Profilerte stillinger

Flere studenter søker utfordringer i utlandet

Studier i utlandet lokker flere studenter enn før. Både språkunnskaper og unik fagkompetanse er viktige faktorer når studenter velger studieland. Foto: Skoglund, Unni

Nye tall fra Lånekassen viser en markant økning i antall studenter som søker seg til engelskspråklige land.

Mobil: 41254384
Publisert: 28.01.2010 kl. 19:47
Endret: 28.01.2010 kl. 19:49

- De siste oppdaterte tallene vi har fått fra Lånekassen, viser en stor økning i antall helgradsstudenter som søker seg til studier i utlandet, sier studentrådgiver i Ansa, Andreas Gjone.

Skoleåret 2008/2009 var antallet helgradsstudenter 11 994. Dette skoleåret har hele 12308 helgradsstudenter satt kursen mot nytt og ukjent land.

Engelskspråklige land

- Dette gir en økning på ca 300 studenter fra i fjor.

Økningen er størst i de engelskspråklige landene og i Danmark.

1120 helgradsstudenter studerer i Australia i år og de mest populære studieretningene er økonomis- administrative fag, journalistikk og mediefag, og kunstfag. I Storbritannia er det i år så mange som 3047 helgradsstudenter. Også her er økonomisk-administrative fag den mest populære studieretningen, med samfunnsfag på en god andreplass.

Det har vært en nedgang i søkingen til ikke-engelskspråklige land. Årsaken til dette mener Gjone er mangelen på språkkunnskap utenom engelsk.

Økt studentmasse

- Årsaken til økningen er sammensatt, men en del av årsaken kommer nok som et resultat av den økte studentmassen. Fra og med i år og de neste fire årene fremover, er det spådd at Norge vil få ti tusen nye studenter hvert år. Dette forplanter seg til antallet utenlandsstudenter også.

I tillegg mener Gjone at Ansas utstrakte informasjonsarbeid og opplæring av rådgivere har vært en viktig bidragsyter i rekrutteringen av utenlandsstudenter.

Bedre lønn

- Det er viktig å gjøre studentene klare over muligheten de har til å få en unik utdanning i et annet land. De får blant annet studere på et annet språk og får andre faglige perspektiver enn de ville fått her hjemme.

Gjone er også opptatt av studentenes fremtidsutsikter.

- Det er gjort undersøkelser som viser at det generelt kan ta litt lengre tid for utenlandsstudenter å få jobb når de kommer hjem, enn for studenter som tar hele studieløpet i Norge. Likevel viser det seg at utenlandsstudentene generelt ender opp med bedre lønn.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

RBK må kutte mer enn planlagt

Trond Alstad mener kutt på 30 millioner kroner neppe er nok. Les mer

 

Lei av at fulle folk urinerer på gata

Natteravnene i Midtbyen må vaske bort urin fra skoene når de kommer hjem. Les mer

Fikk elg i frontruta

To ble sendt til legevakta. Les mer

Femundløpet

Kald fisk i 40 minus

Robert Sørlie passer på å ikke kjøre for hardt i sprengkulda. Les mer

Emneord

- Plutselig så vi et elghode stikke opp

Kompisgjeng på snøskutertur fikk seg en spesiell overraskelse. Foto: Kim Tomasson Se mer

 
 

- Smarttelefon gjør fore- lesningene morsommere

Nytt system lar studentene delta mer aktivt i undervisningen. Les mer

 

Tobias lever på mat fra konteinere

Nordmenn kaster en fjerdedel av sin spiselige mat. Tobias spiser det som blir kastet. Se video fra konteiner-jakten

Hvor skjedde dette forliset?

Fulgte du med i nyhetene sist uke? Les mer

 

Nå er lillebror størst

TØH Sportsklubb vippet NTNUI av tronen som «Klubben i mitt hjerte». Les mer

Hvor skjedde dette?

Test deg selv i «Fem rette». Les mer