Staten ber prester vitne for konvertitter

Oslo (NTB): Utlendinger som oppgir konvertering til et annet trossamfunn som grunn for opphold, må fra januar møte med prest eller noen fra menigheten for å øke troverdigheten i møte med myndighetene.

Saken oppdateres.

I en instruks til Utlendingsnemnda (UNE) fredag innfører innvandringsminister Sylvi Listhaug (Frp) et ettårig prøveprosjekt som skal øke troverdigheten i saker der den som søker opphold i Norge hevder å ha konvertert til en annen religion.

– I enkelte saker kan det være bevismessig problematisk og krevende å avgjøre om en konvertering er troverdig eller ikke. Den vurderingen vil ofte være avgjørende for om søkeren har rett til beskyttelse, sier Sylvi Listhaug.

Hun sier instruksen åpner for at andre enn klageren og advokaten i større grad kan møte og uttale seg om klagerens konvertering i et nemndmøte. Dette kan dreie seg om en prest eller noen andre fra menigheten som «forventes å bidra med informasjon om troverdighetsvurderingen».

Instruksen trer i kraft 1. januar 2017 og varer fram til 1. januar 2018. (©NTB)

På forsiden nå