Profilerte stillinger

Halvering av antall juksesaker

Nye kontrollverktøy har ført til at flere tas for juks, mener studieavdelingen ved NTNU. Foto: Dan Ågren

NTNU har intensivert kontrollene på eksamen.

Mobil: 988 14 501
Publisert: 18.01.2012 kl. 18:50
Endret: 18.01.2012 kl. 18:52

I 2010 ble det gjort 22 vedtak i klagenemnda om juks ved NTNU. Så langt ligger det an til at antallet juksesaker i fjor blir halvparten så mange for 2011, skriver Universitetsavisa.

Endelig tall for 2011 er ikke klart før i slutten av måneden, men så langt er det gjort 11 vedtak.

LES OGSÅ: Sju tatt ved juks ved NTNU

Nytt kontrollverktøy

- Nedgangen kan delvis skyldes en mer intensiv kontroll i forhold til skoleeksamenene de senere årene. Spesielt gjelder dette kontroll med formelsamlinger, med lapper og notater inni. Det har i alle fall ikke vært avslørt tilfeller med denne typen juks i 2011, sier juridisk rådgiver Anne Marie Snekvik til Universitetsavisa.

Høsten 2009 ble det nytt plagieringsverktøyet utprøvd for første gang ved eksamen på NTNU. Verktøyet identifiserer sammenhengende tekst gjennom nettsøk. Dette førte til at man fikk flere avsløringer av juks på elektroniske besvarelser i 2010.

LES OGSÅ: Fusker med internett og mobil på eksamen

Mørketall

Selv om det er et svært lite antall av studentene som avlegger eksamen som blir tatt for juks, antar man at mørketallene er store.

En spørreundersøkelse utført av Sentio på oppdrag for studentavisen Universitas og Norsk studentorganisasjon fra sist høst viste at tre prosent av studentene svarte at de hadde jukset på eksamen.

Ifølge Studieavdelingen på NTNU avlegges det omkring 60 000 enkelteksamener per semester blant de om lag 20 000 studentene. Hvor mange av disse som har fusket uten å ha blitt tatt vet man ikke.

Diskuter denne saken

Innsendt av Tobbe, 19.01.2012 15:45:06

Har studert ved NTNU i noen år, og har aldri juksa, men tror nok det er en del mørketall der dessverre. Så lenge man får gå alene inn på do åpner det seg drøssevis med mulighter for juks, og det er nok her mesteparten skjer i forhold til jukselapper, mobiltelefon osv.. Selv bruker jeg å skynde meg når jeg er på do under eksamen, så vaktene ikke skal tro jeg fusker :)

Innsendt av Kire, 18.01.2012 19:42:04

Husker under Mattematikk eksamen i 2008 ved høyskolen jeg gikk på, så var det "topp elevene" fra forrige semester som blei busta. 7 studenter hadde tatt ut sider fra matteboka (åpen bok eksamen) og printa ut sider som lignet på de i boka, og satt dem in.. disse inneholdt løsningsforslag på de siste 6 eksamene.

eneste grunnen til at de blei tatt var at de viste feil sidenummer =S 100-200-150-300 elns.. yay!

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Emneord

Sorg på Lerkendal

Det var sorgtung stemning på Lerkendal etter at Knut Torbjørn Eggens død ble kjent. Se mer

 
 

Blir sultne på psykologi av sex og sånn

Psykologisk institutt går nye veier for å kapre studenter. Les mer

 

Bygger racerbil på NTNU

Bilen skal klare 0 til 100 km/t på 3,5 sekunder og studentene håper på å vinne internasjonalt løp. Se video

Fikk «pimpet» hybelen

Se hvordan det ble hos Ingrid etter at hun vant «Pimp min hybel» Les mer

 

Trygderåd til studentene

Thomas Seltzer delte sine råd for studenter da han og resten av Trygdekontoret stoppet i Trondheim. Les mer

- På utkikk etter kjekke studenter

Fant tonen på næringslivsdagen på NTNU. Les mer