Ikke som studenter flest

Har du grønne fingre?

Hjem-redaksjonens ekspert på blomster og hage ga grønne råd i nettmøte på adressa.no. Les mer

Magisk møte i Vietnam

Storesøster rekker modig tunge, mens lillesøster titter fram bak henne. Jentene er sprudlende, skeptiske og nysgjerrige på en gang. De gir oss den absolutt sterkeste opplevelsen på vår tre uker lange reise i Vietnam. Les mer

Tuter med ulver

Langtrukne ulvehyl i nattemørket. Inne i bjørnehiet reiser en søvndrukken kjempebjørn seg bak stålgitteret. Går det an å sove i et slikt nabolag? Les mer

 
Onsdag - Ørret i basilikumsaus

Vanskelighetsgrad: Lett

Tidsforbruk: Inntil 20 min

Vinn billetter og festivalpass til Kosmorama

Er du glad i film, har du nå alle tiders sjanse til å vinne kinobilletter, festivalpass eller t-skjorte til filmfestivalen Kosmorama i Trondheim 11-16. mars. Ta vår daglige filmquiz

 

Magnhild moteblogger fra Miami

Trondheimsjenta Magnhild Lauvsnes Sundland (21) har virkeliggjort drømmen om å studere mote i USA. Les mer

 

Bor i berlinerbarokk

Inne i det praktfulle bygget i Bispegaten bor spreke seniorer. Bli med inn og hils på tre av dem. Les mer

Har du grønne fingre?

Hjem-redaksjonens ekspert på blomster og hage ga grønne råd i nettmøte på adressa.no. Les mer

 

Han ser med tunga

Se hvordan den nye teknologien fungerer. Mistet synet i Irak

Kos deg med sjokomelk

- Perfekt etter trening. Les mer

 

Urtemedisin

Grønn var kanskje ikke vår barndoms curry. Fra nå av, derimot¿ Les mer

 

Bli med på en snurr!

Bli med opp i Tyholttårnet og se hele Trondheim på ett minutt. Timelapse-video

 

BYGLIMT

IVAR MØLSKNES presenterer Byglimt fra 2007, 2008, 2009 og 2010 Oppdateres kontinuerlig. BILDEGALLERI: Les mer

 

Mildvær og regn fra torsdag

Smeltealarm! Fra torsdag blir det mildvær, regn og snøsmelting i store deler av Trøndelag. Les mer

 

Sjekk den skinka!

Gossip Boyz har hentet frem et nydelig bilde fra glemselen. Men hvem er hovedpersonen på blinkskuddet?

Les mer

Lover gull og grønne baner

Snøvær og vinter preget helgens serieåpning, og på Lerkendal snør det tjukt. Hvordan er egentlig gresset?

Les mer

Les mer på RBK.no

Se - en ekte Sandeman

Vasco Magalhaes kunne vært modell da Sandeman-logoen ble laget og firmahistorien kan mannen med den flotte profilen til fingerspissene. Les mer

 

JanOs tegninger

«På spissen» BILDEGALLERI: På spissen

 
STUD MAG Undersøkelsen viser at juss studentene skiller seg ut som de både jobber og studerer mest. De er de mest velstående,aktive, men ikke hundre prosent fornøyd med studiet. De skiller seg fra studentmassen på flere vesentlige måter. Her ser vi jusstudentene Jeanette Rognstad Munkelien (f.v), Sigurd K. Berg og Aksel E. Hillestad. Foto: JON HAUGE

De studerer og jobber mest. Karakterpresset er knallhardt. Jusstudentene i Oslo er ikke helt som studenter flest.

LIV BERIT TESSEM
Publisert: 28.02.2008 kl. 10:36
Endret: 04.03.2008 kl. 08:17

Det juridiske fakultetet ved Universitetet i Oslo (UiO) er det største i Norge med 4000 studenter. Det er en studentfabrikk som kverner ut 295 mastergrader i semesteret. Jusstudenten er rimelig i drift for universitetet, koster knapt 37.000 kroner i løpet av sin studietid i motsetning til odontologistudenten, som det investeres 360.000 kroner i før hun slipper løs på tanngarden til folk.

- Vi er opptatt av rettssikkerheten, det er viktig å sørge for at studietilbudet ved UiO oppleves som et faglig, godt studium til tross for innsparinger, sier Aksel E. Hillestad (25) Oslo, 4. avdeling.

Lesing og eksamensangst

Studentene, som søker seg til jusstudiet, må ha gode karakterer for å gå opp trappene til de ærverdige, gamle bygningene til Universitetet i Oslo. Men selv de fra før skoleflinke jusstudentene opplever at eksamenspresset kan bli i tøffeste laget.

Norfaktaundersøkelsen forteller at nesten 75 prosent har hatt eksamensangst. Undersøkelsen viser også 41 prosent av jusstudentene leste mellom 15 til 29 timer i uken, mens 23 prosent brukte mellom 30 til 39 timer i uken.

- Jusstudentene er de eneste studentene jeg vet om som har stilt krav om lengre åpningstid på lesesalen, sier Sigurd K. Berg (26).

Konkurranse

Det er mang en student som har latt hodet hvile og falt i søvn på de myke sidene i Norges Lover.

- Kjøpsloven er særlig behagelig, sier Jeanette Rognstad Munkelien. 22-åringen fra Gjøvik var i utgangspunktet skeptisk til å starte på jusstudiet. Hun trodde fakultetet var fullt av unge menn med store ambisjoner om lønn og status. De finnes, men nå er 60 prosent av studentene kvinner.

- Det er et svært konkurranseorientert miljø fordi det er karakterene som avgjør hvem som får de mest ettertraktede advokatjobbene. For å komme inn i velrenommerte advokatfirmaene kreves det gode karakterer. En karriere innen rettsapparatet som dommer, eller hos Regjeringsadvokaten, krever også mange A-er, sier Hillestad.

Også idealister

Men ikke alle jusstudenter har karriere og kroner i blikket. Mange satser på en jobb i forvaltningen eller i organisasjoner.

- Vi føler vi har mange muligheter, sier Sigurd K. Berg, som selv er odelsgutt og skal overta farsgården i Flå i Hallingdal.

Studiet er hardt, men studentene har nesten like lange sosiale tradisjoner som det snart 200 år gamle Universitetet i Oslo.

- Mange som går ut, både med og uten toppkarakterer, sier at de aldri hadde holdt ut hvis det ikke hadde vært for mulighetene til å koble av i de sosiale studentforeningene.

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Kommunetoppene tiet om sex-overgrep

Psykisk utviklingshemmede Nina ble misbrukt av arbeidslederen, gravid, tvunget til abort - og sterilsert. Les mer

 

Har du opplysninger?

Tlf/sms/mms nr 07200, kodeord TIPS, epost: webred@adresseavisen.no

– Gjemte opplysninger kunne frifunnet Quick

Tretten permer med etterforskningsmateriale om drapsdømte Thomas Quick er gjemt bort på politihuset i Sundsvall, ifølge SVT-journalist. Les mer

 

Gjenoppbygging i Haiti kan koste 11,5 milliarder

Myndighetene i Haiti har lagt fram utkast til en omfattende plan for gjenoppbygging. Les mer

Vrak bilen nå!

Skal du kvitte deg med den gamle bilen? Vrak nå, og spar tusenlapper. Les mer

Pågrepet mistenkt for kortsvindel

- Kjøpte varer og leverte inn rett etterpå. Les mer

Aksel E. Hillestad, Sigurd K. Berg og Jeanette Rognstad Munkelien liker godt at studiestedet er midt på Karl Johan. Foto: JON HAUGE
Foto: ADRESSEAVISEN GRAFIKK

Jus landet rundt

Oslo

UiO tar opp 295 studenter hvert semester.

Poengkrav 2007: 52.9 (vår), 56.0 (høst)

Forelesninger og kurs, men kun kurset i etikk, veiledning til masteroppgave og eksamen har oppmøteplikt. Første året har mange kurs og tett oppfølging, senere er studiet svært selvstendig. Seks timers skriftlig eksamen en gang i året, strekker seg over to dager.

Bergen

UiB tar opp 350 studenter hver høst

Poengkrav 2007: 52.8

Mange kurs med pliktig oppmøte, flere obligatoriske oppgaveinnleveringer, flere typer eksamensformer.

Tromsø

UiT tar opp 100 studenter hver høst

Poengkrav 2007: 51.9

Kurs og forelesninger stort sett frivillig. Pliktig kurs i etikk og praksisperiode på fire uker, ulike typer eksamensformer.

Folkeuniversitetet

I tillegg kan en ta jusskurs ved flere av lokalavdelingene til Folkeuniversitet. Eksamen avlegges som privatist ved UiO, gebyr 6000 kr pr. eksamen.

Magnhild moteblogger fra Miami

Trondheimsjenta Magnhild Lauvsnes Sundland (21) har virkeliggjort drømmen om å studere mote i USA. Les mer

 

Eva tar en Erasmus i Amsterdam

– Folk lever liksom mer livet her, og stemningen er avslappet, sier arkitektstudenten Eva Danielsen. Les mer

PUB1503Dette er erasmusutveksling

Samtlige EU-27 land er med på Erasmus-ordningen. Et utvekslingsopphold kan vare fra tre til 12 måneder. Les mer

 

Kortere vei fra klasserom til karriere

Papir og blyant er uunnværlig for illustratørstudentene, men også en ku i plast kan sette fart på karrieren. Les mer

Se, de snakker mandarin!

Denne gjengen må lære 500 tegn på et semester. Da er det godt å ha en kinesisk lærer ved sin side. Les mer

 

Magnhild moteblogger fra Miami

Trondheimsjenta Magnhild Lauvsnes Sundland (21) har virkeliggjort drømmen om å studere mote i USA. Les mer

 

Eva tar en Erasmus i Amsterdam

– Folk lever liksom mer livet her, og stemningen er avslappet, sier arkitektstudenten Eva Danielsen. Les mer

PUB1503Dette er erasmusutveksling

Samtlige EU-27 land er med på Erasmus-ordningen. Et utvekslingsopphold kan vare fra tre til 12 måneder. Les mer

 

Bli med på ostejakt med Sniff

Etter at kong Harald åpnet Kunnskapsalarm i Trondheim fredag, ble rotta Sniff sluppet løs. Les mer

Kortere vei fra klasserom til karriere

Papir og blyant er uunnværlig for illustratørstudentene, men også en ku i plast kan sette fart på karrieren. Les mer