Profilerte stillinger

Noe gammelt, men best nytt

Sturla Eide innfrir på ny plate etter den fantastiske debuten «Murru».

Publisert: 02.02.2010 kl. 14:04
Endret: 02.02.2010 kl. 14:05

Felespiller Sturla Eide var i 2009 årets fylkeskunstner i Sør-Trøndelag, og «Triller» er oppfølgeren til solodebuten «Murru» fra 2007. Med seg på «Triller» har han gitarist Øystein Sandbukt, Ronny Kjøsen på trøorgel, trekkspill og piano og Lasse Sörlin på bosouki og viola d'amore.

Eide har i løpet av det siste året jobbet med noe han kaller en verktøykasse for improvisasjon i folkemusikken. Den tar han i bruk på «Triller», som åpner med den altfor korte tittellåta «Triller» på 43 sekunder. Her kunne godt Eide vist fram flere triller, for overgangen til den livate «Vildring» blir rett og slett for brå til at tittelsporet kan nytes fullt ut. Verktøykassa kommer til sin fulle rett i «Safari», der avslutningen er et fyrverki av improvisasjon i bluegrassens verden.

Sturla Eide spiller i tradisjon fra Trøndelag, men han er også en dyktig komponist. De beste låtene på plata er det Eide som står bak. Selv om det ikke er noen tvil om at det er folkemusikk rotfesta langt inni den norske fjellheimen, dukker andre inspirasjonskilder opp. «Håvard & Hanuma» åpner som en Blåmann Blåmann-låt i beste Odd Nordstoga-stil, men får dansefoten til å gå og overrasker både med balkantoner og country/blues-gitar.

«Triller» står i samme stil som «Murru», bortsett fra at det er mindre solospill på denne plata. Eide er veldig inderlig i uttrykket, både på vare og snertne toner. Han har et driv i spillet som det er vanskelig å ikke la seg engasjere av. Det funker også på plate, selv om det utvilsomt kommer til sin fulle rett live. Men innimellom blir det noe traust og kjedelig over det tidvise ompaompa-akkompagnementet. Verken «Tovassvalsen» eller siste halvdel av «Kaffestuggu» klarer å engasjere. På «Vindrose» og «Safari» er derimot samspillet uunnværlig.

HØYDEPUNKT: «Turen til Paris» og «Safari».

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Terningkast *

Ingen terning Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

- Strør for harde livet

Trondheim bydrift strør blankpolerte sideveier og gang- og sykkelveier etter væromslaget. Les mer

 

Kronprinsessen fikk en datter i natt

Prins Daniel fortalte selv den store nyheten til verdenspressen. Les mer

Terrorangrepet 22/7

Ros for møtet med Utøya-ungdom

NTNU-professor mener norsk presse gjorde det bra. Les mer

Brannvesenet vil straffe Vegvesenet

Krever 1000 kroner dagen for dårlig tunnelsikring på E39. Les mer

CD

Terningkast 5
Vurdert til 5 av VERONIKA SØUM

TRILLER

  • Artist: Sturla Eide
  • Format: CD

Emneord

Sorg på Lerkendal

Det var sorgtung stemning på Lerkendal etter at Knut Torbjørn Eggens død ble kjent. Se mer

 
 
Terningkast 5

Lovende start for Gunnhild

Gunnhild Sundli har vært borte fra musikkbransjen noen år, men ikke fra scenen. Det var tydelig da hun seint torsdag kveld debuterte som soloartist på Gamla i Oslo. Les mer

 
Terningkast 5

Vokal og trommer i nye landskap

Spenstig vokal og rytmisk elektronikk går opp i en høyere enhet. CD: «Voxpheria»

 
Terningkast 4

Gløden er tilbake

Skånebandet gjør igjen det de kan best. CD: «Låter som miljarder»

Terningkast 4

God radiopop

Hyggelig, flinkt - men også friskt. CD: «Aleksander With»

 

Gammelt ble nytt

I fjor fylte Soup sju år, men bandet er likevel ferskt. I sommer fikk grunnlegger Erlend Viken ny besettning og i helgen spilte de på Bylarm. Les mer

 

Favoritten Adele hedret under Brit Awards

Fikk prisene for beste album og beste kvinnelige soloartist under Brit Awards-utdelingen tirsdag. Les mer

Lokko roser byLarm, «hater Norge»

Svenskenes svært profilerte musikkommentator Andres Lokko roser helgens byLarm opp i skyene – men skriver samtidig at han «hater Norge». Les mer

 

Professor Todd

- Jeg har ikke et altfor stort publikum, men kanskje et av det mest lojale. Det er min belønning, konstaterer Todd Rundgren. Les mer

Eggen bruker godfoten på basstromma

Nils Arne Eggen blir til helgen å se dansetreffet Go`foten på Hell, der han børster støv av sin karriere som trommeslager. Les mer