Profilerte stillinger

Betaler ølen via armbånd

NTNU-studentene Odin Standal og Dag Christoffersen har utviklet et nytt betalingsmiddel som prøves ut under Uka.

ANN-INGER BORSTAD
Publisert: 17.10.2005 kl. 12:36
Endret: 19.10.2005 kl. 10:45

- Du kan sette inn inntil 1000 kroner på armbåndet, som erstatter kontanter, forteller Odin Standal.

Sammen med Dag Christoffersen har han utviklet programvaren som gjør det mulig for rotekopper å holde bedre orden på pengene sine. Armbåndet føres over en sensor, og beløpet trekkes. Og skulle du miste båndet, kan det sperres.

Samarbeidsprosjekt

Det nye betalingsmidlet er utviklet i samarbeid med Accenture, DnB Nor og Uka. Foreløpig prøves det ut på studenter og kan brukes på alle Samfundet-barene, unntatt Selskapssiden. 100 armbånd er delt ut. Ukas reklamesjef Karsten Vatn utelukker ikke at armbåndet vil tas i bruk på Samfundet også etter uka, men sier prøveprosjektet må evalueres først.

Armbåndet er basert på en allerede kjent teknologi, såkalt RFID (radio frequency identification), som også benyttes i skikort og køfribrikker. Her gjør radiobølger det mulig å identifisere objekter trådløst.

- Sikkerheten er blitt bedre, og brikkene er blitt billigere og lettere, sier Standal.

Tilbakemeldinger fra studentene så langt tyder på at prototypen er enkelt å bruke, men at det kan være noe tungvint å opprette en konto før armbåndet tas i bruk.

Sikret seg jobb

Odin Standal og Dag Christoffersen går i 5. klasse ved siv. ing-studiene datateknikk og kommunikasjonsteknologi. De utviklet armbåndet under sommerjobb i Accenture og nå har de begge fast jobb i selskapet.

- Vi fikk fast jobb over et intervju i Dagens Næringsliv, og ble ganske happy, sier Standal.

Diskuter denne saken

Innsendt av roger hurum, 17.10.2005 23:12:21

dette er å ta et steg tilbake i den teknologiske verden. skal ikke være nødvendig å måtte gå med en klokke for at noe skal registreres. en micro chip under handa for holde

Innsendt av Eirik Brandsegg, 18.10.2005 09:20:32

ser for meg at du kan ta en microchip, så kan du bli overvåka 24/7 uten at du vet det... jeg foretrekker heller kontanter !!

Innsendt av Vidar Utdahl, 17.10.2005 15:31:59

Har mistet begge hendene i en arbeidsulykke for fem-seks år siden.

Er veldig glad i øl, men hvordan skal jeg nå få betalt når man skal ha armbånd?

Innsendt av Tull Ball, 17.10.2005 21:12:49

Hvordan drikke øl uten hender?

Innsendt av Magnus Storli, 17.10.2005 16:40:14

Man må jo ikke ha armbåndet rundt armen, kan nok brukes på andre måter også. I likhet med klokker det, man MÅ ikke ha armbåndsuret på hånda.

Innsendt av Kim Bo, 17.10.2005 20:52:24

Skulle vi utviklet alt med tanke på folk uten hender hadde vi ikke kommet langt her i verden! :)

Innsendt av Vidar Utdahl, 18.10.2005 12:44:45

Svært mange gode oppfinnelser har blitt gjort for at noen mangler en hånd eller fot.

Tenk bare på automatgiret i en bil.

Det ble laget for at sønnen til oppfinneren Georg Duncan manglet venstre fot.

I dag er det stort sett folk med to føttr som drar nytte av automatgir.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
En øl, takk. De nye betalingsarmbåndene testes ut under Uka.

Skolebuss veltet i Stjørdal

En buss med 20 skolebarn skled av veien i Lånke. Ingen av passasjerene kom til skade. Se mer

 
 

Student døde etter trening i Trondheim

En mann falt om i Idrettsbygget Gløshaugen forrige onsdag. Ansatt etterlyser førstehjelpskurs etter dødsfallet. Les mer

 

- Ganske begredelig egentlig

Student-TV testet fire av Trondheims studentkantiner. Sjekk hvordan det gikk. Tester studentkantiner

 

- Smarttelefon gjør fore- lesningene morsommere

Nytt system lar studentene delta mer aktivt i undervisningen. Les mer

Tobias lever på mat fra konteinere

Nordmenn kaster en fjerdedel av sin spiselige mat. Tobias spiser det som blir kastet. Se video fra konteiner-jakten