Saken oppdateres.
En liten kul i garasjegulvet ble til en halvmeter med sopp på tre dager. Soppen sprengte seg gjennom fem centimeter med asfalt i garasjen til Åge Reppe på Stord i Hordaland.
- Det var en kul på asfalten i carporten min i ett års tid. Da jeg bygde vegger på carporten, kom soppen som et skudd, sier Reppe.
Blekkaktig væske
Førsteamanuensis i botanikk ved Høgskolen i Nord-Trøndelag (HiNT), Håkon Holien, konkluderer med at dette er en matblekksopp.
- Det kan ikke være noe som helst tvil om at dette er en matblekksopp. Denne soppen vokser fort. Når den har kommet opp gjennom asfalten, bretter den seg ut som en paraply, deretter går den i oppløsning. Den blir til en blekkaktig væske til slutt, derav navnet, sier Holien.
På denne måten sprer matblekksoppen sine sporer, og da har den gjort jobben sin.
Det er vanntrykket i cellene i soppen som gjør at den klarer å sprenge seg gjennom asfalten. Når soppen har spredd sine sporer, oppløses den på overflaten. Selve soppen lever i bakken så lenge det er næring, og kan godt komme tilbake til neste år i samme hullet.
Har du sett noe lignende? Send bilde eller tips til webred@adresseavisen.no eller som MMS til 07200 med kodeord TIPS.
- Fantastisk bilde
Matblekksoppen er en god matsopp, men kan kun brukes om den er hvit hele veien gjennom.
- Soppen på bildet begynner å bli mørk, og da skal den ikke brukes. Da vil den smake vondt, sier Holien.
Han legger til at matblekksoppen ofte dukker opp i veikanter og steder som i utgangspunktet ikke er egnede steder å hente mat fra.
Selve soppen er ikke et sjeldent syn, men Holien forteller at det ikke er rapportert inn mange tilfeller av en matblekksopp som har trengt igjennom asfalt.
- Det er et fantastisk bilde, konkluderer han.
Andre soppsaker fra adressa.no: