Etter at kong Harald åpnet Kunnskapsalarm i Trondheim fredag, ble rotta Sniff sluppet løs.
Endret: 15.03.2010 kl. 13:04
Sniff har hovedrollen i et dataspill der man lærer et og annet om hjerneforskning.
Spillet heter Lab'yrinten der Sniff i NTNUs tjeneste er på evig jakt etter en svær ost. For å få tak i osten trengs en nøkkel - og den må selvfølgelig fortjenes.
Når rotta kommer på vidvanke får den hjelp av den hvithårete professoren Leif Henry.
Hjerneforskere
Tanken bak spillet er at det skal pirre til nysgjerrighet rundt forskning og hjerneforskning spesielt.
LES OGSÅ: Kongen hyllet Trondheims vise menn
Utgangspunktet er forskningsmiljøet rundt May-Britt og Edvard Moser. Det er faglige oppdagelser gjort ved deres laboratorium som hjelper Sniff til å orientere seg i labyrinten.
Laget av Trondheims-firma
Lab'yrinten er laget av trondheimsfirmaet TerraVision og Håkon Fyhn har designet Sniff.
Spillet kan spilles via Vitenskapsmuseets hjemmeside www.vitenskapsmuseet.no
Diskuter denne saken
Innsendt av Daniel Ervik, 13.03.2010 12:47:18
Det er et greit spill, men forstår emda ikke hva det har med vitenskap å gjøre utenom utseendet. Det er ingen form for vitenskapelige spørsmål eller plot. "Løp, plukk smultringer, hent keycard, og sett det inn i osterommet".
Innsendt av codewhip, 14.03.2010 19:04:14
Hvis du trykker space/mellomrom mens du spiller, får du en forklaring på hvorfor du ser det du ser i kartet.
Tips: Bytt (med tasten M) til f.eks. kantceller, for å få øye på hull og vegger.Ellers vil nok en tur i utstillingen på Vitenskapsmuseet forklare enda mer om hva som er sammenhengen mellom spillet og et av Norges kanskje fremste forskningsmiljø.Innsendt av |-|/-\\/\/|<, 13.03.2010 10:53:45
Kan Pixar saksøke TerraVision for dette?
Innsendt av Pixar-fan, 13.03.2010 14:01:02
Plagiat av hva da?
Innsendt av cheezy, 13.03.2010 23:17:41
Ratatouille
sjekk ut IMDB sine sider .com/title/tt0382932/God film forsåvidt å den ligner nesten vel mye for min del å, men uten å se hvorfor det skal kvalifiseres som plagiat så har jeg ikke så mye å si. Men trolig så vil jeg neppe kalle det plagiat da jeg tviler på at figuren brukes som et hån til filmen men heller positivt for å fremme kunnskap
