Astrid S nominert i to kategorier

Nominert både til Årets låt og Årets nykommer.

Astrid S kan få to Spellemenn under årets Spellemannsutdeling. 

Saken oppdateres.

Astrid S fikk sin første nominasjon i fjor med låten «AM» i kategorien Årets låt.

I år følges hun opp med to nominasjoner, for Årets nykommer og for Årets låt med «Hurt So Good».

LES ANMELDELSEN AV LÅTEN: Vondt, men godt

I den siste kategorien konkurrerer hun med hele ni andre, blant dem Alan Walkers «Faded» og Sonny Alvens (feat. Emmi) «Our Youth».

Tre nominasjoner til Westerhus

Stian Westerhus fra Steinkjer er en av de med flest nominasjoner i år. Hans soloalbum «Amputation» er nominert i Åpen klasse, og han bidrar i tillegg på «Crepuscular Hour» - sammen med blant andre Maja S.K. Ratkje - som er nominert både i kategorien Samtid og til Tonos Komponistpris.

LES ANMELDELSEN: Fantomsmerter

Til sistnevnte kategori er både Gjermund Larsen Trio og Marianne B. Lie & Trondheim Sinfonietta nominert, henholdsvis med albumene «Salmeklang» og «Khipukamayuq».

Gjermund Larsen Trios plate er også nominert i kategorien Folkemusikk/tradisjonsmusikk.

- Folkemusikken handler om det som er nært, sier Gjermund Larsen, som på sin nye plate har musikk for å hylle faren og trøste gråtende tvillinger.

Tre jazznominerte fra Trøndelag

I kategorien Jazz finner vi hele tre trondheimsartister: Come Shine og Kringkastingsorkesteret med albumet «Norwegian Caravan», Mats Eilertsen og platen «Rubicon» og Moskus med albumet «Ulv Ulv».

2016 var også Highasakites år - det vises på nominasjonene: Gruppa er nominert både til Årets popgruppe og Årets musikkvideo med låta «Golden Ticket» regissert av Øystein Moe, Alexander Somma, Line Klungseth Johansen.

Gruppa Bendik med vokalist Silje Halstensen startet også i Trondheim. De er nominert i kategorien Popsolist.

Namsosprodusent nominert

I kategorien Årets produsent finner vi Bård Ingebrigtsen fra Namsos, nå basert i Oslo. Ingebrigtsen står blant annet bak Kreg Visselmans «To The Mountain» og Stein Torleif Bjellas «Gode Liv», sistnevnte spilt inn på Otterøya utenfor Namsos.

Trondheimsolistene er nominert i kategorien Klassisk med platen «Reflections», mens Trondheim Voices - sammen med Jon Balke og Batagraf - er nominert i kategorien Samtid med albumet «On Anodyne».

«Reflections» er fra før tre ganger Grammy-nominert og er dessuten nominert i «International Classical Music Awards».

Også 2Ls Morten Lindberg er nominert til Årets produsent, blant annet på grunn av Trondheimsolistenes plate.

Fire nominasjoner til Karpe Diem

Karpe Diem er den gruppa som kan få flest priser i år. Gruppa og deres «Heisann Montebello» er nominert i hele fire kategorier: Årets musikkvideo, Urban, Årets tekstforfatter og Årets album.

I tillegg er både Stein Torleif Bjella, Cezinando, Aurora og Jenny Hval nominert i tre kategorier hver.

Arrangeres som to eventer

Spellemannprisen ble delt ut første gang i 1973 og har lenge hatt status som Norges fremste musikkpris.

Målet med Spellemannprisen er å hedre, inspirere og motivere alle musikere og å styrke samholdet i musikkmiljøet, på tvers av sjangre, ifølge Spellemannsprisens hjemmesider.

Spellemann 2016 arrangeres i år som to eventer lørdag 28. januar 2017, ett på Sentralen og ett på Sentrum scene i Oslo. Mona B. Riise og Haddy Njie leder showet som sendes direkte i NRKs kanaler.

Her er alle de nominerte:

Barnemusikk:

Gråtass: «Gråtass (sangene fra filmen)»

Løkki: «Løkki»

Hipp Hurra: «Superbarna»


Blues:

Billy T Band: «Reckoning»

MK’s Marvellous Medicine: « MK’s Marvellous Medicine»

Pristine: «Reboot»


Country:

Claudia Scott: «Let The Ribbons Fly»

Darling West: «Vinyl And Heartache»

Paal Flaata: «Come Tomorrow – Songs Of Townes Van Zandt»

Signe Marie Rustad: «Hearing Colours Seeing Noises»


Danseband:

Ausekarane: «Ein Hau Med Hits»

Picasso: «Blindvei»

Torgeir & Kjendisene: «En Runde Til»


Elektronika:

Biosphere: «Departed Glories»

Nils Bech: «Echo»

Telephones: «Vibe Telemetry»

Tortusa: «I Know This Place – The Eivind Aarset Collages»


Folkemusikk/tradisjonsmusikk:

Anders Røine: «Kristine Valdresdatter»

Eli Storbekken & Sigurd Hole: «Fabel»

Gjermund Larsen Trio: «Salmeklang»

Lars-Ingar Meyer Fjeld: «Hardingfele»


Indie:

Frøkedal: «Hold On Dreamer»

Hilma Nikolaisen: «Puzzler»

Jenny Hval: «Blood Bitch»

The Switch: «The Switch Album»

Vilde Tuv: «D’Meg»


Jazz:

Come Shine Med Kringkastingsorkesteret: «Norwegian Caravan»

Eyolf Dale: «Wolf Valley»

Mats Eilertsen: «Rubicon»

Moskus: «Ulv Ulv»

Nils Petter Molvær: «Buoyancy»


Klassisk:

Christian Ihle Hadland: «The Lark»

Fragaria Vesca: «David Monrad Johansen: Chamber Music»

Ingfrid Breie Nyhus, Åshild Breie Nyhus: «Halvorsen – Kvandal – Nyhus»

Trondheimsolistene: «Reflections»

Vilde Frang: «Britten & Korngold: Violin Concertos»


Metal:

Abbath: «Abbath»

Nag: «Nag»

Okkultokrati: «Raspberry Dawn»

Sarke: «Bogefod»


Popgruppe:

Highasakite: «Camp Echo»

Lemaitre: «Lemaitre 2016»

No. 4: «Henda I Været»


Popsolist:

Aurora: «All My Demons Greeting As A Friend»

Bendik: «Fortid»

Gundalech: «Gundalech»

Hane Kolstø: «Fest I Blikket»

Kygo: «Cloud Nine»


Rock:

Death By Unga Bunga: «Pineapple Pizza»

Hjerteslag: «Vannmann86»

Kvelertak: «Nattesferd»

Tusmørke: «Ført Bak Lyset»

Årabrot: The Gospel»


Samtid:

Ensemble Neon: «Neon»

Henrik Hellstenius: «Ophelias: Death By Water Singing»

Maja S. K. Ratkje, The 24, RNCM Chamber Choir, Stian Westerhus, Hild Sofie Tafjord, Phil Julian, Mark Durgan, Antoine Chessex, Lasse Marhaug, Nils Henrik Asheim: «Crepuscular Hour»

Trondheim Voices, Jon Balke, Batagraf: «On Anodyne»


Urban:

Cezinando: «Barn Av Europa»

Karpe Diem: «Heisann Montebello»

Lido: «Everything»


Viser:

Frida Ånnevik: «Her Bor»

Hekla Stålstrenga: «Ventetid»

Marte Wulff: «Marte Wulff»

Moddi: «Unsongs»

Stein Torleif Bjella: «Gode Liv»


Åpen klasse:

Erlend Apneseth Trio: «Det Andre Rommet»

Stian Westerhus: «Amputation»

Susanna: «Triangle»

Trygve Seim: «Rumi Songs»


Tonos komponistpris:

Gjermund Larsen Trio: «Salmeklang»

Maja S. K. Ratkje m.fl.: «Crepuscular Hour»

Marianne B. Lie & Trondheim Sinfonietta: «Khipukamayuq»

No. 4: «Henda I Været»

Oslo Sinfonietta: «The Hermaphrodite»


Tekstforfatter:

Cezinando: «Barn Av Europa»

Jenny Hval: «Blood Bitch»

Kaja Gunnufsen: «Ikke Tenk På Det»

Karpe Diem: «Heisann Montebello»

Stein Torleif Bjella: «Gode Liv»


Årets nykommer og Gramostipend:

Aksel Rykkvin: «Arias By Bach, Händel Og Mozart»

Astrid S: «Astrid S 2016»

Cezinando: «Cezinando»

Dagny: «Dagny 2016»

Matoma: «Hakuna Matoma»

Ondt Blod: «Finmark»


Årets album:

Aurora: «All My Demons Are Greeting Me As A Friend»

Jenny Hval: «Blood Bitch»

Karpe Diem: «Heisann Montebello»

Stein Torleif Bjella: «Gode Liv»

Årabrot: «The Gospel»


Årets Musikkvideo:

Aurora: «I Went To Far» (regi: Arni & Kinski)

Highasakite: «Golden Ticket» (regi: Øystein Moe, Alexander Somma, Line Klungseth Johansen)

Jaga Jazzist: «Prungen» (regi: Christian Mona og Leif Henning Broch Johnsen)

Karpe Diem: «Den Islamske Elefanten» (regi: Thea Hvistendal)

Klovner i Kamp: «Min Aller Beste Venn» (regi: Marie Kristensen)


Årets produsent:

Bård Ingebrigtsen

Cashmere Cat

Jesper Borgen

Joakim Haukaas/Kid Joki

Morten Lindberg


Årets Låt:

Alan Walker: «Faded»

Astrid S: «Hurt So Good»

Dagny: «Backbeat»

Freddy Kalas: «Jovial»

Kristian Kristensen: «Kan Du Lære Mæ»

Kygo feat. Maty Noyes: «Stay»

Marcus & Martinus feat. Madcon: «Girls»

Matoma & Becky Hill: «False Alarm»

Sonny Alven feat. Emmi: «Our Youth»


I tillegg deles prisene Årets Spellemann og Hederspris ut.

På forsiden nå