Saken oppdateres.
Tirsdag samlet ni av klubbene i Foballalliansen seg for å diskutere Viking stadion. De ni klubbene er Madla, Vidar, Vardeneset, Forus og Gausel, Tasta, Hundvåg, Sunde Tjensvoll FK og SIF.
Grunnen til at klubbene samlet seg var argumentasjonen i sakspapirene til stadionsaken.
– Vi synes det er rart å argumentere med behovet til breddefotballen når ingen av klubbene har blitt spurt om denne saken. Derfor var det viktig for oss å komme med en samlet uttalelse, sier styremedlem i Fotballalliansen, Geir Meling.
I et notat til Stavanger bystyre står det at kommunal overtagelse vil være til fordel for lag som i dag har et udekket behov for kunstgressbane.
«Det er riktig at det er et stort behov for kunstgressbaner. Å sende barn og unge ut av nærområdet for å trene, står imidlertid i motsetning til breddeidrettens ambisjoner om også å være en sosial aktør. Og vi ønsker ikke å bidra til logistikk og transport verken for foreldre, barn og ungdom og miljø.», skriver Fotballalliansen i brevet.
Fotballalliansen skriver også i brevet at de synes det er prisverdig at kommunen ser på muligheten til å hjelpe Viking FK.
Hele brevet fra Fotballalliansen Foto: Fotballalliansen
Fotballalliansen har som ambisjon å jobbe på vegne av breddefotballen i Stavanger. Alliansen ble opprettet i 2011 da det ble oppdaget at Rådmannen ikke hadde satt av penger til kunstgressbaner i de kommende tre årene.
Ifølge alliansen selv lyktes de den gangen med å få satt av penger til å bygge ny bane hvert av de tre neste årene «gjennom iherdig lobbyvirksomhet».