Disse kan vinne Spellemann

Nominasjonsdryss over midtnorske artister.

Kan vinne pris: Rohey (f.v.), Dr. Bekken, Ola Kvernberg, Astrid S og Rasmus og verdens beste band er bare fem av mange midtnorske musikere som er nominert til Spellemannpris.   Foto: Montasje

Saken oppdateres.

Den store «vinneren» da nominasjonene til Spellemannpris ble offentliggjort tirsdag ettermiddag, var rapperen Cezinando fra Oslo, med fire nominasjoner (Årets urban, låt, album og tekstforfatter).

Men artister fra Midt-Norge markerte seg også meget sterkt, både med gamle travere i Spellemann-sammenheng og med ferske navn.

LES OGSÅ: Jentene som definerte 2017

LES OGSÅ: Stem på dine favoritter under Ut-Awards

Rasmus, Astrid og Ola

Rasmus og verdens beste band har vunnet to ganger tidligere, og de kan ta sin tredje pris med sin fjerde nominasjon for «Banjo på bandet» i barnemusikk-klassen.

Motorpsycho kan vinne prisen for fjerde gang, og første gang siden år 2000, for «The Tower», i klassen for rock.

Astrid S vant nykommerprisen i fjor, og er i år nominert med «Think Before I Talk» i Årets låt-klassen.

Ola Kvernberg vant i 2011 jazzklassen, i år kan han vinne pris i Åpen klasse for «Steamdome».

LES OGSÅ: «Steamdome er en triumf»

Stargate har vunnet bransjeprisen og produsentprisen tidligere, også i år er de nominert til sistnevnte. Der har de selskap av Ole Torjus, som har vært en del av det trondheimsbaserte produsent- og dj-kollektivet Rytmeklubben, og som produserte Cezinando-albumet «Noen ganger og andre».

LES OGSÅ: Rasmus Rohde ble kjempeglad da han fikk knusende kritikk i debattinnlegg

LES OGSÅ: «Takknemlig for at det går an å sitte oppi her og være sta og rar og allikevel få til å leve av det»

Flere debutanter

Nominasjonene gir også plass til flere ferske navn i Spellemann-sammenheng:

Seeb, med trondheimsprodusentene/-musikerne Simen Eriksrud og Espen Berg, er nominert i klassen Popgruppe.

Souljazzbandet Rohey, med røtter i Jazzlinja ved NTNU, kan vinne pris som Årets nykommer.

Veteranen Dr. Bekken er nominert i Bluesklassen for sin «Upright Piano», en liveinnspilling fra Moskus.

Black metal-bandet Whoredom Rife fra Trondheim kan vinne pris i Metal-klassen for sitt debutalbum «Dommedagskvad».

I Jazzklassen kan det bli pris på bandet Hegge, med medlemmer fra Trondheim og Trøndelag. Trondheimsbassisten Mats Eilertsen er i tillegg en del av bandet til Nils Økland, som er nominert i Åpen klasse.


LES OGSÅ: Chris Martin ringte Seeb-Espen på Facetime

LES OGSÅ: Framtidssoul fra Trondheim

LES OGSÅ: Ingen grunn til å gå over Dr Bekken etter store musikkopplevelser


Prisene deles ut 25. februar i Oslo Konserthus, og sendes på NRK i to deler. Sendingene ledes av Tarjei Strøm, Jenny Skavlan og Thomas Felberg.

I tillegg til de offentliggjorte klassene, blir også prisene Årets Spellemann, Årets Hederspris og Årets Takk (ny) delt ut.
 

Andre artister som er nominert til flere priser for musikkåret 2017, er Sigrid(«popsolist», «låt» og «nykommer»), Cashmere Cat («album» og «produsent»), Hkeem («låt» og «nykommer»), Tønes («tekstforfatter» og «album»), Martin Hagfors («barn» og «komponist»), Erlend Apneseth («folkemusikk» og «åpen klasse»), Erlend Ropstad («rock» og «tekstforfatter») og Arif («urban» og «låt»).


Her er alle nominasjonene:

BARNEMUSIKK

DAGFINN LYNGBØS BARNEBAND - «GUTTELUS»

MEG OG KAMMERATEN MIN - «SNYDELIG»

RASMUS OG VERDENS BESTE BAND-  «BANJO PÅ BADET»

SANGFONI - «SANGFONI»

BLUES

DR BEKKEN - «UPRIGHT PIANO»

GOOD TIME CHARLIE- «READY TO RUMBLE»

JOAKIM TINDERHOLT & HIS BAND - «HOLD ON»

RONNIE JACOBSEN- «THESE BLUES IN ME»

COUNTRY

BENDIK BRÆNNE- «THE LAST GREAT COUNTRY SWINDLE»

BILL BOOTH - «SOME DISTANT SHORE»

BLUEBIRD’S GHOST - «MINIATURE SCENES OF SORROW»

PAAL FLAATA - «LOVE AND RAIN»

ELEKTRONIKA

+PLATTFORM - «TWELVE»

LINDSTRØM - «IT’S ALRIGHT BETWEEN US AS IT IS»

MENTAL OVERDRIVE - «EPILOGUE»

SASSY 009 - «DO YOU MIND EP»

FOLKEMUSIKK/TRADISJONSMUSIKK

ANNE HYTTA - «STRIMUR»

ERLEND APNESETH - «NATTSONGAR»

SOGESONG - «SÅ VIDE FARA DEI LINDARORD»

MARIN/EGELAND - «SORPESOLL»

INDIE

CARMEN VILLAIN - «INFINITE AVENUE»

HVITMALT GJERDE - «VÅKEN»

MISTY COAST - «MISTY COAST»

SILJA SOL - «NI LIV»

JAZZ

ELLEN ANDREA WANG - «BLANK OUT»

HEGGE - «VI ÄR LEDSNA MEN DU FÅR INTE LÄNGRE VARA BARN»

HELGE LIEN TRIO - «GUZUGUZU»

MARIUS NESET - «CIRCLE OF CHIMES»

KLASSISK

BJARTE EIKE & BAROKKSOLISTENE - «THE ALEHOUSE SESSIONS»

ENSEMBLE ALLEGRIA - «MOZART / SCHOENBERG»

GURO KLEVEN HAGEN/MARIANNA SHIRINYAN - «FAIT PLEURER LES SONGES»

VILDE FRANG - «HOMAGE»

METAL

ENSLAVED - «E»

HELHEIM - «LANDAWARIJAR»

SATYRICON - «DEEP CALLETH UPON DEEP»

WHOREDOM RIFE - «DOMMEDAGSKVAD»

POPGRUPPE

HAJK - «HAJK»

MARCUS & MARTINUS - «MOMENTS»

NO. 4 - «HVA NÅ»

SEEB - «SEEB 2017»

POPSOLIST

CASHMERE CAT - «9»

GABRIELLE - «VEKK MEG OPP»

SIGRID - «DON’T KILL MY VIBE EP»

SUSANNE SUNDFØR - «MUSIC FOR PEOPLE IN TROUBLE»

ROCK

ERLEND ROPSTAD - «ALT SOM HAR HENDT»

MOTORPSYCHO - «THE TOWER»

SLØTFACE - «TRY NOT TO FREAK OUT»

TORGEIR WALDEMAR - «NO OFFENDING BORDERS»

SAMTID

AL KHOWARIZMIS MEKANISKE ORKESTER/ENSEMBLE ERNST - «CHRISTIAN BLOM – BRING ME THAT HORIZON»

NATASHA BARRETT - «PUZZLE WOOD»

OSLO-FILHARMONIEN/KRINGKASTINGSORKESTRET/POING - «JAN ERIK MIKALSEN – SAAN»

PETER HERRESTHAL/ARCTIC PHILHARMONIC/ØYVIND BJORÅ - «EIVIND BUENE – VIOLIN CONCERTO  I  MINIATURES»

URBAN

ARIF - «MEG & DEG MOT ALLE»

CEZINANDO - «NOEN GANGER OG ANDRE»

IVAN AVE - «EVERY EYE»

LINNI - «MEDIUM»

VISER

FRIDA ÅNNEVIK - «FLYGE FRA»

KARI BREMNES - «DET VI HAR»

MARTHE WANG - «UT OG SE NOE ANNET»

TRYGVE SKAUG - «SANGER DU SKAL FÅ NÅR JEG DØR»

ÅPEN KLASSE

ERLEND APNESETH TRIO - «ÅRA»

JO BERGER MYHRE & ÓLAFUR BJÖRN ÓLAFSSON - «THE THIRD SCRIPT»

NILS ØKLAND - «LYSNING»

OLA KVERNBERG - «STEAMDOME»


ÅRETS KOMPONIST

BJØRN KRUSE (FREDRIK FORS & OSLO PHILHARMONIC ORCHESTRA)

«BJØRN KRUSE: CHRONOTOPE – CONCERTO FOR CLARINET AND ORCHESTRA»


KJELL HABBESTAD (SIGVARTS KLAVA & THE LATVIAN RADIO CHOIR)

«KJELL HABBESTAD – ET NOX IN DIEM VERSA»


MARTIN HAGFORS (MEG OG KAMMERATEN MIN)

«SNYDELIG»


ROLF WALLIN (PETER HERRESTHAL/ARCTIC PHILHARMONIC/ØYVIND BJORÅ)

«ROLF WALLIN – VIOLIN CONCERTO I APPEARANCES»

ÅRETS TEKSTFORFATTER

ERLEND ROPSTAD - «ALT SOM HAR HENDT»

FRANK TØNNESEN (TØNES) - «SESONG FIRE»

KRISTOFFER CEZINANDO KARLSEN (CEZINANDO) - «NOEN GANGER OG ANDRE»

SVERRE KNUDSEN - «VI»

ÅRETS ALBUM

CASHMERE CAT - «9»

CEZINANDO - «NOEN GANGER OG ANDRE»

SUSANNE SUNDFØR - «MUSIC FOR PEOPLE IN TROUBLE»

TØNES - «SESONG FIRE»

ÅRETS LÅT

ALAN WALKER - «ALONE»

ARIF - «ALENE»

ASTRID S - «THINK BEFORE I TALK»

CEZINANDO - «HÅPER DU HAR PLASS»

DAGNY - «WEARING NOTHING»

HKEEM FEAT. TEMUR - «FY FAEN»

KYGO W/SELENA GOMEZ - «IT AIN’T ME»

LINDA VIDALA FEAT. KINGSKURKONE - «BÆNGSHOT»

SIGRID - «DON’T KILL MY VIBE»

ÅRETS NYKOMMER & GRAMOSTIPEND

CHARLOTTE DOS SANTOS

HKEEM

KJARTAN LAURITZEN

LÜT

ROHEY

SIGRID

ÅRETS MUSIKKVIDEO

ARIF «HIMMELEN» (JOHANNES MUSKAT GREVE)

DANIEL KVAMMEN FEAT. LARS VAULAR «SOM OM HIMMELEN REVNA» (EIVIND LANDSVIK)

JENNY HVAL «THE GREAT UNDRESSING» (MARIE KRISTIANSEN)

MIKHAEL PASKALEV «WITNESS» (MIKHAEL PASKALEV, JOSEPH WILLS, JASPER SPANNING)

ÅRETS PRODUSENT

MAGNUS AUGUST HØIBERG/CASHMERE CAT

MIKKEL STORLEER ERIKSEN, TOR ERIK HERMANSEN / STARGATE

OLE TORJUS HOFVIND

THOMAS ERIKSEN / EARWULF

På forsiden nå