Profilerte stillinger

NHO: - Kom dere ut

Det er dyrt å være norsk student i utlandet, men detlønner seg fordi man får unik utdanning og unik kunnskap. De er også ettertraktet i næringslivet. Her er studenter samlet utenfor School of Orientel and African Studies. Foto: JON HAUGE

Kom dere ut. Lær språk og kultur. Skaff dere et internasjonalt nettverk. Rådene kommer fra Næringslivets Hovedorganisasjon, NHO.

LIV BERIT TESSEM og KARI HOVDE
Publisert: 28.02.2008 kl. 11:51
Endret: 04.03.2008 kl. 07:32

- Norge har stort behov for arbeidstakere som har erfaring fra utlandet. Internasjonal erfaring er veldig viktig for norske bedrifter, fordi det viser at man er i stand til å operere i en global verden, sier Sigrun Vågeng, direktør for arbeidsliv i NHO.

Flere språk. Engelsk er viktig for alle bedrifter som handler med utlandet, men ifølge Vågeng er det svært bra å beherske mer enn ett fremmedspråk.

- Språk blir viktigere og viktigere, bare det å reise ut et halvår et fint. Men jeg vil oppfordre alle til å tenke seg godt om, man trenger ikke å dra til Spania fordi alle andre gjør det. Vi har et stort behov for folk som kan tysk.

Vågeng er opptatt av den kulturelle bagasjen man har med seg hjem etter studier i utlandet. Ved å bo i et fremmed land får man helt andre inntrykk enn hjemme i Norge.

- Høy kvalitet

- Det finnes fremragende universiteter i andre land, og kvaliteten på utdannelsen kan være langt høyere enn den man får i Norge. Det setter også norske arbeidsgivere stor pris på.

Hun tror ikke at det er vanskeligere for utlandsstudenter å få jobb i gamlelandet etterpå.

- Det kan kanskje være litt tregere å få første jobb, men generelt er studier i utlandet et ekstra pluss, hevder Sigrun Vågeng.

Trygghetsorienterte «bønder»

Karrièreveileder Thorleif Solstad i Solstad & Partners mener imidlertid at utenlandsstudier ikke er helt uproblematisk. Det kan være vanskeligere å kapre drømmejobben her hjemme enn det NHO antyder. Norske arbeidsgivere søker det trygge og velkjente når de skal ansette folk - ikke det eksotiske og spennende.

- Det at nordmenn er åpne og har høy takhøyde er bare tull. Har du studert ved BI eller Norges Handelshøyskole havner du langt høyere på søkerlista enn den som har master fra Bangkok. Husk at nordmenn er en gjeng med bønder som frykter det fremmede og ukjente. Ideen om at vi er blitt så globaliserte, er helt feil, hevder Solstad.

- Tydeliggjør kompetanse

Han råder jobbsøkere som har studert utenlands til å markedsføre seg selv i mye sterkere grad:

- Du må være mye mer aktiv når du søker. I CV-en bør du sende med et faktaark der du forteller den potensielle arbeidsgiveren hva du har lært og tydeliggjør hvorfor bedriften har behov for akkurat din utdanning og kompetanse. Du må gjøre din utdanning trygg og sikker for arbeidsgiveren - ikke bare eksotisk og spennende, sier Solstad.

- Viser selvstendighet

Gisle Hellsten, leder ved Karrieresenteret ved Universitetet i Oslo mener også at utenlandsstudier tar seg bra ut på CV-en:

- Du viser at du er selvstendig og tilpasningsdyktig. Velger man å studere i et eksotisk land, viser det også at du tør å gå inn i det ukjente.

Diskuter denne saken

Innsendt av Elisabeth , 18.02.2010 00:05:55

Jeg tok et av mine fem år med høyere utdanning i Midtøsten. Dette åpnet døren til drømmejobben etter endt studium. Jeg gikk foran andre "mer kvalifiserte" søkere nettopp på grunn av dette, og anbefaler alle å gjøre det samme. Men det er viktig å ikke reise ut på måfå, men å være strategisk i valg av land, kultur, språk og studium. Velger du noe du engasjerer deg for, og liker å holde på med, samtidig som det henger sammen med din framtidige karriere, VIL det åpne dører. Vi trenger internasjonal kompetanse i de fleste jobber i dag. Personlig vil jeg si at mitt år i Midtøsten var mer verdifullt en summen av de fire andre til sammen. Reis ut! Følg drømmene dine, så får du også jobber der du kan holde på med det som gir deg engasjement og glød. Nå, snart seks år etter, vil jeg si at det å reise ut var et av de klokeste valgene jeg har gjort. Jeg bruker fortsatt lærdommen fra det året, og har en kompetanse jeg ikke kunne ha fått her hjemme.

Innsendt av Pelles Bøljeband, 04.03.2008 11:56:45

Jeg er meget høyt utdannet og jobber i Norge, og vil si følgende:

I de fleste yrker i Norge får du jobb på bekjentskap, og lønnes ut ifra eksamensår uavhengig av hvor flink du er. Jeg har selv også hørt skepsisen de som lyser ut jobber har til utlendingske søkere. Da er det faktisk ikke rart at studentene ikke gidder å reise ut- de har jo ingenting å vinne på det: de får mindre norske kontakter(det er det som teller) mot at de kanskje får en ekstra kompetanse som en arbeidsgiver kanskje sier han setter pris på, men som han ikke er villig til å betale for. Studenter:Bli hjemme, Arbeidgivere: skjerp dere.

Innsendt av Fornoeyd utenlandsstudent, 04.03.2008 15:49:56

Jeg tok bachelorgraden min i Storbritannia, og til hoesten har jeg fullfoert mastergraden min i samme land. Da reiser jeg tilbake til Norge - og jobb er allerede i boks. Jeg fikk kontakt med bedriften som har ansatt meg for flere aar siden, da jeg hadde utplassering der. Baade jeg og andre nordmenn jeg har studert med har til stadighet hoert at det ville bli vanskelig for oss utenlandsstudenter aa faa jobb hjemme i Norge - men for de fleste av oss har slike utsagn vist seg aa vaere kun skremselspropaganda. Etter naermere fem aar i utlandet returnerer jeg til Norge med en utdannelse fra et av verdens ledende universitet, jeg har opparbeidet meg et nettverk som inkluderer noen av verdens ledende akademikere (samt medstudenter fra hele verden) og jeg snakker og skriver engelsk flytende. Jeg har ogsaa laert meg aa se Norge fra et annet perspektiv. Saa: studenter - kom dere ut (du faar droemmejobben hvis du jobber for det), arbeidsgivere - skjerp dere.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Arbeidsulykke på Kværner Verdal

Kvinne meget alvorlig skadd

Tre personer falt 35 meter ned fra lift. Les mer

 

Hvilken av disse inneholder mest fisk?

Mye makrell eller mye tomat? Fiskeinnholdet varierer sterkt. Les mer

 

Relaterte artikler

Det er dyrt å være norsk student i utlandet, men detlønner seg fordi man får unik utdanning og unik kunnskap. De er også ettertraktet i næringslivet. Språket er viktig Vi møtte studenten Hilde Holta Groven som studerer ved London College of Fashion. Foto: JON HAUGE

Skolebuss veltet i Stjørdal

En buss med 20 skolebarn skled av veien i Lånke. Ingen av passasjerene kom til skade. Se mer

 
 

Magnhild moteblogger fra Miami

Trondheimsjenta Magnhild Lauvsnes Sundland (21) har virkeliggjort drømmen om å studere mote i USA. Les mer

 

Eva tar en Erasmus i Amsterdam

– Folk lever liksom mer livet her, og stemningen er avslappet, sier arkitektstudenten Eva Danielsen. Les mer

PUB1503Dette er erasmusutveksling

Samtlige EU-27 land er med på Erasmus-ordningen. Et utvekslingsopphold kan vare fra tre til 12 måneder. Les mer

 

Kortere vei fra klasserom til karriere

Papir og blyant er uunnværlig for illustratørstudentene, men også en ku i plast kan sette fart på karrieren. Les mer

Se, de snakker mandarin!

Denne gjengen må lære 500 tegn på et semester. Da er det godt å ha en kinesisk lærer ved sin side. Les mer

 

Student døde etter trening i Trondheim

En mann falt om i Idrettsbygget Gløshaugen forrige onsdag. Ansatt etterlyser førstehjelpskurs etter dødsfallet. Les mer

 

- Ganske begredelig egentlig

Student-TV testet fire av Trondheims studentkantiner. Sjekk hvordan det gikk. Tester studentkantiner

 

- Smarttelefon gjør fore- lesningene morsommere

Nytt system lar studentene delta mer aktivt i undervisningen. Les mer

Tobias lever på mat fra konteinere

Nordmenn kaster en fjerdedel av sin spiselige mat. Tobias spiser det som blir kastet. Se video fra konteiner-jakten