerer kun fordi de ønsker å ta del i studenttilværelsen noen år, ikke for å gjøre seg kvalifiserte til en jobb. Dette må snu!

Innsendt av Knut_, 24.11.2009 22:53:08

Så de som er stinn av penger har så mye mer å gjøre der altså?...

Morsom tankegang du har. Du lever i middelalderen med din tro om at de som har mest penger fra foreldrene er de smarteste. Det finnes da vel nok av bevis for at det slettes ikke er riktig.

Men at de tar opp studielån og bare slenger rundt om i studentverdenen i noen år, har jeg lite tro på. Lånet må nok betales tilbake en gang. I tillegg vil de ikke få omgjort deler av lånet til stipend hvis de stryker i fag. De vil da bli sittende med store lån, og etter din logikk, også ukvalifisert til en jobb. Du tror vel ikke at det er gratis å leve så lenge man studerer?... Gratis bøker osv... Hmmm... joda du skal ha poeng for fantasien din.

Sannheten er vel heller at det er folk der som har nok med penger, og har råd til å slenge rundt noen år. Altså av de som etter din logikk burde ha betalt for å studere, dvs de som egentlig er de som skal studere fordi de har råd. Slik at man kan holde almuen og fattigfolket vekk fra kunnskapen og utdanningen. Riktig så middelaldersk. Helt i tråd med vanlig høyrepolitikk.

Innsendt av joe, 24.11.2009 16:27:45

dette høresrt bra ut

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Sa han hadde spreng- stoff i bagasjen

Værnes ble evakuert etter trusler i sikkerhetskontrollen. Les mer

 

Tlf/sms/mms nr 07200, kodeord TIPS, epost: webred@adresseavisen.no

- Korte skjørt og fyll gjør jenter sårbare

Kvinner i Trondheim lærer hvordan de kan unngå voldtekt. Få tipsene her

Paralympics-gull til nordmøring

Nils-Erik Ulset ikk inn til suverent gull på 12,5 km skiskyting Les mer

Krangler om Jarstein-millioner

Skien-klubben krever flere millioner for Jarstein-overgangen til Viking. Les mer

Slik måker du taket

Stort snøfall og mildvær i vente gjør hus- og hyttetak utsatt. Se hvordan taket bør måkes. Les mer

Lionels lekegrind

Ett skudd i krysset. Ett langs bakken. En genial pasning. Kvartfinale. Barcelona - Stuttgart 4-0 (5-1 sammenlagt)

Emneord

 

Magnhild moteblogger fra Miami

Trondheimsjenta Magnhild Lauvsnes Sundland (21) har virkeliggjort drømmen om å studere mote i USA. Les mer

Eva tar en Erasmus i Amsterdam

– Folk lever liksom mer livet her, og stemningen er avslappet, sier arkitektstudenten Eva Danielsen. Les mer

 

PUB1503Dette er erasmusutveksling

Samtlige EU-27 land er med på Erasmus-ordningen. Et utvekslingsopphold kan vare fra tre til 12 måneder. Les mer

Bli med på ostejakt med Sniff

Etter at kong Harald åpnet Kunnskapsalarm i Trondheim fredag, ble rotta Sniff sluppet løs. Les mer