«Newton» kan vinne to Gullruten-priser

Tyholt-produserte «Newton» kan vinne to priser under tv-bransjens prisutdeling Gullruten.

Saken oppdateres.

«Newton», programmet som formidler kunnskap om vitenskap til unge seere, er en stayer som har vært på sendeskjemaet i flere år.

Nå er det Tyholt-produserte programmet nominert til Gullruten i kategorien «beste barne- eller ungdomsprogram».

I tillegg er «Newton»-programleder Selda Ekiz nominert i klassen «beste kvinnelige programleder».



Ylvis og Dag favoritter

Utdelingens store vinnere kan se ut til å bli Bård og Vegard Ylvisåker, som for talkshowet «I kveld med Ylvis» er nominert til hele fire priser: Beste mannlige programleder (Bård Ylvisåker), beste nye programserie, beste underholdningsprogram og årets tv-navn. Også komedien «Dag 2» har forsynt seg grovt av nominasjonene, og kan vinne priser for beste mannlige skuespiller (Anders Baasmo Chrsitiansen), beste tv-drama og beste kvinnelige skuespiller (Agnes Kittelsen og Tuva Novotny).

Prisene deles ut i Bergen lørdag 12. mai.



ALLE NOMINERTE:



Beste reality (konkurranse):

«71 grader nord», produsert av Nordisk Film TV for TVNorge
«Alt for Norge», produsert av Monster Entertainment for TVNorge
«Mesternes Mester», produsert av Rubicon TV for NRK
«The Voice», produsert av Nordisk Film TV for TV 2



Beste TV-dokumentar:

«22.07.11», produsert av NRK for NRK
«Brevet til Jens», produsert av Novemberfilm for TV 2
«Indian Summer», produsert av Mediamente for NRK
«Sju kammers - frontsøstrene», produsert av Mica film for NRK



Beste dokumentar- eller faktaserie:

«Beretninger om begynnelser», produsert av Storia for TV 2
«Krigens pris», produsert av Flimmer film for TV 2
«Overeksponert», produsert av NRK for NRK
«Til bords med fienden», produsert av TV 2 for TV 2



Beste tv-drama:

«Buzz Aldrin — hvor ble du av i alt mylderet?», produsert av Motlys for NRK
«Dag 2», produsert av Kamerakameratene for TV 2
«Lilyhammer», produsert av Rubicon TV for NRK
«Taxi», produsert av NRK for NRK



Beste kvinnelige skuespiller

Agnes Kittelsen i «Dag 2», produsert av Kamerakameratene for TV 2
Ine Jansen i «Helt perfekt» produsert av Feelgood SFT for TVNorge
Kaia Varjord i «Taxi» produsert av NRK for NRK
Tuva Novotny i «Dag 2» produsert av Kamerakameratene for TV 2



Beste mannlige skuespiller

Adil Kahn i «Taxi» produsert av NRK for NRK
Anders Baasmo Christiansen i «Dag 2» produsert av Kamerakameratene for TV 2
Fridtjov Såheim i «Lilyhammer» produsert av Rubicon TV for NRK
Pål Sverre Valheim Hagen i «Buzz Aldrin — hvor ble det av deg i alt mylderet?», produsert av Motlys for NRK



Beste humorprogram

«Brille», produsert av Funkenhauser Productions for NRK
«Helt Perfekt», produsert av Feelgood SFT for TVNorge
«Nytt på nytt», produsert av NRK for NRK
«Nårje», produsert av Feelgood SFT for TV 2



Beste barne- eller ungdomsprogram

«Barnas Supershow», produsert av NRK for NRK
«Newton», produsert av NRK for NRK
«Supernytt», produsert av NRK for NRK
«Vaffelhjarte», produsert av NRK for NRK



Beste event

«Hurtigruten», produsert av NRK for NRK
«KORK og Dimmu Borgir», produsert av NRK for NRK
«Nasjonal minnesermoni 22.7.11», produsert av NRK for NRK
«VM i snowboard — slopestyle», produsert av NRK for NRK



Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

«21 nyhetene», produsert av TV 2 for TV2
«Brennpunkt, De tapte minuttene», produsert av NRK for NRK
«Dagsrevyen», produsert av NRK for NRK
«En liten øy i verden», produsert av Dokumentaravdelingen for TV 2



Beste magasin- eller livsstilsprogram

«Det blir bedre», produsert av Rubicon TV for TV3
«Min ungdoms vår», produsert av NRK for NRK
«Norsk attraksjon», produsert av NRK for NRK
«Siffer», produsert av Teddy TV for NRK



Beste reality

«Blanke ark», produsert av Monster Entertainment for TVNorge
«Ingen grenser 2», produsert av Mastiff TV for NRK
«Teenage boss», produsert av NRK for NRK
«Trekant», produsert av NRK for NRK



Beste dokusåpe

«Lovesikh», produsert av NRK for NRK
«Salt & Pepper», produsert av Relation 04 Media for NRK
«Tangerudbakken Borettslag», produsert av Rubicon TV for TVNorge
«Valdres Teens», Produsert av Rubicon TV for NRK



Årets deltaker

Gro Marit Messmer i «Norske talenter» produsert av Monster Entertainment for TV 2
Hannemette Veisten Roterud i «Hellstrøm rydder opp hjemme» produsert av Monster Entertainment for TV3
Kari Sangro Olestad i «Ingen grenser» produsert av Mastiff TV for NRK
Sumeet Patpatia i «Lovesikh» produsert av NRK for NRK



Beste nye programserie

«Brille», produsert av Funkenhauser Productions for NRK
«Hver gang vi møtes», produsert av Mastiff TV for TV 2
«I kveld med Ylvis», produsert av Funkenhauser Productions for TVNorge
«Siffer», produsert av Teddy TV for NRK



Årets nyskapning

«Gøy på landet», produsert av Monster Entertainment for TVNorge
«Hurtigruten», produsert av NRK for NRK
«Norges beste fighter», produsert av Filmhuset AS for Viasat4/TV3
«Til bords med fienden», produsert av TV 2 for TV 2



Beste underholdning

«Hver gang vi møtes», produsert av Mastiff TV for TV 2
«I kveld med Ylvis», produsert av Funkenhauser Productions for TVNorge
«Skavlan», produsert av Monkberry for NRK
«Team Bachstad», produsert av NRK for NRK



Årets tv-navn

Bård og Vegard Ylvisåker, TVNorge
Lars Monsen, NRK
Live Nelvik, NRK
Thomas Numme og Harald Rønneberg, TV 2



Beste mannlige programleder

Bård Ylvisåker i «I kveld med Ylvis» produsert av Funkenhauser Productions for TVNorge
Hans Olav Brenner i «Brenner» produsert av NRK for NRK
Thomas Seltzer i «Trygdekontoret» produsert av NRK for NRK
Truls Svendsen i «Kvelden er din» produsert av Monster Entertainment for TV 2



Beste kvinnelige programleder

Else Kåss Furuseth i «Torsdag kveld fra Nydalen» produsert av Feelgood SFT for TV 2
Haddy N'jie i «Nasjonal minnesermon»i produsert av NRK for NRK
Linda Eide i «Norsk attraksjon» produsert av NRK for NRK
Selda Ekiz i «Newton» produsert av NRK for NRK

 
På forsiden nå