Støvelvær hele uka

Du kan bare beholde støvlene på denne uka. Det blir vått og nedbørrikt i hele Trøndelag. Foto: Christian Thomassen

På med støvler og regntøy! Etter en tørr vinter vil det bøtte ned med nedbør i Trøndelag denne uken.

Mobil: 951 98 659
Publisert: 08.03.2010 kl. 11:47
Endret: 08.03.2010 kl. 14:09

Dersom prognosene stemmer, vil det komme like mye nedbør på fem dager som på hele februar og halve januar til sammen!

Prognosene fram til fredag viser mellom 55 og 60 millimeter på de mest nedbørrike stedene.

LES OGSÅ: Ny mild dag på kysten

LES OGSÅ: 20 centimeter snø rant bort

Få de siste værnyhetene - følg VærTorsten på Twitter

Sjekk været der du er

Mest regn, litt snø og sludd

Mesteparten av nedbøren vil komme som regn, men i ettermiddag og kveld og på fredag vil det komme snøbygger også i lavlandet.

Varselet viser at den våteste dagen blir onsdag med nærmere 20 millimeter regn.

Fare for oversvømmelser

Nedbør, snøsmelting og tilstoppede sluk og avløp kan føre til oversvømmelser flere steder.

Mildværet vil også lokalt gi svært glatte veier og fortau. Det er all grunn til å vise forsiktighet og sørge for god strøing.

Kombinasjonen av et høytrykk over Storbritannia og et lavtrykk i Barensthavet gir Midt-Norge en uke preget av mildvær, kuling og regn.

Sju-åtte plussgrader på onsdag

Fra i formiddag blir det forbigående noe kaldere når vinden dreier på nordvest. Det betyr at nedbøren går over fra regn til sludd- og snøbyger også i lavlandet.

Etter en frostnatt, kommer mildværet tilbake for fullt igjen i morgen. På onsdag blir det betydelig mildere, særlig om natten. Dagtemperaturen komme opp i sju-åtte plussgrader.

Kaldere fra fredag

Temperaturene synker på nytt i løpet av fredagen og natt til lørdag. På lørdag viser foreløpige prognoser store mengder snø. Resten av helgen blir preget av skyet oppholdsvær og en ny runde med kuldegrader om natten og morgenen.

I neste uke blir det både snø og sol. Temperaturene vil ligge mellom to og seks minusgrader om natten, og i underkant av fem grader på dagtid.

Prognosene for neste helg viser en ny rest med vinterkulde om nettene. Mot slutten av 15 dagers-perioden kan det bli ned i sju-åtte minusgrader også i lavlandet.

15 dagers-varselet

Her er varselet for de neste 15 dagene (prognosene fra og med 15. mars er usikre(:

I dag: Nordvestlig liten kuling 12, stiv kuling 15 på kysten av Nord-Trøndelag, i ettermiddag minking til frisk bris 10. Sluddbyger og snøbyger. Økende snøskredfare på grunn av stigende temperatur og nedbør. – 2 til + 4 grader.

I morgen: Vestlig frisk bris 10. Litt sludd og snø. Om formiddagen økning sørvestlig stiv kuling 15 på kysten. Etter hvert regn, som snø og sludd i høyereliggende strøk. – 4 til + 6 grader.

Onsdag 10. mars: Sørvestlig bris, liten kuling 12 utsatte steder, stiv og til dels sterk kuling 20 på kysten. Regn og yr, snø over 600-800 meter. Betydelig stigende temperatur, særlig om natten. 3 – 8 grader.

Torsdag 11. mars: Vestlig frisk bris, på kysten sørvestlig kuling. Regn, snø i fjellet. Fra om kvelden overgang til nordlig frisk bris. Snøbyger. Litt lavere temperatur. 2 – 7 grader.

Fredag 12. mars: Nordvestlig bris, kuling utsatte steder. Snøbyger. Betydelig kaldere, særlig om natten. – 4 til + 4 grader.

Lørdag 13. mars: Kraftig snøfall. Uendret temperatur om natten, litt kaldere på dagtid. – 4 til + 2 grader.

Søndag 14. mars: Skyet. Uendret temperatur. – 4 til + 2 grader.

Mandag 15. mars: Perioder med våt snø. – 4 til + 4 grader.

Tirsdag 16. mars: For det meste skyet. Litt sol. Litt snø. – 6 til + 4 grader.

Onsdag 17. mars: Delvis skyet oppholdsvær. Perioder med sol. – 7 til + 4 grader.

Torsdag 18. mars: Delvis skyet oppholdsvær. Perioder med sol. – 3 til + 4 grader.

Fredag 19. mars: Perioder med snø. – 2 til + 4 grader.

Lørdag 20.mars: Snø. – 4 til + 2 grader.

Søndag 21. mars: Overskyet. Litt snø. – 8 til 0 grader.

Mandag 22. mars: Hagl om morgenen, senere perioder med regn. 3- 7 grader.

(Prognosene viser laveste og høyeste temperatur gjennom døgnet)

Kilde: yr.no, Storm Weather Center og Accu Weather

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Les også

Emneord

Ny mild natt på kysten

Temperaturen langs kysten av Trøndelag lå i natt mellom fem og seks plussgrader. Les mer

 

Tidenes varmeste februardag

Svalbard registrerte i dag den høyeste februartemperaturen på øygruppen siden de meteorologiske målingene begynte i 1898. Les mer

47 grader varmere i Ålesund enn i Kautokeino tirsdag

Forskjellen mellom det kaldeste og det varmeste stedet i landet var i går utrolige 47 grader! Les mer

 

Nesten – 40 grader i Kautokeino i natt

Med – 39,7 grader målte Kautokeino i Finnmark vinterens laveste temperatur i Norge i natt. Les mer

Midt-Norge varmest i landet

Alle de fem varmeste stedene i landet mandag lå i Midt-Norge. Les mer