Nord-Atlanteren kan være mettet med CO2. Nye tall fra East Anglia-universitetet i England viser at opptaket av karbondioksid er blitt halvert på ti år, fra 1990-tallet og til 2005.
Endret: 22.10.2007 kl. 19:49
- Tallene fra England bekrefter målinger vi selv har gjort. Dette er dramatiske tall. Når havene tar opp mindre CO2, vil det bidra til økt CO2-nivå i atmosfæren, noe som igjen øker takten i den globale oppvarmingen, sier Truls Johannessen, professor i marin biogeokjemi ved Bjerknes senteret i Bergen til Adresseavisen.
Forskerne har basert seg på data som er samlet inn av skip med utstyr til å måle CO2 i havet. Undersøkelsen er gjort i årene 2002 – 2005. Ett av skipene har gjort 90.000 målinger på en rekke reiser mellom Storbritannia og de karibiske øyene de siste årene.
Resultatet fra prosjektet ved East Anglia-universitetet vil bli publisert i neste utgave av Journal of Geophysical Research.
Dette er tall som ikke er tatt med i den siste rapporten fra FNs klimapanel.
- Funnene er kjent i forskningsmiljøene, men er lite kjent blant politikere og beslutningstakere, sier Truls Johannessen.
Forbløffet over tallene
Forskerne er forbløffet over funnene.
- En så stor forandring er en enorm overraskelse. Vi ventet at opptaket bare ville endre seg langsomt på grunn av den enorme massen havet utgjør, sier forskeren Ute Schuster.
- Dette betyr at vi ikke lenger kan ta for gitt at verdenshavene vil fortsette å ta opp CO2. Havet kan rett og slett være mettet med CO2, sier en av de andre forskerne i prosjektet, Andrew Watson. .
Watson sier til telegrambyrået Reuters at det ikke er klart om det dreier seg om en naturlig endring eller om det er en konsekvens av den globale oppvarmingen. Men uansett viser det at slike forhold kan endre seg svært raskt.
CO2-mettet vann sprer seg nordover
Bjerknes-forskeren Truls Johannessen sier at deres forskning viser at karbondioksid som er naturlig lagret på store havdyp blir presset opp til havoverflaten i oppstrømsområder nær Ekvator som følge av trykkforandringer. –Fra Ekvator sprer det CO2-mettede havvannet seg nordover og bidrar til minsket opptak av CO2 i Nord-Atlanteren, forklarer Johannessen.
Flertallet av forskerne mener at økning i overflatetemperaturen bidrar til at havet tar opp mindre CO2 fordi varmere havvann reduserer havets evne til karbonopptak.
Endringene påvirker også ph-verdiene og øker surhetsgraden, noe som også minsker havvannet evne til å holde på karbondioksiden.
-Det er først i de senere årene at vi er blitt i stand til å forstå prosessene med CO2-opptak i havet. Takket være målinger fra skip og satellitter kan vi overvåke det som skjer på nært hold. Tekniske nyvinninger gjør oss i stand til å følge endringene fra dag til dag og uke til uke, sier Truls Johannessen.
-Hvordan slår de nye funnene ut i forhold til tallene som FNs klimapanel har offentliggjort tidligere i år?
-Dette gjør bildet enda verre og mer dramatisk. Det vi ser er at endringene skjer mye raskere enn det forskerne har trodd hittil, sier Bergens-forskeren.
Bjerknessenteret har ledelsen i forskningsprogrammet CARBOOCEAN, et program som skal finne ut hvor mye havet kan bidra til å begrense økningen av klimagassen CO2 (karbondioksid) i atmosfæren. EU står for finansieringen, og har bevilget 116 millioner kroner.
Diskuter denne saken
Innsendt av lex, 05.03.2009 16:40:47
jeg har forsøkt å se på litt på forskjellige informasjon rundt global oppvarming. det er en masse bekymrings verdige artikler rundt dette, men hva er egentlig årsaken til økningen av co2?
vi er vel alle enig i at menneskers forurensing er en uting, og vi kan sikkert bidra til å dra ned co2 mengden noe. men det er mye forskning som tyder på at hoved årsaken til det høye co2 nivået er grunnet aktivitetsnivået på solen. det sies at de andre planetene i solsytemet også opplever en økt tempratur. det sies at man kan lese ut fra isen i nord at tempraturen på jorda har vert meget høyere på jorda noen hundre år tilbake enn hva vi har i dag,og at endringen som pågår er en naturlig universiell prosess. uansett syns jeg vi skal gjøre en innsats for å få ned vårt ukritiske forbruk av natur ressurser osv, i hensyn til mennesker, dyr og natur.men om hoved årsåken til det høye co2 nivået er solen, så står vi vel egentlig maktesløse til å endre dette?
