Grønlandsisen smelter raskere enn ventet

Iskappen på Grønland smelter dramatisk mye raskere enn forskerne har forutsett, viser ferske målinger som ble offentliggjort i en ny klimarapport i Tromsø i dag.

TORSTEN HANSSEN
Publisert: 04.06.2007 kl. 12:24
Endret: 04.06.2007 kl. 14:23

Satellittmålinger viser at isen smelter mer enn dobbelt så raskt enn tidligere scenarioer har beregnet.

Etter årtusenskiftet har det smeltet mer enn 100 milliarder tonn is i året. Trolig er dette tallet fordoblet i 2005. Målinger viser at det totale arealet av iskappen på Grønland som smeltet ble fordoblet mellom 1990 og 2000.

Trolig er smeltingen nok en gang fordoblet fra 2000 til 2005. Innlandsisen på Grønland, dekker et areal på 1,7 millioner kvadratkilometer og er gjennomsnittlig 1600 meter tykk.

Omfanget på issmeltingen påvirker også hastigheten på breene. Enkelte bretunger på Grønland har de siste tiårene opptil åttedoblet hastigheten.

Verdens hurtigste bre, Jakobshavn Isbre, beveger seg nå mot havet i en hastighet på 14 kilometer i året.

Påvirkningen i havstigningen fra issmeltingen på Grønland økte fra begynnelsen av 90-tallet fra 0,2 millimeter i året til 0,8 millimeter i 2003. Den totale havstigningen i 90-årene var trolig tre millimeter.

Hvis all isen på Grønland smeltet ville det føre til en global havstigning på syv meter.

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

- Noen ser bare rart på bilen min

Torkil Rønnings harrybil er ikke akkurat en grå mus. Les mer

 

Torres sendte Liverpool videre

Scoret to da Liverpool gikk videre i Europaligaen uten problemer. Les mer

- Deprimert av Røkke-hotellet

Interiørkonsulenter er alt annet enn imponert. Se bildene og døm selv

Hit vil vi i sommer

Sol, sommer og sand mellom tærne er viktig. Les mer

Relaterte artikler

«Klimatrusselen er blitt mindre alvorlig»

I går morges fikk jeg meg en kalddusj, og det lenge etter at jeg var ferdig på badet: Klimatrusselen er blitt mindre alvorlig, og jeg har ikke fått med meg hva som har skjedd. Les mer

 

Flere amerikanere tviler på klimaendringer

Stadig flere amerikanere mener at bekymringen for klimaendringer er overdrevet. Les mer

 

Norge sentral i arbeid for regnskogavtale

Arbeidet med å få til en internasjonal skogvernavtale for rundt 20 land gjør stadige fremskritt. Norge spiller en nøkkelrolle i prosessen. Les mer

-En boblende bombe på havbunnen

Havbunnen utenfor det østlige Sibir i Arktis har begynt å boble. Det er et foruroligende tegn. Les mer

 

Mer snø og kulde etter regn og mildvær

Betyr mildværet at våren endelig er kommet til Trøndelag? Glem det! Fra lørdag kveld synker temperaturen og snøbygene kommer tilbake. Les mer

 

Kraftig snøsmelting i Sunndal

Mildvær og regn har ført til kraftig snøsmelting i Sunndalsøra det siste døgnet. Les mer

Melder dobbelt så mye regn

De siste værprognosene tyder på at oppimot 35 millimeter regn vil komme i løpet av dagen i Sunndal. Det er dobbelt så mye som gårsdagens prognoser. Les mer

 

Styrtregn kan utløse voldsomme skred

Morgendagens værprognose for Sunndalen er den verst tenkelige. Les mer

Mildvær og regn fra torsdag

Smeltealarm! Fra torsdag blir det mildvær, regn og snøsmelting i store deler av Trøndelag. Les mer